خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / بیماری اوتیسم و سیگنال سلول ها

بیماری اوتیسم و سیگنال سلول ها

بیماری اوتیسم و سیگنال سلول هاReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Nov 10Rating:

%d8%b3%d9%84%d9%88%d9%84-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ba%d8%b2%db%8c-%d8%a7%d9%88%d8%aa%db%8c%d8%b3%d9%85

دانشمندان کشف کردند مسیر سیگنال سلولی در برخی انواع اوتیسم متفاوت است. سلول های مغزی در کودکان مبتلا به اوتیسم سریعتر رشد می کنند که علت آن تغییرات مجزا در الگوهای سیگنال هسته سلولی می باشد. رشد سریع سلولی باعث رشد بیش از حد اولیه مغز شود که حدود 20 تا 30 درصد کودکان مبتلا به اوتیسم به این عارضه دچار هستند. اما ژنتیک کودکان مبتلا به اوتیسم اشاره به مکانیسم های شایع اساسی در این بیماری را دشوار ساخته است.

وینشاو بوریس، یکی از پزشکان در این زمینه می گوید: ” اوتیسم یک اختلال پیچیده است که دارای فاکتورهای مختلف ژنتیکی و غیر ژنتیکی می باشد. از آنجایی که علل بیماری متفاوت هستند، این امر کمک می کند که زیر مجموعه ای از بیمارانی را تعریف کرد که در مورد رشد بیش از حد اولیه در مغز دارای علائم مشترک باشند.

طی یک پژوهش وینشاو بوریس و همکارانش کار خود را با نمونه سلول های پوستی از کودکان مبتلا به اوتیسم با مغز بزرگ شده شروع کردند. محققان در آزمایشگاه اهدای سلول های پوستی را برنامه ریزی کردند تا سلول هایی را تولید کنند که در مغز در حال رشد یافت می شد، از جمله سلول های پرتوان القایی و سلول های پیش ساز عصبی. این سلول ها ابزار مهم درمانی هستند و دارای پتانسیل رشد به بسیاری از انواع سلول ها می باشند. محققان این فرضیه را در نظر گفتند که حتی اگر کودکان مورد بررسی در این پژوهش دارای اشکال مختلفی از اوتیسم باشند، می توان از سلول های پیش ساز برای یافتن مکانیسم های رایج مولکولی و سلولی استفاده کرد.

محققان دریافتند که سلول های استخراج شده از اهدا کنندگان مبتلا به اوتیسم سریع تر از موارد گروه کنترل رشد می کنند و ژن های آنها در الگوهای متمایز فعال می شوند. ژن های مربوط به رشد سلولی به طور عجیبی فعال بودند و سلول های بیشتری تولید می کردند، اما ارتباط کمتری بین آنها وجود داشت. این امر باعث می شد شبکه های معیوب سلولی در مراحل اولیه رشد قادر نباشند سیگنال های مغز و سر رشد کرده را به درستی انتقال دهند.

محققان ژن های غیر طبیعی را در سلول های رشد کرده از اهدا کنندگان اوتیسم کشف کردند که به مسیر سیگنالدهی Wnt متعلق بود. ژن های Wnt برای رشد سلول ها حیاتی هستند و در شبکه های سلولی نیز دارای نقش مرکزی می باشند و با مسیرهای سلولی متعدد ارتباط دارند.

وینشاو بوریس پیش از این مسیر Wnt را در موش ها به عنوان یکی از عوامل اوتیسم تشخیص داده بود. در یک بررسی مجزا که پیش از این انجام شده بود، وینشاو در آزمایشگاه نشان داد که موش هایی که فاقد ژن های Wnt هستند، نشانه هایی مشابه اوتیسم از خود نشان می دهند، از جمله اضطراب اجتماعی و تکرار برخی رفتارها. محققان با تجویز داروهایی که سیگنالدهی Wnt را در رحم موش بزرگسال فعال می کرد، توانستند از بروز این علائم پیشگیری کنند.

وینشاو می گوید: مسیر Wnt یکی از مسیرهای تکاملی مرکزی است که از بی مهرگان برای انسان حفظ شده است. بررسی های انجام شده نشان می دهند که این این مسیر نقش مهمی در اوتیسم دارد.

زمانی که محققان ناکارآمدی مسیر سیگنال دهی را در نمونه های اوتیسمی خود مشاهده کردند، تلاش کردند تا با تزریق دارو به سلول های عصبی بالغ استخراج شده از اهدا کنندگان اوتیسمی این مشکل را برطرف کنند. یکی از داروهایی که در حال حاضر در پژوهش های بالینی برای اوتیسم مورد استفاده قرار می گیرد، فاکتور رشد انسولین 1 (IGF-1) می باشد.

زمانی که محققان IGF-1 را به سلول های عصبی مشتق شده از اهدا کنندگان مبتلا به اوتیسم اضافه کردند، شبکه های عصبی برقرار شدند. اینکه آیا اثرات مثبت IGF-1 در مسیر دهی Wnt تاثیر داشت یا نه مشخص نیست و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

مطالعات وینشاو بوریس در مورد کاشت سلولی و نمونه های موش های مبتلا به اوتیسم تاکید کرد که سیگنالدهی نادرست Wnt منجر به رشد سریع سلولی و بزرگ شدن مغز منجر می شود که این امر باعث بروز رفتارهای غیر طبیعی اجتماعی پس از تولد خواهد شد.

مرحله بعدی تعیین ژن هایی است که بیشترین تاثیر را از سیگنالدهی ناقص Wnt می گیرند و اینکه چگونه این تغییرات باعث بروز رفتارهای عجیب می شوند. به علاوه محققان به دنبال داروهایی هستند که بتوانند رشد سلول های بافت را کاهش دهند. تمام این یافته ها ممکن است به محققان کمک کند تا علل بروز مشکلات اولیه در سلول های مغزی را پیدا کرده و از بروز علائم اوتیسم پیشگیری کنند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات رفتاردرمانی کودکان اوتیسم  با روش سان رایز در مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه