خانه / دانستنی ها / این خوراکی ها و نوشیدنی ها روی مصرف دارو تاثیر می گذارند!!!

این خوراکی ها و نوشیدنی ها روی مصرف دارو تاثیر می گذارند!!!

این خوراکی ها و نوشیدنی ها روی مصرف دارو تاثیر می گذارند!!!Reviewed by تاثیر خوردنی ها و نوشیدنی ها بر داروها on Nov 4Rating: 3.5این خوراکی ها و نوشیدنی ها روی مصرف دارو تاثیر می گذارند!!!همه می دانید که مصرف همزمان برخی داروها توصیه نمی شود، اما احتمالا نمی دانید که بعضی خوردنی ها و یا نوشیدنی ها نیز بر روی برخی داروها تاثیر می گذارند. قبل از اینکه یک دارو را برای اولین بار مصرف کنید، حتما با پزشک مشورت کنید تا اقدامات احتیاطی مربوط به دارو را برایتان بیان کند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم.
بدترین تاثیر خوراکی ها بر داروها

تاثیر خوراکی ها بر داروها

همه می دانید که مصرف همزمان برخی داروها توصیه نمی شود، اما احتمالا نمی دانید که بعضی خوردنی ها و یا نوشیدنی ها نیز بر روی برخی داروها تاثیر می گذارند. قبل از اینکه یک دارو را برای اولین بار مصرف کنید، حتما با پزشک مشورت کنید تا اقدامات احتیاطی مربوط به دارو را برایتان بیان کند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم.

گریپ فروت

این میوه باعث تغییر سلول های خاصی در روده شده و دارو را در بدن به حرکت در می آورد – گریپفروت بر روی بیش از 50 دارو تاثیر می گذارد. گریپ فروت تاثیر برخی داروها، مانند فکسوفنادین (fexofenadine) برای حساسیت را کمتر کرده و تاثیر داروهای دیگری مانند داروهایی که برای کاهش کلسترول تجویز می شوند را تشدید می کند.

شیر

این محصول لبنی پردازش برخی آنتی بیوتیک ها را در بدن سخت می کند. مواد معدنی موجود در شیر، مانند کلسیم و منیزیم همراه با پروتئین کازئین، باعث بروز این مشکل می شوند. اگر در حال مصرف آنتی بیوتیک هستید، در مورد نوشیدنی ها و غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید، با پزشک مشورت کنید.

شیرین بیان

برخی مردم از این داروی گیاهی برای رفع مشکلات گوارشی استفاده می کنند و برخی دیگر برای طعم دادن به غذا از شیرین بیان استفاده می کنند. اما یک ماده شیمیایی در این گیاه دارویی به نام  glycyrrhizin می تواند اثر بخشی بعضی داروها را کاهش دهد و منجر به دفع دارو از اندام های داخلی می شود.

شکلات

شکلات به ویژه کشلات تلخ اثر بخشی داروهای آرام بخش و خواب آور را کم می کند، داروهایی مانند زولپیدم. به علاوه شکلات می تواند تاثیر برخی داروهای محرک، مانند دیتالین، را تشدید کند. اگر در حال مصرف مسدود کننده MAO، نوعی ضد افسردگی، هستید، مصرف شکلات با این دارو باعث افزایش فشار خون به میزان خطرناک خواهد شد.

مکمل آهن

مکمل آهن می تواند تاثیرات لووتیروکسین (levothyroxine) را کاهش دهد – لووتیروکسین دارویی است که در زمان کم کاری تیروئید برای جبران کمبود هورمون تیروئید تجویز می شود. اگر در حال مصرف لووتیروکسین و مولتی ویتامین هستید، چک کنید مولتی ویتامین حاوی آهن نباشد. اگر نیاز به مصرف مکمل آهن دارید با پزشک در مورد زمان مصرف داروی لووتیروکسین و مکمل آهن با پزشک مشورت کنید.

الکل

مصرف الکل اثر بخشی برخی داروها را کم و یا گاهی بی اثر می کند، از جمله برخی داروها که برای فشار خون و قلب تجویز شده اند. به علاوه الکل می تواند تاثیر برخی داروها را به شکل خطرناکی تشدید کند.

قهوه

قهوه تاثیر بعضی داروها، مانند لیتیوم و کلوزاپین را کم می کند، اما اثر بخشی – و عوارض جانبی – برخی داروها را بیشتر می کند. داروهایی که بر اثر مصرف الکل قوی تر می شوند عبارتند از: آسپیرین، اپینفرین (برای درمان واکنش های حساسیتی تجویز می شود) و آلبوترول. به علاوه قهوه دریافت و جذب آهن را برای بدن سخت تر می کند.

آنتی هیستامین ها

این داروها به بهبود آبریزش بینی و عطسه کمک می کنند، اما برخی از آنها اثر بخشی داروهای فشار خون را کم می کند و میزان ضربان قلب را افزایش می دهد.

داروهای ضد تشنج

این داروهای کنترل کننده تشنج ممکن است تاثیر داروهای ضد بارداری را کاهش دهند و بررسی ها نیز نشان داده اند داروهای ضد تشنج می توانند تاثیر برخی داروها را تشدید کرده و عوارض جانبی جدی در پی خواهند داشت.

ویتامین K

ویتامین K می تواند رقیق کننده های خون را کم اثر کند و خطر بروز لخته های خونی را افزایش دهد. بنابراین اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، لازم است میزان مصرف ویتامین K را در خود کاهش دهید.

مسئله مهم دیگر مصرف دقیق داروست. دارو را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید. اغلب مردم دارو را کمتر از میزان نیاز خود مصرف می کنند، نظم خاصی برای مصرف داروهای خود ندارند و گاهی فاصله زیادی بین وعده های دارویی خود می گذارند، تمام این عوامل اثربخشی دارو را کاهش می دهد.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

همه می دانید که مصرف همزمان برخی داروها توصیه نمی شود، اما احتمالا نمی دانید که بعضی خوردنی ها و یا نوشیدنی ها نیز بر روی برخی داروها تاثیر می گذارند. قبل از اینکه یک دارو را برای اولین بار مصرف کنید، حتما با پزشک مشورت کنید تا اقدامات احتیاطی مربوط به دارو را برایتان بیان کند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم. گریپ فروت این میوه باعث تغییر سلول های خاصی در روده شده و دارو را در بدن به حرکت در می آورد – گریپفروت…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.85 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه