خانه / آموزش روابط / بهتر نیست به جای انتقاد از تشویق استفاده کنید؟

بهتر نیست به جای انتقاد از تشویق استفاده کنید؟

بهتر نیست به جای انتقاد از تشویق استفاده کنید؟ Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Dec 18Rating:

 

 اولین واکنش شما نسبت به انتقاد چیست؟ آیا  تا به حال نسبت به شخصیت شما انتقاد شده است؟

 

انتقاد

این خیلی خوب است که ما احساس خوبی جلوی دیگران داشته باشیم ،همیشه در انتقاد ما روابط دوستی را از دست می دهیم و همین انتقاد کردن دیگران را از ما دور میکند و حتی می تواند باعث شود تا دیگران نسبت به ما نگاه دیگری داشته باشند .
حتی یک بازخورد کم  از طرف شما به عنوان یک کارشناس می تواند در زمینه یادگیری به  افراد دیگر کمک کننده باشد .سعی کنید به دنبال راههای غیر مستقیم برای بیان اشتباهات دیگران باشید تا اینکه بخواهید مستقیما دیگران را مورد انتقاد و سرزنش قرار دهید.

1) انتقاد یک راه میان بر است به این معنی که کسی که انتقاد می کند دنیا را از دید خود نگاه کرده و ترجیح میدهد تا نگاه دیگران را نسبت به دنیا نبیند . این نوع انتقاد نوعی بی اطلاعی و ساده لوحی فرد منتقد است،این نوعی نیاز در فرد منتقد است که میخواهد نسبت به دیگران احساس خود برتری داشته باشد وخود را برتر بداند، با وجود این علت زمینه ای تمایل به انتقاد یک چیز بسیار ساده ای بنام عادت است ،در واقع با عادت طرز تفکری شکل میگیرد که در این نوع انتقاد کردن کاملا منطقی به نظر میرسد حتی وقتی منطقی نیست ،به عنوان مثال فردی که در یک کار تبحر دارد به دلیل مهارت و توانایی هایش کسی را که اطلاعات کمتری دارد را مورد سرزنش قرار دهد.

2) قدردانی کردن از خود و زندگیتان را یاد بگیرید،به طور عمد شروع کنید از چیزهای کوچک و بزرگی که در زندگی تان رخ میدهد قدردانی کنید، بدانید که درمان رفتار دیگران نیز نوعی درمان خودمان است.با خودتان مهربان باشید و سعی کنید به جای انتقاد از دیگران  با نگاه خوب به دیگران نگاه کنید ، اگر به همین صورت پیش بروید  به مرور نگاهتان به زندگی خود و افراد مثبت خواهد شد.

3) بین انتقاد سازنده و بازخورد صحیح و انتقاد منفی تفاوت قائل شوید،انتقاد منفی یعنی با صحبت ،  کسی را زیر سوال بردن یا کسی را خوار کردن است ،این انتقاد باعث ایجاد مقاومت در فرد مقابل میشود و باعث کاهش انرژی مثبت در وی شده ، انگیزه را از بین می برد اما ستایش و قدردانی کردن چه به صورت لفظی و چه عملی باعث ایجاد انگیزه در فرد مقابل میشود ،تشویق باعث افزایش انرژی شده و منجر به انجام وبهبود کار و فعالیت میشود.

4) دقت کنید در تعریف وتمجید کردن هم زیاده روی نکنید،زیرا اگر عملکرد خیلی ضعیف باشد و شما بی اندازه تعریف کنید باعث بالارفتن اعتماد بنفس کاذب در فرد میشود و برای اصلاح آن کار در آینده ، به سختی می توانید جلوی آن اشتباه را بگیرید واز ادامه آن جلوگیری کنید.

5) از خودتان بپرسید که چرا بعضی اوقات دوست ندارید طرف مقابل کاری را انجام دهد یا چیزی را بگوید؟

گاهی اوقات عکس العمل شما به کار یا گفته دیگران زیاد است و عکس العمل شما می تواند ناشی از حسادت شما، کم بودن استعداد ،دور شدن موفقیت از شما باشد ،از خودتان بپرسید که:

چون این فرد را دوست ندارم از وی انتقاد می کنم؟

چون دوست ندارم کسی دیگر آن کار را انجام دهد من انتقاد می کنم ؟

چون اطلاعات کافی ندارم انتقاد می کنم تا متوجه بی اطلاعی و نااگاهی من نشود؟

……
در هر مورد، پاسخ ها به شما کمک خواهد کرد تا دلیل انتقادتان را نسبت به دیگران پیدا کنید  .

6) در مورد چیزهایی که مورد انتقاد قرار میدهید فکر کنید، به افراد ،به کارها و گفته هایی که منجر به برانگیختن انتقاد در شما میشود فکر کنید.

7) قبل از اینکه از کسی انتقاد کنید فکر کنید که آیا دوست دارید چنین سخنان و انتقاداتی را کسی به شما بگوید؟ خودتان را جای دیگران قرار دهید.

8) به راههای مناسب تشویق فکر کنید مثلا می توانید بگوئید:

شما در شغلت خوب عمل کردی به این دلیل….

آفرین پیشرفت کردی در …..

 تلاش بیشتری کنی حتما موفق میشی…..

تلاشتو رها نکن مطمئن باش موفق میشی….

این چیزی نیست که من از تو انتظار دارم تو بهتر می تونی انجام بدی ….

…………

منبع:

http://www.wikihow.com/Give-Praise-Instead-of-Criticism

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - بهتر نیست به جای انتقاد از تشویق استفاده کنید؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه