خانه / بیماری های ریه / تاثیرات سیگار کشیدن بر ریه

تاثیرات سیگار کشیدن بر ریه

Healthy Lung and Smokers Lung isolated on white background. 3D render

در اکثر موارد سرطان ریه ناشی از سیگار کشیدن است. پس از اینکه سیگار را ترک می کنید، خطر ابتلا به سرطان ریه نیز به تدریج کاهش می یابد. طی 10 سال پس از ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه نصف خواهد شد و به همین ترتیب طی سال های بدون سیگار میزان خطر آن کاهش می یابد.

دو بیماری ریوی دیگر ناشی از سیگار کشیدن عبارتند از برونشیت مزمن و آمفیزم. هر بیماری به تنهایی یا ترکیب هر دو با هم بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) نامیده می شود. سیگار کشیدن به لوله تنفسی و بافت ریه آسیب می رساند. این آسیب خود را ترمیم نمی کند. اما ترک سیگار بروز آسیب های بیشتر به بافت های ریه را متوقف می کند.

افراد مبتلا به آسم اگر سیگار بکشند، دچار حملات بیشتر و شدیدتر آسم خواهند شد. کسانی که سیگار کشیدن را ترک می کنند، کمتر دچار حملات آسم می شوند.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

افراد سیگاری بیشتر دچار سرماخوردگی، آنفلوآنزا و ذات الریه می شوند. پس از ترک سیگار میزان این بیماری ها در بدن فرد کمتر می شود. به علاوه طی 1 یا 2 هفته پس از ترک سیگار سرفه های ناشی از سیگار کشیدن نیز برطرف می شوند.

با ترک سیگار سرعت آسیب دیدن بافت های ریه کم می شود. در روزهای اول پس از ترک سیگار ممکن است متوجه شوید که سرفه های شما با خلط بیشتری همراه است. این امر به این دلیل است که بدن سعی دارد ریه ها را تمیز کند. همچنین چند هفته پس از ترک سیگار خیلی راحت تر نفس می کشید، قدرت بدنی بیشتری دارید و کمتر سرفه می کنید.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه