خانه / افزایش تمرکز و حافظه / تاثیر خواب بر حافظه: آیا خواب باعث فراموشی می شود؟

تاثیر خواب بر حافظه: آیا خواب باعث فراموشی می شود؟

تاثیر خواب بر حافظه: آیا خواب باعث فراموشی می شود؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Aug 30Rating:

داروهای پرطرفدار

آیا نمی توانید به خاطر آورد که وسیله های خود را کجا گذاشته اید؟ گاهی به نظر می رسد نام ها و قرار ملاقات ها را فراموش می کنید؟ حافظه ی خود را به خاطر افزایش سن سرزنش نکنید. این مشکلات بیشتر به این خاطر است که شما خواب کافی و مناسب ندارید.

در عصر ارتباطات و فن آوری های مختلف ( گوشی های هوشمند، رسانه های اجتماعی و تلویزیون) و سعی برای انجام همزمان کارهای مختلف، اغلب خوابیدن را نادیده می گیریم. نتیجه ی این مسئله نه تنها تیره شدن اطراف چشم و خمیازه های مکرر در روز بعد می شود، بلکه هرچه کمتر می خوابیم، بیشتر دچار فراموشی می شویم. دانشمندان و محققان اسرار بیشتری در مورد خواب را کشف کرده اند. خوابیدن به شکل گیری و تداوم حافظه ی طولانی مدت می شود.

خوابیدن با مغز ما چه می کند؟

نیاز نیست در مورد اثرات ترمیمی خواب زیاد صحبت کنیم، چرا که صبح روز بعد خیلی سرحال از خواب بیدار می شویم. پژوهش های روانشناختی همیشه اشاره به این موضوع کرده اند که خوابیدن با جلوگیری از فعالیت های ذهنی و رفتاری، به شکل گیری و قوی سازی حافظه کمک می کند. اما اکنون برای اولین بار دانشمندان به اتفاقات درون مغز، در سطح سیناپسی، زمانی که می خوابیم پی برده اند.

طبق یکی از تحقیقات اخیر، خواب سولو های مغز را تحریک می کند تا به دو روش پاسخ دهند. اتصالات سیناپسی یا تقویت می شوند که این امر حفظ خاطرات را برای مدت طولانی تسهیل می کند، یا تضعیف می شوند که منجر به فراموشی می شود. فرایند تقویت حافظه با عنوان تقویت طولانی مدت (LTP) یا تثبیت مطرح می شود. دانشمندان یک پروتئین فسفریله ی خاص را تشخیص داده اند که بر روی LTP تاثیر می گذارد. این مطالعه به منظور تعیین ارتباط بین خواب و حافظه و براساس یک سری مطالعات و بررسی های قبلی انجام شده.

طبق یک تحقیق دیگر، شکل گیری حافظه با تمرین مطالب یاد گرفته شده انجام می شود. بیشتر این تمرین ها بدون اینکه خودمان متوجه شویم، اتفاق می افتند، یعنی در زمان خواب.

برخی تحقیقات دیگر به نقش دوپامین در شکل گیری و تداوم حافظه و چگونگی تاثیر خواب بر روی فعالیت دوپامین پرداخته اند. کاهش سیگنال دهی دپامینرژیک باعث بهبود حافظه و فرایند تثبیت می شود، در حالیکه افزایش آن باعث فراموشی می شود. این یافته ها در امتداد یافته های دانشمندان در تحقیقات گذشته می باشد: تحریک های خارجی و داخلی کمتری برای فعالسازی عصب های دوپامین در زمان خواب وجود دارد، بنابراین در طول خواب فعالیت دوپامینرژیک کمتری وجود دارد.

خواب، حافظه و یادگیری

It may not be the best strategy to stay up late and cram. A new study finds that when teens don't get the sleep they need, all kinds of things can go poorly.

تثبیت حافظه، بازیابی فرایندهای فرایندهای جدایی ناپذیر است که بدون آنها یادگیری صورت نمی گیرد. یافته های تحقیقات یاد شده ما را در مورد نقش خواب در یادگیری کنجکاوتر می کند. دانش آموزان نیز کنجکاو هستند که بدانند آیا بهتر است شب بیدار بمانند و مطالعه کنند و خود را برای امتحان فردا آماده کنند؟

طبق تحقیقات انجام شده روی موش های آزمایشی، یادگیری آغازگر رشد برآمدگی های مختلف دندریتیک می شود. این برآمدگی ها با اتصالات جدید عصبی مطابقت دارد که در پاسخ به یادگیری مطالب جدید شکل می گیرد. در آزمایشگاه، دو گروه از موش ها دویدن روی یک میله ی درحال چرخش را یاد گرفتند. سپس یکی از این گروه ها به مدت 7 ساعت خوابیدند ولی گروه دیگر اجازه خوابیدن نداشتند. پس از بررسی هر دو گروهف مشخص شد موش هایی که خوابیدند رشد بیشتری در مهره های دندریتیک نشان می دهند تا گروه دیگر که نخوابیده اند.

خواب و سازماندهی مجدد حافظه

خواب نه تنها حافظه را مستحکم می کند، بلکه به یادگیری هم کمک می کند. به علاوه خواب حافظه را مجددا سازماندهی کرده و جزئیات حافظه  را که باعث بهبود خلاقیت می شود، پیکر بندی می کند. سازماندهی مجدد کیفی از خاطرات به شکل گیری خاطرات جدید منجر می شود یا به یادگیری مطالبی که قبلا یادگیری آنها سخت بوده، کمک می کند. این امر باعث داشتن دیدگاه های خلاقانه و منحصر به فرد برای یک موقعیت می شود.

خواب و شکل گیری اشتباه حافظه

جنبه های مختلفی از حافظه وجود دارد.در یادگیری نه حفظ مطالب یادگرفته شده، مهم است، بلکه به خاطر آوردن مطالب و تولید مجدد آنها پس از گذشت مدتی بسیار مهم است. حافظه گاهی خاطرات را نیز تحریف می کند، به این معنا که گاهی رویدادها و تجربه هایی را به خاطر می آوریم که هرگز اتفاق نیفتاده اند. دانشمندان ارتباطی بین خواب و شکل گیری نادرست حافظه کشف کرده اند.

طبق یکی از تحقیقات انجام شده، برخی حافظه ها در طول زمان دچار انحطاط می شوند و منجر به بروز خاطرات اشتباه می شوند. در این تحقیق از افراد شرکت کننده در تحقیق خواسته شد که لیستی از لغات مشابه در، لبه، طوفان، پرده، خانه، سایه و غیره را مطالعه کنند. پس از گذشت دو روز حافظه ی آنها در ارتباط با لغات مورد آزمایش قرار گرفت. با اشاره به برخی نشانه های کلیدی، این افراد لغاتی را به خاطر می آوردند که در لیست اصلی شامل نمی شد. علاوه بر اینها، اگر فاصله ی بین شکل گیری حافظه و به خاطر آوردن آن بیشتر باشد، این حافظه ی اشتباه پایدارتر می شود.

خواب و حافظه0

این امر نشان می دهد که خواب بر روی خاطرات به شکل های مختلف تاثیر می گذارد. این تفاوت از موقعیت های خاص در ذهن، جاییکه یک خاطره پردازش می شود، سرچشمه می گیرد. خاطراتی که به وسیله ی منطقه ی هیپوکامپ پردازش می شوند، پس از یک خواب عمیق به طور موثرتری تثبیت می شوند. اما تثبیت حافظه که نیاز به پردازش معنایی دارد، مانند زمانی که لغات مرتبط را به خاطر می آوریم، در سمت چپ قشر تمپورال مغز اتفاق می افتد. بنابراین همه ی خاطرات هم به وسیله ی خواب بهبود نمی یابند.

پیامدهای تحقیقات خواب و حافظه

ما در زمان پرمشغله ای زندگی می کنیم و همزمان در مسیرهای مختلفی گام برمی داریم. در این حالت اولین قربانی خواب است. همه باید از یافته های تحقیقات ذکر شده یادداشت بردارد. واضح است که با تثبیت خاطرات در طول خواب، یادگیری بهبود می یابد. بنابراین لزومی ندارد دانش آموزان به خاطر درس خواندن بیشتر به خواب ود غلبه کرده و ساعت ها بی خوابی بکشند. البته حجم مطالب مطالعاتی نیز باید تحت کنترل باشد و خارج از توان دانش آموز نباشد.

افراد باید موارد پرت کننده ی حواس خود را به حداقل برسانند و زندگی خود را نظم بخشند تا مجبور به بیدار ماندن تا دیر وقت نباشند.

کلینیک فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

♦  فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

  مدیر کلینیک خواب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

انجام و تفسیر تست خواب (پلیسومنوگرافی) در کلینیک خواب آلومینا

توسط دکتر مصطفی امیری فلوشیپ اختلالات خواب انجام می شود.

 

برای تماس و تعیین نوبت کلینیک خواب اینجا کلیک کنید:  تماس با ما

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه