خانه / اختلالات مغزواعصاب / تاریخچه مختصری از نوروفیدبک

تاریخچه مختصری از نوروفیدبک

چگونه علم و گربه ها منجر به کشف موج اس ام آر ( SMR ) شدند؟

 

 

 

در سال 1968، دکتر باری استرمن (Barry Sterman ) عصب شناسی در دانشکده پزشکی UCLA، ثابت کرد که گربه را میتواند در آزمایشگاه خود از طریق شرطی سازی  آموزش دهد تا به فعالیت EEG بیشتر در فرکانس 12-15 هرتز شود که  SMR نامیده می شود. سهوا، این آزمایش بخشی از زمینه نوروفیدبک شد.

 

سپس ایشان برای بررسی امواج مغزی در حیطه تشنج ، از گربه هایی که با ماده ای بنام هیدروزین که در سوخت موشکی در ناسا استفاده میشد وکه باعث تشنج شود درارتباط بودند استفاده کرد .

 

بررسی های Sterman  نشان داد که با افزایش موج مغزی SMR  منجر به کاهش چشمگیر در آستانه تشنج در مقابل گربه های معمولی شد که این یک نتیجه بسیار غیر منتظره بود.

 

پس از تحقیقات بیشتر، آموزش فرکانس EEG بر روی یک زن با تشنج کنترل نشده در آزمایشگاه  نیز انجام شد . آموزش، اثر مهاری تشنج را داشت در واقع همان نتیجه ای که بر روی گربه ها بود  و زن در حال حاضر گواهینامه رانندگی در کالیفرنیا دریافت کرده اند.

 

این اتفاقات منجربه ایجاد زمینه نوروفیدبک شد. اختلال در نظم امواج مغزی (که صرع یکی از انواع بسیار شدید است) با آموزش EEG کاهش می یابد.  پژوهش گسترده ای به ویژه در صرع انجام گرفته است.

 

منبع :

http://www.aboutneurofeedback.com/neurofeedback-info-center/faq/a-brief-history-of-neurofeedback/

 

ارائه خدمات نوروفیدبک در کلیه شعب تهران و کرج 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه