خانه / آموزش / بهترین روش برای درمان اضطراب چیست؟

بهترین روش برای درمان اضطراب چیست؟

بهترین روش برای درمان اضطراب چیست؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 8Rating:

پذیرش توجه آگاهانه

از شما می خواهم به صورت قائم روی صندلی خود بنشینید، پشتتان را به صندلی تکیه دهید و پاهای خود را روی زمین قرار دهید. اکثر مردم با این روش احساس هوشیاری بیشتری پیدا می کنند، بنابراین بررسی کنید و ببینید آیا برای شما هم اینگونه است. چشمان خود را ببندید یا به یک نقطه خیره شوید، هر کدام که خودتان ترجیح می دهید. چند نفس عمیق آرام بکشید، و با دقت به ورود و خروج هوا از شش هایتان توجه کنید. حالا بدنتان را از سر تا انگشتان پا مورد بررسی قرار دهید، از فرق سرتان شروع و به سمت پایین حرکت کنید. به احساساتی که می توانید در سر… دهان… گردن… شانه ها… قفسه ی سینه… شکم… بازوها… دست ها… و پاهای خود احساس کنید توجه کنید. حالا روی بخشی از بدنتان که احساس شدید تری در آن جا وجود دارد تمرکز کنید. احساس این قسمت را با دقت مشاهده کنید، درست مثل یک دانشمند کنجکاو که هرگز چنین چیزی را تجربه نکرده است. این احساس را به دقت مشاهده کنید… توجه کنید که از کجا شروع و به کجا ختم می شود… آیا این احساس را در خارج از بدن شماست یا درون بدنتان، یا هردو؟ چقدر از شما فاصله دارد؟ در کجا شدیدتر است؟ در کجا ضعیف تر است؟ اگر افکارتان شما را به دام انداختند، آن ها را مشاهده، و دوباره روی احساس خود تمرکز کنید… آن را با کنجکاوی مشاهده کنید… آیا ضربان و یا لرزشی درون آن وجود دارد؟ سبک است یا سنگین؟ در حال حرکت است یا ساکن؟ دمای آن چقدر است؟ آیا نقاط داغ یا سرد در آن وجود دارند؟ به عناصر مختلفی که درون آن وجود دارد توجه کنید… توجه کنید که این فقط یک احساس نیست بلکه درون این احساس، احساسات دیگری وجود دارد… به لایه های مختلف توجه کنید.

 • زمانی که در حال مشاهده ی احساستان هستید، نفستان را به داخلش ببرید… تصور کنید نفستان در داخل و اطراف این احساس جریان می یابد…
 • فقط اجازه دهید که این احساس اینجا بماند. لازم نیست که آن را دوست بدارید یا بخواهید… فقط اجازه دهید باشد… آن را مشاهده کنید، نفستان را به داخلش ببرید، اجازه دهید همان چیزی که هست باشد. ممکن است تمایل شدیدی به مبارزه با آن داشته باشید یا بخواهید آن را دور بریزید. اگر چنین تمایلی دارید فقط از وجود آن آگاه باشید بدون اینکه اقدامی در جهت آن انجام دهید. و به مشاهده ی احساس خود ادامه دهید. سعی نکنید از شر آن رها شوید یا آن را تغییر دهید. اگر خودش تغییر کرد، خوب است. اگر تغییر نکرد هم خوب است. تغییر این احساسات یا خلاص شدن از شر آن ها هدف نیست. هدف شما این است که فقط به سادگی اجازه دهید که آن ها باشند…
 • تصور کنید که این احساس یک شی است… به عنوان یک شی، چه شکلی است؟… مایع است، یا جامد، یا گاز؟… در حال حرکت است یا ساکن؟… چی رنگی ست؟… شفاف است یا کدر؟… خشک است یا خیس؟… گرم است یا سرد؟… نرم است یا سخت؟… کنجکاوانه به این شی نگاه کنید… درونش نفس بکشید… نیاز نیست که آن را دوست داشته باشید یا بخواهید، فقط اجازه دهید که باشد… و توجه کنید که شما بزرگ تر از آن هستید… مهم نیست که چقدر بزرگ است، مهم این است که هرگز از شما بزرگ تر نمی شود.
 • این احساس اطلاعات با ارزشی به شما می گوید… به شما می گوید که شما یک فرد عادی با یک قلب هستید… به شما می گوید که از شما مراقبت می کند… که چیزهایی در زندگی وجود دارد که برای شما اتفاق می افتد… و این احساس چیزی است که وقتی شکافی بین آن چه می خواهیم و آن چه داریم وجود دارد اتفاق می افتد… شکاف بزرگ تر، احساسات بزرگ تری را به وجود می آورد.
 • یکی از دست های خود را روی قسمتی از بدنتان که این احساس را دارید قرار دهید… تصور کنید که این یک دست شفابخش است… دست یک دوست یا والد یا پرستار دوست داشتنی… و گرمایی که از دستتان به بدنتان داخل می شود را احساس کنید… نخواهید که از شر این احساس خلاص شوید بلکه برای آن جایی در بدنتان باز کنید… به آرامی از آن نگهداری کنید، انگار که یک کودک در حال گریه است.
 • زندگی مثل یک نمایش است… و همه ی افکار و احساسات شما، و هرچیزی که می توانید ببینید، بشنوید، لمس کنید، بچشید، و بو کنید روی صحنه قرار دارند… حالا وقت این است که همه ی چراغ ها را خاموش و فقط چراغ بدنتان را روشن کنید… به بازوها، پاها، سر و گردن خود توجه کنید… حالا چراغ های داخل اتاق را روشن و چشم های خود را باز کنید، به اطراف نگاه کنید و به چیزهایی که می توانید ببینید و بشنوید توجه کنید… توجه کنید که در اینجا فقط یک احساس وجود ندارد… یک احساس درون بدن شما وجود دارد، یک احساس درون اتاق، و یک احساس درون جهان…

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

منبع: Better Living with Illness (Group Protocol) By Linsay Brassington

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:
 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

پذیرش توجه آگاهانه از شما می خواهم به صورت قائم روی صندلی خود بنشینید، پشتتان را به صندلی تکیه دهید و پاهای خود را روی زمین قرار دهید. اکثر مردم با این روش احساس هوشیاری بیشتری پیدا می کنند، بنابراین بررسی کنید و ببینید آیا برای شما هم اینگونه است. چشمان خود را ببندید یا به یک نقطه خیره شوید، هر کدام که خودتان ترجیح می دهید. چند نفس عمیق آرام بکشید، و با دقت به ورود و خروج هوا از شش هایتان توجه کنید. حالا بدنتان را از سر تا انگشتان پا مورد بررسی قرار دهید، از فرق سرتان…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان امده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.32 ( 3 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

 1. سلام.من نزدیکه دوساله ازسردردهای مکرر ک بیشترش پشت سرم و مرکز سرم هس رنج میبرم،حافظم کاهش پیداکرده بطوریکه درنمراتم افت کردم،بیحوصله شدم و عصبی،خیلی استرسی هستم و تحت هرچیز ساده ای استرس میگیرم دوباررفتم دکترمغرزواعصاب ولی نتیجه ای نگرفتم،نظرتون چیه؟باتشکر

  • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

   سلام، دوست گرامی با توجه به مواردی که ذکر کردید توصیه میشود برای بررسی سردرد توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب معاینه شوید تا از بابت مشکل جسمی مطمئن شوید، میتواند این سردرد ها ناشی از حالات عصبی و استرس باشد. در صورت عدم مشکل جسمی پزشک برای کنترل و رفع استرس و بی حوصلگی و افت تحصیلی و علل سردرد، شما را به روانپزشک ارجاع خواهد داد. از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران برای دکتر زهرا وهابی یا دکتر دهقانی (متخصصین مغزو اعصاب) تایم ویزیت هماهنگ نمایند. کادر روانپزشک نیز در صفحه معرفی پزشکان درج گردیده است.به امید سلامتی شما دوست عزیز

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه