خانه / خدمات تخصصی / بیوفیدبک / بیوفیدبک : درمان های نوین و جدید سردردهای میگرنی

بیوفیدبک : درمان های نوین و جدید سردردهای میگرنی

بیوفیدبک : درمان های نوین و جدید سردردهای میگرنیReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Oct 1Rating:

بیوفیدبک

انتخاب های درمانی متفاوتی برای درمان میگرن وجود دارد. برخی همچون درمان داروئی به عنوان یکی از اقسام درمان های استاندارد پذیرفته شده اند. همچنین تعداد زیاد ی از درمان های تکمیلی یا جایگزین برای درمان میگرن وجود دارند. یکی از این درمان ها بیوفیدبک است.

بیوفیدبک تکنیکی است که موجب کاهش تأثیرات درد و استرس بر روی بدن با یادگیری اینکه بدن چگونه به استرس و درد واکنش نشان می دهد است. بیوفیدبک این کار را بوسیله دستگاه هایی انجام می دهد که می توانند فعالیت های داخلی اعضاء بدن را شناسایی کرده و نشان دهند. این امر موجب کمک به افراد برای کنترل بهتر شاخص های زیستی فرد همچون فشار خون، سرعت ضربان قلب، دمای بدن، تنش های عضلانی و امواج مغزی می شود. درمان بیوفیدبک به عنوان نوعی درمان تکمیلی و حتی جایگزینی برای دارودرمانی به عنوان یک روش درمان جسم از طریق ذهن ( mind-body therapy )  است.

درمان بیوفیدبک برای درمان میگرن ممکن است با درمان توسط ریلکسیشن همراه شود. درمان ریلکسیشن به فرد تکنیک های ریلکسیشن زیادی را آموزش می دهد تا فرد بتواند تنش ناشی از استرس را در بدن خود کاهش دهد.

کاربرد انواع بیوفیدبک در درمان میگرن

دو نوع روش درمانی بیوفیدبک مرسوم جهت درمان میگرن وجد دارد که عبارتند از:

1-  بیوفیدبک حرارتی

2-  الکترومیوگرافی (EMG)

یک جلسه بیوفیدبک بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.  جلسات درمان متعددی در طی چند ماه نیاز است تا بتوان یک بیمار میگرنی را تمرین داد.

بیوفیدبک حرارتی                

بیوفیدبک حرارتی به فرد اجازه می دهد که به طور آگاهانه دمای بدن خود را بالا ببرد. برخی بیماران که موفق شده اند این تغییر را بوجود آورند، توانسته اند فراوانی و شدت حملات میگرن  خود را کاهش دهند. محققین در زمینه میگرن معتقدند که مکانیزم های موجود در این نوع درمان خود آگاهانه هستند. متخصصان بیوفیدبک معتقدند که برای موفقیت در این روش شما باید قادر به تمرکز کردن و تلاش برای رسیدن به بهترین نتیجه باشید.

بیمار در روش بیوفیدبک حرارتی دستگاهی را به خود متصل می کند که دمای سر انگشت یا دست وی را به یک مونیتور انتقال می دهد. هنگامی که بیمار تلاش می کند دمای دست خود را بالا ببرد، مونیتور بازخوردها (فیدبک ها) را بر روی یک نشانگر به صورت گرافیکی و یا از طریق زدن بوق های کوتاه تشدید شونده همراه با بالا رفتن دما فراهم می کند.

به بیمار گفته نمی شود که چگونه دمای دست خود را بالا ببرد، بلکه به او پیشنهاداتی مانند “تصور کنید دست شما گرم و سنگین شده است” داده می شود.

الکترومیوگرافی (EMG)

در نوع دیگری از روش بیوفیدبک که الکترومیوگرافی نامیده می شود، الکترودها یا دیگر سنسورها تنش های عضلانی را اندازه گیری می کنند. از طریق روش EMG ، بیمار یاد می گیرد که چگونه تنش های عضلانی خود در قسمت صورت، گردن و شانه ها را کنترل کند.

تحلیل مطالعات انجام شده نشان می دهد که فواید و اثرات روش بیوفیدبک مشابه داروهای پیشگیرنده از میگرن بوده است. فرد بیمار حتی تأثیر درمانی بیشتری را با تلفیق کردن روش بیوفیدبک و درمان داروئی خواهد گرفت. مطالعات دیگر نشان داده اند که در صورت تمرین دادن بیمار به طور منظم و قاعده مند، بیوفیدبک روشی است که می تواندنقش زیادی در کاهش سردردهای مزمن داشته باشد. در بیماران میگرن، روش EMG حملات سردرد را حدودا 55 درصد کاهش داده است. روش بیوفیدبک حرارتی نیز هنگامی که با تمرینات ریلکسیشن همراه شده، حدودا 35 درصد از سردردها را کاهش داده است. بر اساس نتایج مطالعات، روش بیوفیدبک یک روش موثر است که می تواند در کنار دیگر روش های درمانی برای میگرن به کار برده شود.

درمان بیوفیدبک در سردرد های میگرنی بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا انجام می شود.

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه