خانه / روانپزشکی / افسردگی / تاثیر بیماری های روحی بر روی پوست و جسم

تاثیر بیماری های روحی بر روی پوست و جسم

تاثیر بیماری های روحی بر روی پوست و جسم

تاثیر بیماری های روحی بر روی پوست و جسم

اختلالات ذهنی و بیماری های جسمی به طور مکرر در افراد بروز می کنند. برای اولین بار روانشناسان دانشگاه بازل و رور بوخوم الگوهای موقتی را در افراد جوان شناسایی کرده اند: آرتریت و بیماری های دستگاه گوارش همراه با افسردگی بسیار رایج می باشند، در حالیکه اختلالات اضطراب باعث بروز بیماری های پوستی می شوند.

بیماری های جسمی و اختلالات روانی بر روی کیفیت زندگی افراد تاثیر می گذارند و یک چالش بزرگ برای سیستم سلامت جسمی محسوب می شوند. اگر اختلالات جسمی و روحی به طور سیستماتیک از سنین پایین بروز کنند، این خطر وجود دارد که کودک یا نوجوان بیمار از تحولات و مشکلات نامطلوب رنج ببرد.

داده های 6500 نوجوان

در یک پروژه که تحت حمایت مالی بنیاد ملی علوم سوئیس بود، یک گروه تحقیقاتی توسط دکتر ماریون هدایت می شدند. این گروه تحقیقاتی ارتباط بین بیماری های جسمی و اختلالات روحی را در کودکان و افراد جوان مورد بررسی قرار داد. آنها داده های مربوط به 6483 نوجوان 13 تا 18 ساله را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

محققان خاطر نشان کردند که اگر این افراد سابقه ابتلا به برخی بیماری ها و اختلالات روحی را داشته باشند، برخی بیماری های جسمی را بیشتر تجربه خواهند کرد. اختلالات عاطفی مانند افسردگی اغلب با ورم مفاصل و بیماری های دستگاه گوارش همراه بودند. همین رابطه نیز بین اختلالات اضطراب و بروز بیماری پوستی وجود داشت. اختلالات اضطراب بیشتر در بین افرای شایع بود که دچار بیماری های قلبی بودند. به علاوه برای اولین بار نوعی ارتباط نزدیک بین اختلالات صرع و اختلالات خوردن تشخیص داده شد.

صرع و اختلالات خوردن

نتایج به دست آمده نوعی ارتباط علی و معلولی بین اختلالات روحی و بیماری جسمی نشان داد. سازمان های درمانی توجه خود را بر روی علت بروز بیماری جسمی و اختلالات روحی و فرایند درمان آنها معطوف کردند. در مطالعات پیش از این همان نویسنده ها و محققان شواهدی در مورد ارتباط بین اختلالات روحی و روانی و بیماری های جسمی ارائه داده بودند.

برای اولین بار محققان دریافتند که صرع خطر ابتلا به اختلال خوردن را افزایش می دهد. این یافته ها نشان می دهد که دیدگاه های مربوط به درمان صرع به طور بالقوه در زمینه درمان اختلالات خوردن نیز موثر هستند. محققان تاکید کردند که درمان اختلالات روحی و بیماری های جسمی باید از سنین پایین با هم در ارتباط باشند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه