خانه / آموزش روابط / تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!

تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!

تأثیرات استرس هورمون عشق محققان را متعجب کرد!Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 25Rating:

اکسی توسین

آیا شما می دانید که وقتی دل شوره ای نسبت به کسی احساس می کنید یعنی شما عاشق شده اید؟این دل شوره همچنین می تواند در شما ایجاد اضطراب کند. محققان دانشگاه نورث وسترن دریافتند که، این هورمون که در ما احساس عشق  و پیوند اجتماعی ایجاد می کند همچنین می تواند باعث درد عاطفی نیز بشود.

هورمون اکسی توسین در بخشی از مغز به نام سپتوم جانبی در افزایش حافظه ی اجتماعی نقش دارد، محققان می گویند این منطقه نقش مهمی در واکنش های عاطفی بازی می کند.اگرچه این بدان معناست که اکسی توسین خاطرات مثبت اجتماعی را تقویت می کند، اما همچنین موقعیت های اجتماعی استرس زا ،که میتواند برای یک مدت طولانی با ما بماند و احساس اضطراب یا ترس از شکست را نیز تقویت می کند. بنابراین اگر یک برخورد اجتماعی منفی پیش بیاید، اکسی توسین،سپتوم جانبی  و حافظه را فعال می کند. علاوه بر این ،این تشدید اثر حافظه می تواند ادامه پیدا کند و این هورمون سبب ترس ما از بروز وقایع استرس زا در آینده شود.

اکسی توسین به منظور داروی ضد اضطراب، توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفت ، بنابراین محققان انتظار داشتند که این هورمون می تواند باعث دسترسی به احساسات مثبت در حافظه باشد. با کمل تعجب،آنها دریافتند که  این هورمون در واقع  احساسات منفی تحت شرایط استرس زا را افزایش می دهد.

آزمایش اکسی توسین در موش

محققان دو آزمایش با موش را شروع کردند،که شامل سه گروه از موش ها بود:

گروه 1: موشهایی که گیرنده های اکسی توسین خود را از دست داده بودند.

گروه دوم: موشهایی که گیرنده های اکسی توسین آنها در حال افزایش بود.

گروه سوم: گروه کنترل که موشها در حالت طبیعی خود بودند.

این سه گروه از موش ها  در قفس موشهای وحشی، به طوری که موضوع یک وضعیت نا امید کننده ی اجتماعی را تجربه کنند قرارگرفتند و بعد در قفس های جداگانه ای قرار داده شدند، بعد از 6 ساعت مجدداً  به قفس موشهای وحشی بازگردانده شدند.

موشهای بدون گیرنده به نظر نمی رسید ترسب از موشهای پرخاشگررا به نمایش بگذارند و اصلاً به یاد نمی آوردند که قبلاً با این موشهای وحشی روبه رو شده بودند،در حالی که گروه با افزایش گیرنده مقدار زیاد ترس و تلاش برای جلوگیری از موشهای دیگر را به نمایش گذاشتند.آزمایش بعداً دوباره تکرار شد ،به جز اینکه این بار به جای قرار دادن موش ها در قفس موشهای تهاجمی، 6 ساعت بعد محققان شوک الکتریکی ملایم و غیر دردناک به آنها دادند.بعد از 24 ساعت،موش ها در جعبه مشابه به همان قرار گرفتند،این بار آنها  شوک را دریافت نمی کردند.موش های با افزایش گیرنده های اکسی توسین ترس زیادی به نمایش گذاشتند، در حالی که موش بدون گیرنده درکل ترس زیادی  نشان نمی دادند.

این دو آزمایش نشان می دهد که اکسی توسین حافظه  وقایع اجتماعی منفی را تقویت می کند، و آن نیز ترس و اضطراب آینده را افزایش می دهد.

تاثیر بر انسان

محققان متوجه شدند که یافته های این آزمایش قابل توجه است به این دلیل که استرس مزمن منجر به اضطراب و افسردگی می شود، در حالی که تجارب مثبت اجتماعی می تواند به بهداشت روانی را در پی خواهد داشت.

یلنا رادولویک، نویسنده ارشد این تحقیق می گوید:

 به وسیله ی درک نقش دوگانه ی اکسی توسین در تحریک و یا کاهش اضطراب، با توجه به متن اجتماع، ما می توانیم به بهینه سازی درمان های اکسی توسین که باعث بهبود رفاه به جای تحریک واکنش های منفی می شود، بپردازیم.

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه