خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / تاثیر خواب بر اختلال اضطراب پس از سانحه

تاثیر خواب بر اختلال اضطراب پس از سانحه

تاثیر خواب بر اختلال اضطراب پس از سانحه

تاثیر خواب بر اختلال اضطراب پس از سانحه

خوابیدن طی 24 ساعت پس از سانحه به فرد کمک می کند تا حافظه خود را به شکل موثرتری پردازش کند و در نتیجه علائم اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) به حداقل خود می رسند.

اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) یک واکنش مداوم به رویدادهایی مانند مرگ ناگهانی یک عزیز یا حملات خشونت آمیز می باشد. طبق تحقیقات انجام شده 7 تا 8 درصد پس از یک اتفاق ناگوار دچار اختلال اضطراب پس از سانحه می شوند.

آمار نشان می دهند که این اختلال بین جانبازان جنگ بسیار شایع است، حدود 11 تا 20 درصد، که شدت این اختلال بستگی به شدت جنگ دارد.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

زمانی که اتفاقات بدی می افتد، فراموش کردن احساسات منفی به زمان نیاز دارد. در این شرایط بهتر است خاطرات ناراحت کننده به تدریج برطرف شوند، اما در صورت بروز اختلال PTSD این احساسات برطرف نمی شوند. فرد مبتلا به PTSD به گذشته برمی گردد، خواب های بد می بیند و برای مدت ها دچار ترس های غیرمنطقی می شود.

اثرات PTSD

به گفته موسسه ملی سلامت روان (NIMH) یک بزرگسال باید حداقل یک ماه علائم اختلال اضطراب پس از سانحه را نشان دهد تا این اختلال تشخیص داده شود.

علائم این اختلال عبارتند از:

  • مرور خاطرات گذشته
  • اجتناب از افراد و یا هر چیزی که با سانحه در ارتباط است.
  • علائم و واکنش های تحریک کننده، مانند مبهوت ماندن یا مشکل در خوابیدن
  • علائمی که بر روی توانایی های شناخت و خلق و خو تاثیر می گذارند، از جمله از دست علاقه به مواردی که قبلا لذت بخش بودند و یا احساس گناه کردن

اگر علائم بروز کرده با کار و روابط فرد اختلال ایجاد کنند، این امر نشان می دهد که فرد دچار اختلال اضطراب اجتماعی است. کودکان نیز علائم مختلفی را نشان می دهند.

علائم مربوط به PTSD لزوما بلافاصله بروز نمی کنند. این علائم ممکن است 3 ماه یا حتی یک سال پس از رویداد بروز می کنند.

در حال حاضر پروفسور بریجیت کلایم و همکارانش از دانشگاه زوریخ و دانشگاه روانپزشکی در سوئیس آزمایشاتی را انجام داده اند. طبق یافته های این آزمایشات خوابیدن پس از یک سانحه ناگوار می تواند به فرد کمک کند تا حافظه خود را پردازش کرده و به کار خود ادامه دهد. در گذشته تاثیر خواب بر روی خاطرات و حوادث ناگوار مشخص نبود.

خوابیدن پس از سانحه مرور خاطرات تلخ را کاهش می دهد

در تحقیقی که در این زمینه انجام شد، 65 خانم داوطلب تماشای دو ویدئو شدند – یک ویدئو خنثی و یک ویدئو دارای سانحه. پس از آن گروه به مدت 24 ساعت در آزمایشگاه ماندند. نیمی از شرکت کننده ها خوابیدند، در حالیکه بقیه بیدار ماندند. خواب کسانی که خوابیدند به وسیله دستگاه نوار مغزی (EEG) ضبط می شد.

شرکت کننده ها خاطرات خود و هر گونه فلش بک را طی چند روز ثبت می کردند. در طول این مدت تمام شرکت کننده ها دارای خاطرات ناگهانی بودند. زمانی که صحنه وحشتناک مشاهده شده دوباره در حافظه آنها نمودار می شد، مجددا احساسات منفی بروز می کرد.

با این حال کسانی که پس از مشاهده ویدئو می خوابیدند، خاطرات بد کمتری داشتند و آنچه را به خاطر می آوردند، زیاد آزار دهنده نبود. نتایج نشان می دهند که خواب پس از یک سانحه از فرد در مقابل تاثیرات PTSD محافظت می کند.

خواب نقش مهمی در پردازش خاطرات، از جمله خاطرات بد، دارد و می تواند به روش های مختلف بر روی خاطرات تلخ تاثیر بگذارد.

به علاوه خوابیدن عواطف منفی مربوط به خاطره بد را ضعیف می کند یا خاطرات را پردازش کرده و آنها را به عنوان اطلاعات ذخیره می کند. تیم تحقیقاتی دریافتند که این پردازش چند شب طول می کشد.

برای افرادی که در معرض خطر PTSD هستند، گزینه های درمانی وجود دارد. آنها معتقدند که خواب می تواند برای پیشگیری از بروز شرایط منفی به کار گرفته شود.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی غیردارویی خواب

جهت کسب نوبت ویزیت با ایشان در شعبات شریعتی و کرج اینجا کلیک کنید

 

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه