خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / تا چه زمانی باید به کودک برای رفتارهای مطلوب، پاداش داد؟

تا چه زمانی باید به کودک برای رفتارهای مطلوب، پاداش داد؟

رفتاری که حدود پانزده روز پیاپی انجام شود ، معمولاً دیگر دشوار نیست . بیشتر پدر ومادرها در این مقطع ، رفتار مطلوب دیگری را در جدول می گنجانند .در ضمن پس از آنکه رفتار کودک معمولی شد ، بیشتر خانواده ها جدول را کنار می گذارند یا فقط  گه گاه  از آن استفاده می کنند. البته ، بهتر است به تعریف کردن از کوششهای فرزندتان ادامه دهید و اگر دیدید که رفتار نامطلوب مجدداً تکرار شد ، دوباره جدول را به کار بگیرید . بیشتر خانواده ها به دلیل اینکه زودتر از موعد ، ایجاد انگیزه را کنار می گذارند ، دچار مشکل می شوند . بنابراین ، اگر برنامه را کمی دیرتر از موعد هم تمام کنید ، ضرری ندارد .

در ضمن بد نیست به جای ایجاد انگیزه توسط پدر و مادر ، این کار را به تدریج به خود کودک واگذاشت. ابتدا ببینید چگونه خودتان را به کاری وا می دارید . برای نمونه ، وقتی کار تعمیر خانه به پایان می رسد ، ببینید چه جنبه هایی به شما احساس رضایت می دهد و آنها رابیان کنید.

سپس به کودک کمک کنید تا پیشرفت خود را بسنجد . کودک در رویارویی با یک وضعیت ترسناک ، چه کرده که مفید بوده ؟ چه کار باید کرد تا دفعۀ بعد ، حتی از این هم بهتر بشود ؟ همواره به کودک کمک کنید تا دست کم یک جنبۀ مثبت در آنچه رخ داده است ، بیابد .

پاداش به کودک

به یاد داشته باشید که حتی تلاش برای روبرو شدن با مورد ترس ، بهتر از هیچ است . در روند یادگیری کودک ، می توانید از پرسشهای دقیق دربارۀ قدمهای مثبت و منفی ، به پرسشهای کلی ، مانند ” روی هم رفته چطور بود ؟ ” برسید . هدف این است که در پایان ، به کودکان امکان دهیم به دلیل روبرو شدن با ترسهایشان ، خودشان را تحسین کنند.

بنابراین ، روند پیشرفت خوب را می توان ابتدا با دادن پاداش ملموس ، سپس تحسین پدر و مادر و سرانجام سنجش کودک توسط خود و پاداش دادن به خود ، مرحله بندی کرد . برسی دلایل موفقیت نیز کودک را تشویق می کند که موفقیت را حاصل رفتار خود بداند ، نه ناشی از اقبال یا رفتار دیگران . بیشتر بزرگسالان موفق ، این ویژگی را دارند .

آلومینا، پیشگام در آموزش روش های تربیتی صحیح به خانواده ها

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه