خانه / آموزش روابط / تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!

تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!

تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 25Rating:

اکسی توسین

آیا شما می دانید که وقتی دل شوره ای نسبت به کسی احساس می کنید یعنی شما عاشق شده اید؟این دل شوره همچنین می تواند در شما ایجاد اضطراب کند. محققان دانشگاه نورث وسترن دریافتند که، این هورمون که در ما احساس عشق  و پیوند اجتماعی ایجاد می کند همچنین می تواند باعث درد عاطفی نیز بشود.

هورمون اکسی توسین در بخشی از مغز به نام سپتوم جانبی در افزایش حافظه ی اجتماعی نقش دارد، محققان می گویند این منطقه نقش مهمی در واکنش های عاطفی بازی می کند.اگرچه این بدان معناست که اکسی توسین خاطرات مثبت اجتماعی را تقویت می کند، اما همچنین موقعیت های اجتماعی استرس زا ،که میتواند برای یک مدت طولانی با ما بماند و احساس اضطراب یا ترس از شکست را نیز تقویت می کند. بنابراین اگر یک برخورد اجتماعی منفی پیش بیاید، اکسی توسین،سپتوم جانبی  و حافظه را فعال می کند. علاوه بر این ،این تشدید اثر حافظه می تواند ادامه پیدا کند و این هورمون سبب ترس ما از بروز وقایع استرس زا در آینده شود.

اکسی توسین به منظور داروی ضد اضطراب، توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفت ، بنابراین محققان انتظار داشتند که این هورمون می تواند باعث دسترسی به احساسات مثبت در حافظه باشد. با کمل تعجب،آنها دریافتند که  این هورمون در واقع  احساسات منفی تحت شرایط استرس زا را افزایش می دهد.

آزمایش اکسی توسین در موش

محققان دو آزمایش با موش را شروع کردند،که شامل سه گروه از موش ها بود:

گروه 1: موشهایی که گیرنده های اکسی توسین خود را از دست داده بودند.

گروه دوم: موشهایی که گیرنده های اکسی توسین آنها در حال افزایش بود.

گروه سوم: گروه کنترل که موشها در حالت طبیعی خود بودند.

این سه گروه از موش ها  در قفس موشهای وحشی، به طوری که موضوع یک وضعیت نا امید کننده ی اجتماعی را تجربه کنند قرارگرفتند و بعد در قفس های جداگانه ای قرار داده شدند، بعد از 6 ساعت مجدداً  به قفس موشهای وحشی بازگردانده شدند.

موشهای بدون گیرنده به نظر نمی رسید ترسب از موشهای پرخاشگررا به نمایش بگذارند و اصلاً به یاد نمی آوردند که قبلاً با این موشهای وحشی روبه رو شده بودند،در حالی که گروه با افزایش گیرنده مقدار زیاد ترس و تلاش برای جلوگیری از موشهای دیگر را به نمایش گذاشتند.آزمایش بعداً دوباره تکرار شد ،به جز اینکه این بار به جای قرار دادن موش ها در قفس موشهای تهاجمی، 6 ساعت بعد محققان شوک الکتریکی ملایم و غیر دردناک به آنها دادند.بعد از 24 ساعت،موش ها در جعبه مشابه به همان قرار گرفتند،این بار آنها  شوک را دریافت نمی کردند.موش های با افزایش گیرنده های اکسی توسین ترس زیادی به نمایش گذاشتند، در حالی که موش بدون گیرنده درکل ترس زیادی  نشان نمی دادند.

این دو آزمایش نشان می دهد که اکسی توسین حافظه  وقایع اجتماعی منفی را تقویت می کند، و آن نیز ترس و اضطراب آینده را افزایش می دهد.

تاثیر بر انسان

محققان متوجه شدند که یافته های این آزمایش قابل توجه است به این دلیل که استرس مزمن منجر به اضطراب و افسردگی می شود، در حالی که تجارب مثبت اجتماعی می تواند به بهداشت روانی را در پی خواهد داشت.

یلنا رادولویک، نویسنده ارشد این تحقیق می گوید:

 به وسیله ی درک نقش دوگانه ی اکسی توسین در تحریک و یا کاهش اضطراب، با توجه به متن اجتماع، ما می توانیم به بهینه سازی درمان های اکسی توسین که باعث بهبود رفاه به جای تحریک واکنش های منفی می شود، بپردازیم.

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه