خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / تاثیر نوروفیدبک بر بیش فعالی

تاثیر نوروفیدبک بر بیش فعالی

SONY DSC

کاترین الیسون در 12 سالگی پسرش تشخیص داد که او مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه می باشد. کاترین می گوید: “او همیشه در حال جنگیدن بود و تکالیف مدرسه اش را انجام نمی داد. او ارتباط خوبی با برادرش برقرار نمی کرد. بنابراین تصمیم گرفتم یک سال وقت صرف او کنم و دیدگاه های مختلف را در موردش امتحان کنم تا به این ترتیب بهبود پیدا کند.”

در سال های اخیر افراد بسیاری یک روش درمانی جایگزین به نام نوروفیدبک را امتحان کرده اند. این روش درمانی به مغز آموزش می دهد تا آرامش خود را حفظ کرده و تمرکز کند. نوروفیدبک کمی پرهزینه و وقت گیر است و هنوز از لحاظ علمی نیاز به پیشرفت دارد. اما شواهد زیادی در مورد اثر بخشی این روش وجود دارد.

این روش درمانی بلافاصله توجه الیسون را به خود جلب کرد. او در این باره می گوید: “من همیشه نسبت به مصرف دارو محتاط بودم و این روش درمانی جالب و بی خطر به نظر می رسد. این روش مشابه مدیتیشن استروئیدها می باشد.” الیسون روزنامه نگاری است که برنده جایزه پولیتزر شد و شخصی بود که خودش نیز به ADHD مبتلا بوده است. وی کتابی در مورد ADHD نوشته است که یک فصل این کتاب به نوروفیدبک اختصاص دارد.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

آموزش مغز

الیسون می گوید که مدیتیشن را امتحان کرد، اما ذهن او همچنان سرگردان باقی ماند. نوروفیدبک برای افراد مبتلا به ADHD بهتر است زیرا طی یک جلسه فیدبک های مداوم ارائه می کند که معمولا در کطب پزشک انجام می شود.

فرد بیمار معمولا روی یک صندلی نشسته و به صفحه لپ تاپ نگاه می کند. لپ تاپ به الکترودهای متصل است که این الکترودها با جمجمه در ارتباط هستند. یک نرم افزار خاص فعالیت های الکتریکی مغز را کنترل می کند و الگوهای ریتمیک را که امواج تتا و بتا نامیده می شوند، اندازه می گیرد.

طرفداران نوروفیدبک می گویند این الگوها زمانی آشکار می شوند که مغز در حالت توجه و تمرکز قرار دارد. بنابراین نرم افزار کامپیوتری به دنبال الگوهای مطلوب امواج می باشد و تصویر روی صفحه را تغییر می دهد تا به فرد بیمار چگونگی عملکردش را نشان دهد.

الیسون در مورد فرایند درمان می گوید: زمانی که مغز من پاسخ مورد نظر را می داد، زمینه رنگی می شد، من صدای پرندگان را می شنیدم و گل های زیبایی شکوفا می شدند. اما اگر حواسم پرت می شد یا کمی سرعت عملکرد مغزم بالا می رفت، گل ها می پژمردند. زمینه خاکستری می شد و متوجه می شدم که باید بیشتر کار کنم.”

در ابتدا کنترل امواج مغزی توسط افراد، حداقل به صورت آگاهانه، کار سختی بود. اما با گذشت زمان مغز آنها با شرایط هماهنگ می شد و تصاویر زیبا ارائه می شد که این تصاویر نوعی پاداش برای عملکرد مغز محسوب می شدند. این فرایند درمانی حدود 40 جلسه یا بیشتر طول می کشد.

امیدوار کننده و ثابت نشده

گرچه تحقیقات زیادی در زمینه اثر بخشی نوروفیدبک بر روی ADHD انجام شده است، اما تمام این بررسی ها دارای محدودیت های جدی می باشند. بنابراین رویکرد نوروفیدبک امیدوار کننده اما ثابت نشده باقی می ماند. والدین در این شرایط لازم است روش های درمانی دیگری را نیز بشناسند، از جمله مصرف دارو یا رفتار درمانی. از طرف دیگر نوروفیدبک نتیجه ای ارائه می دهد که دیگر روش های درمانی این نتیجه را نخواهند داشت.

یکی از بزرگترین مزیت های مربوط به نوروفیدبک این است که نتایج حاصل از آن حتی پس از اتمام آموزش ادامه خواهند داشت. در برخی موارد تمرکز و توجه کودک و نظم رفتاری وی تغییرات چشم گیری داشته است. به هرحال نوروفیدبک برای ارائه نتیجه مطلوب نیازمند به تحقیقات بیشتری است.

منبع:

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=130896102

نگارنده: سمیه محمدی

درمان اختلال بیش فعالی با روش نوروفیدبک در مرکز سلامت روان رستا -آلومینا در کرج

گروه پزشکان جایروس

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

2 نظر

  1. باسلام من پسری 6 ساله دارم یک سال است اخلاقش خیلی عوض شده توی مهد کودک باهمه بچه ها دعوا وکتک کاری میکند. اصلا سر میز خود نمیشیند دائم تو ی سالن وحیاط مهد راه میرود ولی در خانه باخودش بازی میکند تلوزیون نگاه میکند واصلا اهل داد وبی داد نیست نمیدانم چه کنم لطفا راهنماییم کنید
    در ضمن من 3سال پیش همسر خودرا ازدست دادم واو فقط 3 سال داشت چیزی زیادی به خاطر نمیاورد
    من واقعا نمیدانم چه کاری باید انجام بدم لطفا یک دکتر خوب هم در مشهد به من معرفی کنید
    ممنون میشم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه