خانه / آموزش / تاثیر میزان خواب بر کیفیت اسپرم…!

تاثیر میزان خواب بر کیفیت اسپرم…!

exact amount sleep needed for successful sperm 2.jpg - تاثیر میزان خواب بر کیفیت اسپرم...!

خواب ناکافی برکیفیت اسپرم تاثیر می گذارد…!

خواب کافی لازمه ی سلامت جسمی و روانی خوب است. داشتن مقدار مناسبی استراحت و خواب نقش مهمی در پردازش و تثبیت حافظه، و همچنین تاثیر بر خلقو خو، انگیزه، قضاوت، و ادراک ما از حوادث دارد.

اما اینها تمام فواید خواب نیستند، طبق تحقیقات جدید، خواب می تواند در سلامت DNA اسپرم نیز نقش مهمی داشته باشد.

پژوهش های جدید حاکی از این است که خواب کمتر از 6 ساعت در یک شب کیفیت اسپرم را تا 30 درصد، و همچنین خواب بیش از 9 ساعت در یک شب کیفیت اسپرم را تا 40 درصد کاهش می دهد.

میزان ایده آل خواب برای اسپرم شما بین 7 تا 7 ساعت و نیم است.

محققانی از دانشگاه علوم پزشکی ارتش در چانگ کینگ (چین)، مطالعه ای را با تجزیه و تحلیل 2020 نمونه مایع منی از 796 مرد بین سال های 2013 تا 2015 انجام و مدت زمان خواب هر فرد را نیز توسط پرسشنامه مورد ارزیابی قرار دادند.

نتایج این تحقیق نشان داد که داشتن خواب خیلی کم، یعنی کمتر از 6 ساعت در هر شب به ثبات اسپرم آسیب می زند، به این معنی که مایع منی این افراد توانایی کمی برای باروری همسر دارد.

همچنین نتایج نشان داد که خواب بیش از حد زیاد، یعنی بیش از 9 ساعت در شب نیز ثبات اسپرم را از بین می برد.

میلیون ها نفر خواب ناکافی دارند:

طبق برآوردها حدود 50 تا 70 میلیون بزرگسال در ایالات متحده نوعی اختلال خواب دارند، و 3/35درصد از افراد گزارش داده اند که در طول یک دوره ی معمول 24 ساعته کمتر از 7 ساعت می خوابند. بنابراین به صورت بالقوه در اسپرم های 25 تا 35 میلیون مرد مشکل وجود دارد.

DNA اسپرم در حدود نیمی از اطلاعات ژنتیکی فرزندان دخالت دارد. بنابراین آسیب به این مواد ژنتیکی ممکن است اثرات مهمی روی باروری و جنین داشته باشد.

خواب نقش مهمی در سلامت اسپرم دارد:

به این معنی که سطح مناسبی از خواب باعث افزایش سلامت اسپرم، و در واقع به لحاظ تئوری باعث نگه داری پروتئین های DNA و بیان ژن می گردد.

دکتر جیا کائو و همکاران می گویند: “اطلاعات جدیدی پس از یافته های ما وجود دارد که بیان می کند مدت خواب یک ارتباط U شکل معکوس با حجم مایع منی و تعداد کل اسپرم دارد. در مطالعه ی قبلی، ما متوجه شده بودیم که وقتی در یک شبانه روز مدت زمان خواب بین 7 تا 7 ساعت و نیم باشد این دو پارامتر مایع منی(حجم و تعداد کل اسپرم) بیشترین میزان را دارند، و بیشتر یا کمتر شدن مدت زمان خواب از این مقدار، با کاهش این دو پارامتر مایع منی همراه بود.”

برای تایید این یافته ها و بررسی مکانیزم های زیربنایی و اساسی آن، مطالعات بیشتری در آینده لازم است.

همه ی ما می دانیم که داشتن خواب کافی تفاوت زیادی در زندگی روزمره ی ما ایجاد می کند. اما این مطالعه ی جدید به ما نشان می دهد که خواب کافی نه تنها در سلامت ما بلکه در سلامت فرزندان ما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

لینک منبع1 لینک منبع2

محقق و مترجم: ندا مهفر

کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب جایروس با مدیریت دکتر مصطفی امیری(متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب از اسپانیا)

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - تاثیر میزان خواب بر کیفیت اسپرم...!

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

خواب ناکافی برکیفیت اسپرم تاثیر می گذارد...! خواب کافی لازمه ی سلامت جسمی و روانی خوب است. داشتن مقدار مناسبی استراحت و خواب نقش مهمی در پردازش و تثبیت حافظه، و همچنین تاثیر بر خلقو خو، انگیزه، قضاوت، و ادراک ما از حوادث دارد. اما اینها تمام فواید خواب نیستند، طبق تحقیقات جدید، خواب می تواند در سلامت DNA اسپرم نیز نقش مهمی داشته باشد. پژوهش های جدید حاکی از این است که خواب کمتر از 6 ساعت در یک شب کیفیت اسپرم را تا 30 درصد، و همچنین خواب بیش از 9 ساعت در یک شب کیفیت اسپرم را…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه