خانه / آموزش روابط / تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!

تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!

اکسی توسین

آیا شما می دانید که وقتی دل شوره ای نسبت به کسی احساس می کنید یعنی شما عاشق شده اید؟این دل شوره همچنین می تواند در شما ایجاد اضطراب کند. محققان دانشگاه نورث وسترن دریافتند که، این هورمون که در ما احساس عشق  و پیوند اجتماعی ایجاد می کند همچنین می تواند باعث درد عاطفی نیز بشود.

هورمون اکسی توسین در بخشی از مغز به نام سپتوم جانبی در افزایش حافظه ی اجتماعی نقش دارد، محققان می گویند این منطقه نقش مهمی در واکنش های عاطفی بازی می کند.اگرچه این بدان معناست که اکسی توسین خاطرات مثبت اجتماعی را تقویت می کند، اما همچنین موقعیت های اجتماعی استرس زا ،که میتواند برای یک مدت طولانی با ما بماند و احساس اضطراب یا ترس از شکست را نیز تقویت می کند. بنابراین اگر یک برخورد اجتماعی منفی پیش بیاید، اکسی توسین،سپتوم جانبی  و حافظه را فعال می کند. علاوه بر این ،این تشدید اثر حافظه می تواند ادامه پیدا کند و این هورمون سبب ترس ما از بروز وقایع استرس زا در آینده شود.

اکسی توسین به منظور داروی ضد اضطراب، توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفت ، بنابراین محققان انتظار داشتند که این هورمون می تواند باعث دسترسی به احساسات مثبت در حافظه باشد. با کمل تعجب،آنها دریافتند که  این هورمون در واقع  احساسات منفی تحت شرایط استرس زا را افزایش می دهد.

آزمایش اکسی توسین در موش

محققان دو آزمایش با موش را شروع کردند،که شامل سه گروه از موش ها بود:

گروه 1: موشهایی که گیرنده های اکسی توسین خود را از دست داده بودند.

گروه دوم: موشهایی که گیرنده های اکسی توسین آنها در حال افزایش بود.

گروه سوم: گروه کنترل که موشها در حالت طبیعی خود بودند.

این سه گروه از موش ها  در قفس موشهای وحشی، به طوری که موضوع یک وضعیت نا امید کننده ی اجتماعی را تجربه کنند قرارگرفتند و بعد در قفس های جداگانه ای قرار داده شدند، بعد از 6 ساعت مجدداً  به قفس موشهای وحشی بازگردانده شدند.

موشهای بدون گیرنده به نظر نمی رسید ترسب از موشهای پرخاشگررا به نمایش بگذارند و اصلاً به یاد نمی آوردند که قبلاً با این موشهای وحشی روبه رو شده بودند،در حالی که گروه با افزایش گیرنده مقدار زیاد ترس و تلاش برای جلوگیری از موشهای دیگر را به نمایش گذاشتند.آزمایش بعداً دوباره تکرار شد ،به جز اینکه این بار به جای قرار دادن موش ها در قفس موشهای تهاجمی، 6 ساعت بعد محققان شوک الکتریکی ملایم و غیر دردناک به آنها دادند.بعد از 24 ساعت،موش ها در جعبه مشابه به همان قرار گرفتند،این بار آنها  شوک را دریافت نمی کردند.موش های با افزایش گیرنده های اکسی توسین ترس زیادی به نمایش گذاشتند، در حالی که موش بدون گیرنده درکل ترس زیادی  نشان نمی دادند.

این دو آزمایش نشان می دهد که اکسی توسین حافظه  وقایع اجتماعی منفی را تقویت می کند، و آن نیز ترس و اضطراب آینده را افزایش می دهد.

تاثیر بر انسان

محققان متوجه شدند که یافته های این آزمایش قابل توجه است به این دلیل که استرس مزمن منجر به اضطراب و افسردگی می شود، در حالی که تجارب مثبت اجتماعی می تواند به بهداشت روانی را در پی خواهد داشت.

یلنا رادولویک، نویسنده ارشد این تحقیق می گوید:

 به وسیله ی درک نقش دوگانه ی اکسی توسین در تحریک و یا کاهش اضطراب، با توجه به متن اجتماع، ما می توانیم به بهینه سازی درمان های اکسی توسین که باعث بهبود رفاه به جای تحریک واکنش های منفی می شود، بپردازیم.

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه