خانه / آموزش / بهداشت مطالعه

بهداشت مطالعه

درس خواندن هم برای خودش آداب و رسومی دارد! اگرچه که اگر قصد مرور این آداب و رسوم را داشته باشیم، ممکن است موضوع خیلی طولانی شود، اما در اینجا سعی می کنیم چند مورد از این مسایل را با هم مرور کنیم.

فنون مطالعه

لباس: هنگام مطالعه لباس های راحتی تان را به تن کنید.

زمان: هنگامی که در مکان مطالعه قرار گرفتید، به سرعت شروع به مطالعه کنید و به هیچ عنوان وقت را هدر ندهید.

برنامه ریزی برای درس: بهترین فرد برای برنامه ریزی درسی در اکثر اوقات خود فرد است! داشتن برنامه برای درس خواندن هدفمند بسیار کمک کننده خواهد بود.

مکان: از فرآیند شرطی سازی استفاده کنید! بدین صورت که هرگاه در مکان خاصی که برای مطالعه تان در نظر گرفته اید نشستید، به سرعت مطالعه را شروع کنید. صندلی خیلی راحت برای مطالعه مناسب نیست. صندلی تان نباید خیلی حالت لمیدن داشته باشد.

هوا: تنفس در هنگام مطالعه از اهمیت خاصی برخوردار است، زیراکه باعث می شود به قسمت های مختلف بدن اکسیژن به راحتی برسد. سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که از هوای خوبی هم برخوردار باشد تا شما را سرحال نگه دارد.

محرک های محیطی: در شرایطی مطالعه کنید که محرک های محیطی حواس پرت کن، در کمترین حد ممکن موجود باشد. بیخوابی، گرسنگی هم می توانند باعث حواس پرتی شوند.

نظم و ترتیب: نظم و ترتیب مکان مطالعه نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. نظم به تمرکز حواس بیشتر کمک می کند و باعث یادگیری بهتر خواهد شد.

وضعیت بدنی: وضعیت بدنی نیز در یادگیری بهتر تاثیرگذار خواهد بود. مطالعه در حالت درازکشیده بدترین حالت مطالعه است. سعی کنید بدنتان را در حالتی قرار دهید تا نیازمند تمرکز زیاد برای حفظ آن حالت نباشید و یا اینکه در آن حالت احساس خواب آلودگی به شما دست ندهد.

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه