خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / تأثیرات منفی کودک آزاری

تأثیرات منفی کودک آزاری

کودک آزاری
سوء رفتار با کودک هم بر بعد جسمی و هم بر بعد روانی کودک تأثیر می گذارد، عوارض ناشی از سوء رفتار، به مدت، شدت و دفعات رفتار آزار دهنده بستگی دارد.
● خشم و پرخاشگری
بازماندگان سوء رفتار، ممکن  است خشم زیادی نسبت به کسی که آنها را آزار داده است، کسی که می بیند او را آزار می دهند ولی اقدامی نمی کند، کسی که او را یاد آن رفتار می اندازد،یا حتی نسبت به خودشان  داشته باشند.
● اضطراب
افرادی که مورد آزار قرار گرفته اند، ممکن است از مردم و موقعیت هایی که آن اتفاق را برای آنها یاد آوری می کنند بترسند،آنها از تنها ماندن، از غریبه ها و  از موقعیت های جنسی وحشت دارند،حملات هراس و سایر علائم اختلال اضطرابی در این افراد تا حدی به چشم می خورد.
● افسردگی
اختللات خلقی و افسردگی یکی دیگر از رایج ترین عوارض سوءرفتار می باشد.
● استرس پس از سانحه
این افراد ممکن است کابوس های وحشتناک ببینند،همیشه و در همه حالت آماده باش و گوش به زنگ به نظر می رسند، مدام رویداد گذشته را به یاد می آورند و از موقعیت هایی که آنها را یاد آن اتفاق می اندازد به شدن اجتناب می کنند.
● شرم
قربانیان سوءرفتار،اغلب به خاطر اینکه مورد آزار قرار گرفته اند احساس گناه یا شرم می کنند،حتی گاهی خود را سزاوار این سوءرفتار می بینند.بررسی این چالش ها و باورهای غیرمنطقی بخش مهمی از روند درمان افراد آزار دیده را شامل می شود.
● مشکل در اعتماد
این قبیل افراد  خیلی سخت می توانند به دیگران اعتماد کنند، از اینرو رابطه مثبت با درمانگر مهم خواهد بود.
● رفتارهای خود مخرب
این افراد ممکن است رفتارهای متناقض از خود نشان دهند، یا  خود درمانی کنند  و یا به خود آسیب بزنند.
برای مثال: ممکن است برای التیام درد خود، همان سوء رفتار را پیش بگیرند. و یا ممکن است از موفقیت و پیشرفت خود به دلیل عزت نفس پایین جلوگیری کنند.
● رفتار جنسی زودرس
کودکان قربانی،آزار جنسی، احتمال دارد رفتار بیش از حد جنسی زود رس از خود نشان دهند.

نوشته: لعیا عباسی اصل
کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه