خانه / اختلالات خواب / بهترین روش برای درمان بی خوابی چیست؟

بهترین روش برای درمان بی خوابی چیست؟

بهترین روش برای درمان بی خوابی چیست؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 17Rating:

تشخیص و درمان بی خوابی

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

1.تشخیص

تشخیص بی خوابی و پیگیری برای علت آن، بسته به شرایط شما، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه ی جسمی. اگر دلیل بی خوابی ناشناخته است، پزشک شما یک معاینه ی جسمی برای پیدا کردن نشانه های مشکلات پزشکی که ممکن است به بی خوابی مرتبط باشند انجام می دهد. برای مثال گاهی اوقات، ممکن است یک آزمایش خون برای بررسی مشکلات تیروئید یا شرایط دیگری که با خواب ناکافی مرتبط هستند اتجام شود.
 • بررسی عادات خواب. علاوه بر اینکه از شما خواسته می شود تا به سوالات مربوط به خواب خود پاسخ دهید، ممکن است پزشکتان از شما بخواهد تا پرسشنامه ای را برای تعیین الگوی خواب و بیداری خود و سطح خواب آلودگی روزانه تان تکمیل کنید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود تا دفتر یادداشت روزانه ای برای خواب تهیه کنید و برای چند هفته همه چیز درباره ی خواب خود را در آن ثبت نمایید.
 • مطالعه ی خواب. اگر دلیل بی خوابی شما روشن نیست، یا نشانه های اختلال خواب دیگری، از قبیل آپنه ی خواب یا سندروم پاهای بی قرار را دارید، احتمالا لازم است که یک شب در یک مرکز خواب بستری شوید. در این مراکز آزمون های مختلفی از فعالیت های بدنی شما، شامل امواج مغزی، نفس کشیدن، تپش قلب، حرکات چشم و حرکات بدن، وقتی خواب هستید تهیه و ثبت می شود، که از طریق بررسی این آزمون ها مشکل خوابتان مشخص خواهد شد.

2.درمان

تغییر عادات خواب و رسیدگی به هرگونه مسائلی که ممکن است با بی خوابی مرتبط باشند، از قبیل استرس، شرایط پزشکی یا داروها، می تواند باعث بازگشت خواب آرام در بسیاری از افراد شود. اما اگر این اقدامات موثر نبود، ممکن است پزشک شما درمان شناختی رفتاری، دارودرمانی و یا هر دو را برای کمک به بهبود آرامش و خواب شما، توصیه کند.

درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی

درمان شناختی رفتاری بی خوابی می تواند در کنترل یا حذف افکار منفی و اقداماتی که شما را بیدار نگه می دارند مفید باشد و به طور کلی به عنوان اولین خط درمان برای افراد مبتلا به بی خوابی توصیه می شود. معمولا درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی به اندازه ی دارو درمانی و یا حتی بیشتر از آن می تواند موثر باشد.

بخش شناختی از درمان شناختی رفتاری بی خوابی به شما آموزش می دهد باورهایی که بر توانایی شما برای خوابیدن تاثیر می گذارند را شناسایی کرده و تغییر دهید. این کار می تواند در کنترل یا حذف افکار منفی و نگرانی هایی که شما را بیدار نگه می دارد به شما کمک کند. همچنین باعث می شود چرخه ی معیوب نگرانی درمورد به خواب رفتن که در نتیجه ی آن نمی توانید به خواب روید، از بین برود.

بخش رفتاری از درمان شناختی رفتاری بی خوابی نیز به شما کمک می کند تا عادات خواب خوب را ایجاد و از رفتارهایی که شما را از خوب خوابیدن باز می دارند اجتناب کنید. بعضی از راهبردهایی که در این بخش استفاده می شوند شامل موارد زیر هستند:

 • درمان کنترل محرک. این روش به شما کمک می کند تا عواملی که ذهنتان را در مقابل خواب مقاوم می کنند از بین ببرید. برای مثال، آموزش می بینید تا زمان خواب و بیداری خود را برنامه ریزی و مشخص و از خواب نیمروزی اجتناب کنید، از تخت خود فقط برای خواب استفاده کنید (برای تماشای تلویزیون، مطالعه، انجام کارهایتان و… از تخت استفاده نکنید)، اگر بیش از 20 دقیقه در اتاق خوابتان بودید و نتوانستید بخوابید، اتاق را ترک کنید و فقط زمانی که خواب آلود هستید به اتاق خواب خود برگردید.
 • تکنیک های آرمیدگی(ریلکسیشن). آرمیدگی عضلانی تدریجی، بیوفیدبک و تمرینات تنفسی روش هایی هستند که در زمان خواب اضطراب را کاهش می دهند. تمرین این تکنیک ها می تواند به شما کمک کند تا تنفس، ضربان قلب، تنش عضلانی و خلق خود را کنترل کنید تا بتوانید آرام شوید.
 • محدودیت خواب. این درمان زمانی که شما در بستر صرف می کنید را کاهش می دهد و از خواب های نیمروزی جلوگیری می کند، جلوگیری از خواب های نیمروزی باعث می شود تا بیشتر خسته شوید و شب ها زودتر و بهتر به خواب روید. وقتی خواب شما بهبود پیدا کرد، به تدریج زمان خود را در بستر افزایش می دهید.
 • نور درمانی. اگر خیلی زود به خواب می روید و خیلی زود هم بیدار می شوید، می توانید از نور برای عقب کشیدن ساعت درونی خود استفاده کنید. اوقاتی از سال که در هنگام غروب، هوای بیرون روشن است می توانید به بیرون بروید، و یا می توانید از یک جعبه ی نور استفاده کنید. با پزشک خود درباره ی توصیه هایی که در این مورد دارد صحبت کنید.

ممکن است پزشکتان راهبردهای دیگری را متناسب با سبک زندگی و محیط خواب شما توصیه کند که در بهبود عادت هایی که باعث خواب صحیح و هوشیاری در طول روز می شوندبه شما کمک کند.

داروهای تجویزی

داروهای خواب تجویزی می توانند در به خواب رفتن، ماندن در خواب و هر دو به شما کمک کنند. به طور کلی پزشکان استفاده از داروهای خواب تجویزی را بیش از چند هفته توصیه نمی کنند، اما بعضی داروها برای استفاده ی دراز مدت مورد تایید هستند. این داروها شامل:

 • اسزوپیکلون(لونستا)
 • راملتئون(روزرم)
 • زالپلون(سوناتا)
 • زولپیدم(آمبین، اینترمزو، زولپیمیست)

داروهای خواب تجویزی می توانند عوارضی از قبیل عدم تعادل در طول روز و افزایش خطر سقوط(افتادن)، یا ایجاد وابستگی را به دنبال داشته باشند، بنابراین با پزشک خود در مورد این داروها و عوارض دیگری که ممکن است داشته باشند صحبت کنید.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

لینک منبع 1 لینک منبع 2

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

تشخیص و درمان بی خوابی فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: 1.تشخیص تشخیص بی خوابی و پیگیری برای علت آن، بسته به شرایط شما، ممکن است شامل موارد زیر باشد: معاینه ی جسمی. اگر دلیل بی خوابی ناشناخته است، پزشک شما یک معاینه ی جسمی برای پیدا کردن نشانه های مشکلات پزشکی که ممکن است به بی خوابی مرتبط باشند انجام می دهد. برای مثال گاهی اوقات، ممکن است یک آزمایش خون برای بررسی مشکلات تیروئید یا شرایط دیگری که با خواب ناکافی مرتبط هستند اتجام شود. بررسی عادات خواب. علاوه بر اینکه از شما خواسته می شود…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.68 ( 2 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه