خانه / دانستنی ها / تاثیر موسیقی بر امواج مغز

تاثیر موسیقی بر امواج مغز

تاثیر موسیقی بر امواج مغزReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Sep 14Rating:

%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%82%db%8c-%d8%a8%d8%b1-%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%a7%d8%ac-%d9%85%d8%ba%d8%b2

موسیقی می تواند به روش های مختلف بر احساسات ما تاثیر می گذارد. گوش دادن به موسیقی در زمان انجام کارهای خانه یا ورزش باعث برانگیخته شدن فرد می شود و آرامش را به وی القا می کند. موسیقی تفکر و عملکرد ما را شاد می کند. امروزه محیط زندگی بسیاری از ما با اضطراب و فشار همراه است و اغلب نمی توانیم معیارهای خود را آزادانه انتخاب کنیم. بسیاری از ما به راحتی عصبانی می شویم و مشغله های فکری زیادی داریم. در بین تمام این مشکلات موسیقی به آرامش بیشتر کمک می کند.

اکثر مردم صداهای ملایم و هارمونیک را انتخاب می کنند تا به آرامش برسند، ذهن خود را پاک کنند و افکار روزمره خود را مرتب کنند. هدف اصلی استراحت ذهن و بدن است تا فرد بتواند به راحتی با اضطراب و تنش های روزمره مبارزه کند. موسیقی امواج مغزی نوعی موسیقی است که بر روی نگرش ما نسبت به فعالیت های بعدی تاثیر می گذارد که یک راه خاص برای تاثیر موسیقی بر روی امواج مغزی می باشد.

Brainwave entrainment براساس نتایج تحقیقات علمی است که در اوایل قرن 20 انجام شد. دانشمندی به نام برگر امواج آلفا را کشف کرد که به عنوان پالس های الکتریکی در فرکانس های بین 12 تا 30 هرتز قابل اندازه گیری هستند. به علاوه این تحقیقات نشان دادند که شدت امواج آلفا با استفاده از چراغ های آلفا قابل بهبود می باشند.

این اولین بررسی علمی بود که نشان داد Brainwave entrainment ممکن است. دمپسی و موریسون توضیح دادند که افزودن امواج مغزی از طریق محرک های حسی نیز ممکن است. فعالسازی موفق امواج مغزی با آموزش صدای کلیک با فرکانس 15 هرتز، در حیواناتی مانند اسب و سگ مشاهده شده است. این موفقیت امکان افزودن امواج مغزی شنیداری را توضیح داد. 40 سال پس از تشخیص امواج آلفا امکان افزودن امواج مغزی پذیرفته شد و مردم شروع به استفاده از چراغ های مختلف برای افزودن امواج مغزی کردند.

نتایج خوب در مورد بیمارانی مشاهده شد که قبل از جراحی یا درمان های دندانپزشکی به داروهای ضد درد کمتری نیاز داشتند. در دهه 60 متخصصان متوجه شدند که طی این عمل ها افراد خون کمتری از دست می دهند، درد کمتری را تجربه می کنند و در طول درمان کمتر دچار اضطراب می شوند. یک بررسی علمی در سال 1973 موفقیت آمیز بودن استفاده از موسیقی را برای افزودن امواج مغزی توضیح داد. متخصص این تحقیق تاثیر ترکیب دو موسیقی را توضیح داد که برای امواج مغزی افراد تحت آزمایش خود استفاده کرد.

موسیقی امواج مغز با تن isochronic

حدود 10 سال بعد تن های isochronic و تاثیر آنها بر روی فعالیت امواج مغز کشف شد. طی دهه های 80 و 90 از قرن 20 محققان سراسر جهان بر روی بررسی 5000 بیمار تمرکز کردند تا امکانات برنامه تصویری و صوتی brainwave entrainment را تعیین کنند و به ریلکسیشن برسند و علائم بسیاری از بیماری ها، از جمله سردرد، ADHD،  اختلالات یادگیری، افسردگی و غیره را کاهش دهند. نتایج مربوط به بررسی های علمی کاملا امیدوار کننده بودند. بنابراین مطالعات بسیاری به ویژه در زمینه روحی و روانی و برخی موارد EEG با تجهیزات فنی برای فعالسازی امواج مغزی در حال انجام هستند.

به طور خلاصه پدیده Brainwave entrainment به این معناست که از امواج تولید شده در مغز برای القای امواج جدید استفاده کرد. همه می دانیم زمانی که به موسیقی گوش می دهیم امواج مغزی جدیدی تولید می شوند. در این پدیده دانشمندان سعی می کنند به جای استفاده از موسیقی از خود امواج مغزی برای تولید امواج مفید جدیدتر استفاده کنند.

http://www.brainwave-music.com/

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات نوروفیدبک و بیوفیدبک در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

گروه پزشکان جایروس

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - تاثیر موسیقی بر امواج مغز

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه