خانه / دانستنی ها / تاثیر موسیقی بر امواج مغز

تاثیر موسیقی بر امواج مغز

%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%82%db%8c-%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%ac-%d9%85%d8%ba%d8%b2

موسیقی می تواند به روش های مختلف بر احساسات ما تاثیر می گذارد. گوش دادن به موسیقی در زمان انجام کارهای خانه یا ورزش باعث برانگیخته شدن فرد می شود و آرامش را به وی القا می کند. موسیقی تفکر و عملکرد ما را شاد می کند. امروزه محیط زندگی بسیاری از ما با اضطراب و فشار همراه است و اغلب نمی توانیم معیارهای خود را آزادانه انتخاب کنیم. بسیاری از ما به راحتی عصبانی می شویم و مشغله های فکری زیادی داریم. در بین تمام این مشکلات موسیقی به آرامش بیشتر کمک می کند.

اکثر مردم صداهای ملایم و هارمونیک را انتخاب می کنند تا به آرامش برسند، ذهن خود را پاک کنند و افکار روزمره خود را مرتب کنند. هدف اصلی استراحت ذهن و بدن است تا فرد بتواند به راحتی با اضطراب و تنش های روزمره مبارزه کند. موسیقی امواج مغزی نوعی موسیقی است که بر روی نگرش ما نسبت به فعالیت های بعدی تاثیر می گذارد که یک راه خاص برای تاثیر موسیقی بر روی امواج مغزی می باشد.

Brainwave entrainment براساس نتایج تحقیقات علمی است که در اوایل قرن 20 انجام شد. دانشمندی به نام برگر امواج آلفا را کشف کرد که به عنوان پالس های الکتریکی در فرکانس های بین 12 تا 30 هرتز قابل اندازه گیری هستند. به علاوه این تحقیقات نشان دادند که شدت امواج آلفا با استفاده از چراغ های آلفا قابل بهبود می باشند.

این اولین بررسی علمی بود که نشان داد Brainwave entrainment ممکن است. دمپسی و موریسون توضیح دادند که افزودن امواج مغزی از طریق محرک های حسی نیز ممکن است. فعالسازی موفق امواج مغزی با آموزش صدای کلیک با فرکانس 15 هرتز، در حیواناتی مانند اسب و سگ مشاهده شده است. این موفقیت امکان افزودن امواج مغزی شنیداری را توضیح داد. 40 سال پس از تشخیص امواج آلفا امکان افزودن امواج مغزی پذیرفته شد و مردم شروع به استفاده از چراغ های مختلف برای افزودن امواج مغزی کردند.

نتایج خوب در مورد بیمارانی مشاهده شد که قبل از جراحی یا درمان های دندانپزشکی به داروهای ضد درد کمتری نیاز داشتند. در دهه 60 متخصصان متوجه شدند که طی این عمل ها افراد خون کمتری از دست می دهند، درد کمتری را تجربه می کنند و در طول درمان کمتر دچار اضطراب می شوند. یک بررسی علمی در سال 1973 موفقیت آمیز بودن استفاده از موسیقی را برای افزودن امواج مغزی توضیح داد. متخصص این تحقیق تاثیر ترکیب دو موسیقی را توضیح داد که برای امواج مغزی افراد تحت آزمایش خود استفاده کرد.

موسیقی امواج مغز با تن isochronic

حدود 10 سال بعد تن های isochronic و تاثیر آنها بر روی فعالیت امواج مغز کشف شد. طی دهه های 80 و 90 از قرن 20 محققان سراسر جهان بر روی بررسی 5000 بیمار تمرکز کردند تا امکانات برنامه تصویری و صوتی brainwave entrainment را تعیین کنند و به ریلکسیشن برسند و علائم بسیاری از بیماری ها، از جمله سردرد، ADHD،  اختلالات یادگیری، افسردگی و غیره را کاهش دهند. نتایج مربوط به بررسی های علمی کاملا امیدوار کننده بودند. بنابراین مطالعات بسیاری به ویژه در زمینه روحی و روانی و برخی موارد EEG با تجهیزات فنی برای فعالسازی امواج مغزی در حال انجام هستند.

به طور خلاصه پدیده Brainwave entrainment به این معناست که از امواج تولید شده در مغز برای القای امواج جدید استفاده کرد. همه می دانیم زمانی که به موسیقی گوش می دهیم امواج مغزی جدیدی تولید می شوند. در این پدیده دانشمندان سعی می کنند به جای استفاده از موسیقی از خود امواج مغزی برای تولید امواج مفید جدیدتر استفاده کنند.

http://www.brainwave-music.com/

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

گروه پزشکان جایروس

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه