خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / بیوفیدبک، این بار در خانه!

بیوفیدبک، این بار در خانه!

بیوفیدبک، این بار در خانه!!

آیا با بیوفیدبک آشنا هستید؟ بیوفیدبک دستگاهی است که به شما کمک می کند که علایم  بدنی تان را روی مانیتور روبرویتان ببینید و به این ترتیب شما را از فعالیت های فیزیولوژیکی بدنتان آگاه می کند، آن گاه شرایطی فراهم می شود که شما خود بتوانید این علایم را کنترل کنید. مثلا می توانید بیاموزید که چگونه دمای بدنتان را کنترل کنید.

می توان از این تکنولوژی پیشرفته در خانه هم سود جست، اما نه برای علایم فیزیولوژیک بدن، بلکه این بار برای افکار!

” کنترل خود” روش بسیار ساده ای برای کنترل افکار است. تنها کاری که شما باید بکنید این است که طی روز افکار منفی تان را شمارش کنید. اگر این کار را چندروزی ادامه دهید، متوجه خواهید شد که از میزان افکار منفی شما به شدت کاسته شده است و احساس بهتری خواهید داشت. در واقع با این روش شما افکار منفی تان را می شناسید و سعی در کنترل آن ها دارید.

هرگاه احساس کردید فکری منفی به ذهنتان خطور کرد، یک شماره به آن بدهید. یا حتی می توانید یک کارت در جیب تان بگذارید و هرگاه که احساس کردید که فکری منفی در حال خطور به ذهنتان است، سریعا در کارت یک علامت بزنید. و در پایان روز این علامت ها را شمارش و جمع کنید.

کنترل فکر

این روش تا حدودی شبیه به مراقبه است. وقتی که در حال مراقبه هستید، به شما می آموزند که چگونه روی یک موضوع، مثلا روی تنفس خود دقیق شوید و ببینید که چگونه هوا از راه بینی وارد بدنتان می شود. در شروع ممکن است تصور کنید که این روش کار دشواری است و حواستان زیاد پرت می شود، اما به مرور یاد خواهید گرفت که چگونه روی مسئله ای مثل تنفس تمرکز کنید. در این روش هم شما در واقع به خود می آموزید که چطور روی موضوعی که برایتان نگران کننده است تمرکز کنید و آن را از بین ببرید.

البته ناگفته نماند که بهتر است که این روش با ترکیبی از فنون آرامش بخش و دیگر فنون شناخت درمانی همراه شود، تا بیشترین تاثیر گذاری را داشته باشد.

 کلینیک آلومینا، پیشگام در ارائه انواع درمان های اضطراب از جمله بیوفیدبک و شناخت درمانی

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی،نوروتراپیست

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه