خانه / دانستنی ها / تاثیر موسیقی بر امواج مغز

تاثیر موسیقی بر امواج مغز

تاثیر موسیقی بر امواج مغزReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Sep 14Rating:

%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%82%db%8c-%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%ac-%d9%85%d8%ba%d8%b2

موسیقی می تواند به روش های مختلف بر احساسات ما تاثیر می گذارد. گوش دادن به موسیقی در زمان انجام کارهای خانه یا ورزش باعث برانگیخته شدن فرد می شود و آرامش را به وی القا می کند. موسیقی تفکر و عملکرد ما را شاد می کند. امروزه محیط زندگی بسیاری از ما با اضطراب و فشار همراه است و اغلب نمی توانیم معیارهای خود را آزادانه انتخاب کنیم. بسیاری از ما به راحتی عصبانی می شویم و مشغله های فکری زیادی داریم. در بین تمام این مشکلات موسیقی به آرامش بیشتر کمک می کند.

اکثر مردم صداهای ملایم و هارمونیک را انتخاب می کنند تا به آرامش برسند، ذهن خود را پاک کنند و افکار روزمره خود را مرتب کنند. هدف اصلی استراحت ذهن و بدن است تا فرد بتواند به راحتی با اضطراب و تنش های روزمره مبارزه کند. موسیقی امواج مغزی نوعی موسیقی است که بر روی نگرش ما نسبت به فعالیت های بعدی تاثیر می گذارد که یک راه خاص برای تاثیر موسیقی بر روی امواج مغزی می باشد.

Brainwave entrainment براساس نتایج تحقیقات علمی است که در اوایل قرن 20 انجام شد. دانشمندی به نام برگر امواج آلفا را کشف کرد که به عنوان پالس های الکتریکی در فرکانس های بین 12 تا 30 هرتز قابل اندازه گیری هستند. به علاوه این تحقیقات نشان دادند که شدت امواج آلفا با استفاده از چراغ های آلفا قابل بهبود می باشند.

این اولین بررسی علمی بود که نشان داد Brainwave entrainment ممکن است. دمپسی و موریسون توضیح دادند که افزودن امواج مغزی از طریق محرک های حسی نیز ممکن است. فعالسازی موفق امواج مغزی با آموزش صدای کلیک با فرکانس 15 هرتز، در حیواناتی مانند اسب و سگ مشاهده شده است. این موفقیت امکان افزودن امواج مغزی شنیداری را توضیح داد. 40 سال پس از تشخیص امواج آلفا امکان افزودن امواج مغزی پذیرفته شد و مردم شروع به استفاده از چراغ های مختلف برای افزودن امواج مغزی کردند.

نتایج خوب در مورد بیمارانی مشاهده شد که قبل از جراحی یا درمان های دندانپزشکی به داروهای ضد درد کمتری نیاز داشتند. در دهه 60 متخصصان متوجه شدند که طی این عمل ها افراد خون کمتری از دست می دهند، درد کمتری را تجربه می کنند و در طول درمان کمتر دچار اضطراب می شوند. یک بررسی علمی در سال 1973 موفقیت آمیز بودن استفاده از موسیقی را برای افزودن امواج مغزی توضیح داد. متخصص این تحقیق تاثیر ترکیب دو موسیقی را توضیح داد که برای امواج مغزی افراد تحت آزمایش خود استفاده کرد.

موسیقی امواج مغز با تن isochronic

حدود 10 سال بعد تن های isochronic و تاثیر آنها بر روی فعالیت امواج مغز کشف شد. طی دهه های 80 و 90 از قرن 20 محققان سراسر جهان بر روی بررسی 5000 بیمار تمرکز کردند تا امکانات برنامه تصویری و صوتی brainwave entrainment را تعیین کنند و به ریلکسیشن برسند و علائم بسیاری از بیماری ها، از جمله سردرد، ADHD،  اختلالات یادگیری، افسردگی و غیره را کاهش دهند. نتایج مربوط به بررسی های علمی کاملا امیدوار کننده بودند. بنابراین مطالعات بسیاری به ویژه در زمینه روحی و روانی و برخی موارد EEG با تجهیزات فنی برای فعالسازی امواج مغزی در حال انجام هستند.

به طور خلاصه پدیده Brainwave entrainment به این معناست که از امواج تولید شده در مغز برای القای امواج جدید استفاده کرد. همه می دانیم زمانی که به موسیقی گوش می دهیم امواج مغزی جدیدی تولید می شوند. در این پدیده دانشمندان سعی می کنند به جای استفاده از موسیقی از خود امواج مغزی برای تولید امواج مفید جدیدتر استفاده کنند.

http://www.brainwave-music.com/

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه