خانه / دانستنی ها / تاثیر شبکه های اجتماعی بر روحیات نوجوانان

تاثیر شبکه های اجتماعی بر روحیات نوجوانان

تاثیر شبکه های اجتماعی بر روحیات نوجوانان

تاثیر شبکه های اجتماعی بر روحیات نوجوانان

تحقیقات جدیدی که در کانادا انجام شده، نشان داده نوجوانانی که زیاد از شبکه ها و رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های روحی هستند.

مسئله مدت زمانی است که نوجوان به چرخیدن و پست گذاشتن در شبکه هایی مانند فیسبوک، تویتر یا اینستاگرام سپری می کند.

یکی از پزشکان و نویسندگان این تحقیق می گوید: تعیین مکانیزمی که باعث می شود شبکه های اجتماعی بر روی خلق و خو تاثیر بگذارند، دشوار است. این تحقیق رابطه علت و معلولی مشخص نمی کند، اما نشان می دهد که استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی منجر به ضعیف شدن سلامت روحی می شود.

گفته می شود کودکانی که دچار مشکلات روحی و روانی هستند، به دنبال برقراری ارتباط و تعامل با دیگران هستند که به حس انزوا و تنهایی خود غلبه کنند. به علاوه صرف کردن زمان بیشتر در اینگونه شبکه ها احتمال بروز مزاحمت های سایبری را افزایش می دهد.

در این پژوهش محققان سلامت 750 دانش آموز (میانگین سنی 14 سال) را مورد بررسی قرار دادند.

بیش از یک چهارم این دانش آموزان اعلام کردند که بیشتر از 2 ساعت در روز از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند، در حالیکه حدود یک پنجم آنها گفتند هرگز یا به ندرت به استفاده از اینگونه شبکه ها می پردازند. بیش از نیمی از این دانش آموزان (54 درصد) هم اعلام کردند که در روز 2 ساعت یا کمتر در شبکه های اجتماعی هستند.

حدود دو سوم این افراد سلامت روحی خود را عالی یا خیلی خوب توصیف کردند و یک پنجم این دانش آموزان گفتند سلامت روحی خوبی دارند، در حالیکه 17 درصد آنها سلامت روحی خود را ضعیف توصیف کردند.

به علاوه حدود یک چهارم از این دانش آموزان دارای نیازهای روحی برآورده نشده بودند، در حالیکه بقیه می گفتند هر زمان نیاز به کمک داشته اند، نیاز آنها برآورده شده است.

در نهایت محققان به این نتیجه رسیدند که نوجوانانی که بیشتر از دو ساعت در روز در شبکه های فیسبوک، تویتر و غیره هستند، سلامت روحی خود را ضعیف توصیف می کنند و احساس می کنند نیازهای عاطفی آنها برآورده نشده است.

به علاوه استفاده زیاد از این شبکه ها خطر بروز مشکلات روانی و افکار خودکشی را افزایش می دهد. محققان معتقدند یکی از علل بروز این مشکل ها گمنامی در شبکه های اجتماعی است که خطر مزاحمت های سایبری را افزایش می دهد.

همچنین این سایت ها نوجوانان را تشویق می کنند تا خود را با دیگران مقایسه کنند و در این مسیر به مصرف سیگار و الکل روی آورند.

تمام این ها مربوط به وجود تعادل در این مسیر است. استفاده ساده و متعادل از چنین شبکه هایی هیچگونه مشکلی در پی نخواهد داشت. عوامل زیادی می تواند باعث بروز مشکلات روحی و روانی شود، از جمله سوء مصرف مواد، قلدری، تصویر بدن، نگرانی برای وزن و سابقه و بافت خانوادگی.

توصیه می شود والدین استفاده از این شبکه ها را برای فرزندان خود محدود کنند، حداکثر روزی 2 ساعت. اما در عین حال مراقب تغییرات خلق و خو، رژیم غذایی، مشکلات خواب و رفتارهای غیر معمول فرزند خود باشند.

کمپبل، یکی از محققان، می گوید محدود کردن میزان استفاده از اینترنت برای نوجوانان کار ساده و البته قابل اعتمادی نیست. استفاده از اینترنت – بر خلاف تماشای فیلم – به راحتی اندازه گیری نمی شود و نمی توان آن را به زمان محدود کرد. به علاوه پیامدهای مربوط به شبکه های اجتماعی بیشتر به چگونگی استفاده از آنها بستگی دارد و نه مدت زمان استفاده از این شبکه ها.

به طور کل استفاده بیش از حد از هر چیزی تاثیرات منفی خواهد داشت، از جمله رسانه ها و شبکه های اجتماعی. اما برای مشخص کردن ارتباط بین شبکه های اجتماعی و سلامت روحی نوجوانان تحقیقات بیشتری لازم است.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه