خانه / خدمات تخصصی / بیوفیدبک / بیوفیدبک : درمان های نوین و جدید سردردهای میگرنی

بیوفیدبک : درمان های نوین و جدید سردردهای میگرنی

بیوفیدبک

انتخاب های درمانی متفاوتی برای درمان میگرن وجود دارد. برخی همچون درمان داروئی به عنوان یکی از اقسام درمان های استاندارد پذیرفته شده اند. همچنین تعداد زیاد ی از درمان های تکمیلی یا جایگزین برای درمان میگرن وجود دارند. یکی از این درمان ها بیوفیدبک است.

بیوفیدبک تکنیکی است که موجب کاهش تأثیرات درد و استرس بر روی بدن با یادگیری اینکه بدن چگونه به استرس و درد واکنش نشان می دهد است. بیوفیدبک این کار را بوسیله دستگاه هایی انجام می دهد که می توانند فعالیت های داخلی اعضاء بدن را شناسایی کرده و نشان دهند. این امر موجب کمک به افراد برای کنترل بهتر شاخص های زیستی فرد همچون فشار خون، سرعت ضربان قلب، دمای بدن، تنش های عضلانی و امواج مغزی می شود. درمان بیوفیدبک به عنوان نوعی درمان تکمیلی و حتی جایگزینی برای دارودرمانی به عنوان یک روش درمان جسم از طریق ذهن ( mind-body therapy )  است.

درمان بیوفیدبک برای درمان میگرن ممکن است با درمان توسط ریلکسیشن همراه شود. درمان ریلکسیشن به فرد تکنیک های ریلکسیشن زیادی را آموزش می دهد تا فرد بتواند تنش ناشی از استرس را در بدن خود کاهش دهد.

کاربرد انواع بیوفیدبک در درمان میگرن

دو نوع روش درمانی بیوفیدبک مرسوم جهت درمان میگرن وجد دارد که عبارتند از:

1-  بیوفیدبک حرارتی

2-  الکترومیوگرافی (EMG)

یک جلسه بیوفیدبک بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.  جلسات درمان متعددی در طی چند ماه نیاز است تا بتوان یک بیمار میگرنی را تمرین داد.

بیوفیدبک حرارتی                

بیوفیدبک حرارتی به فرد اجازه می دهد که به طور آگاهانه دمای بدن خود را بالا ببرد. برخی بیماران که موفق شده اند این تغییر را بوجود آورند، توانسته اند فراوانی و شدت حملات میگرن  خود را کاهش دهند. محققین در زمینه میگرن معتقدند که مکانیزم های موجود در این نوع درمان خود آگاهانه هستند. متخصصان بیوفیدبک معتقدند که برای موفقیت در این روش شما باید قادر به تمرکز کردن و تلاش برای رسیدن به بهترین نتیجه باشید.

بیمار در روش بیوفیدبک حرارتی دستگاهی را به خود متصل می کند که دمای سر انگشت یا دست وی را به یک مونیتور انتقال می دهد. هنگامی که بیمار تلاش می کند دمای دست خود را بالا ببرد، مونیتور بازخوردها (فیدبک ها) را بر روی یک نشانگر به صورت گرافیکی و یا از طریق زدن بوق های کوتاه تشدید شونده همراه با بالا رفتن دما فراهم می کند.

به بیمار گفته نمی شود که چگونه دمای دست خود را بالا ببرد، بلکه به او پیشنهاداتی مانند “تصور کنید دست شما گرم و سنگین شده است” داده می شود.

الکترومیوگرافی (EMG)

در نوع دیگری از روش بیوفیدبک که الکترومیوگرافی نامیده می شود، الکترودها یا دیگر سنسورها تنش های عضلانی را اندازه گیری می کنند. از طریق روش EMG ، بیمار یاد می گیرد که چگونه تنش های عضلانی خود در قسمت صورت، گردن و شانه ها را کنترل کند.

تحلیل مطالعات انجام شده نشان می دهد که فواید و اثرات روش بیوفیدبک مشابه داروهای پیشگیرنده از میگرن بوده است. فرد بیمار حتی تأثیر درمانی بیشتری را با تلفیق کردن روش بیوفیدبک و درمان داروئی خواهد گرفت. مطالعات دیگر نشان داده اند که در صورت تمرین دادن بیمار به طور منظم و قاعده مند، بیوفیدبک روشی است که می تواندنقش زیادی در کاهش سردردهای مزمن داشته باشد. در بیماران میگرن، روش EMG حملات سردرد را حدودا 55 درصد کاهش داده است. روش بیوفیدبک حرارتی نیز هنگامی که با تمرینات ریلکسیشن همراه شده، حدودا 35 درصد از سردردها را کاهش داده است. بر اساس نتایج مطالعات، روش بیوفیدبک یک روش موثر است که می تواند در کنار دیگر روش های درمانی برای میگرن به کار برده شود.

درمان بیوفیدبک در سردرد های میگرنی بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا انجام می شود.

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه