خانه / آموزش روابط / بهترین روش برای بهبود روابط چیست؟

بهترین روش برای بهبود روابط چیست؟

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

اجتناب از تجربه در روابط

ممکن است یکی از زوجین یا هردو از اینکه سر یک موضوع خاص با همسرش درگیر شود اجتناب کند چرا که در گذشته در مورد این موضوع باهم دعوا کرده اند. اجتناب از تبادلی که بالقوه باعث خشونت می شود یا سایر تجربیات ناخوشایند عاطفی ممکن است برای مدت کوتاهی خوب به نظر برسد. اما، در بلند مدت، به احتمال زیاد مشکل ساز است، چرا که حساسیت فرد به این تجربیات ناخواسته احتمالا رو به افزایش است، و ممکن است در الگوهای اجتنابی بزرگ و بزرگ تری درگیر شود و به منظور اینکه با آن ها در تماس نباشد فرار کند. برای مثال، او ممکن است از پرداختن به موضوعات دیگر نیز اجتناب کند، در نتیجه به طور کلی ارتباط با شریک زندگی اش کاهش می یابد، و در نتیجه رابطه آسیب می بیند. علاوه بر این، اجتناب تجربی به عنوان یک الگوی رفتار فراگیر و انعطاف ناپذیر می تواند منجر به محدود شدن بیش از حد گزینه ها شود چرا که بی میلی برای تجربه ی رنج حتی در سطوح پایین تر را پرورش می دهد.

نقش پذیرش در بهبود روابط

جایگزین اجتناب از تجربه، پذیرش است، پذیرش در ACT عمدتا به رفتار اشاره دارد، تا یک عقیده یا باور ذهنی، و شامل پذیرفتن فعال و آگاهانه ی رویدادهای شخصی بدون تلاش برای تغییر مقدار یا شکل آن ها است. از دیدگاه RFT، پذیرش می تواند به عنوان یک قاعده تفسیر شود که تماس با کارکردهای محرک خودکار رویدادهای روانی بدون تلاش برای اجتناب یا تغییر کارکردهای آن ها را مشخص می کند. از دیدگاه ACT، مهم نیست که هر تجربه ی شخصی ممکن است چقدر منفی به نظر برسد، این فقط زمانی است که کسی این محتوای ذهنی را در زمینه ی خاصی که از نظر روانشناختی مضر خواهد بود حفظ کند. پذیرش به معنای تغییر ماهیت رویدادهای شخصی نیست بلکه تمایل شخصی فرد برای تجربه ی این رویدادهاست. طیف کاملی از افکار، احساسات و حس های بدنی_هم مثبت هم منفی_همیشه وجود دارند. تفاوت در این است که رویدادهای خاص شخصی به جای اجتناب پذیرفته شوند.

در نظر بگیرید که چه اتفاقی می افتد اگر کسی بخاطر تجربیات ناخوشایند از صمیمیت جنسی اجتناب می کند، سعی کند به جای اجتناب بپذیرد. در این مورد پذیرش می تواند ورود به یک رابطه ی صمیمی را شامل شود؛ در طول رشد این رابطه، فرد وارد شرایطی می شود که صمیمت در آن امکان پذیر است؛ و در زمینه ی صمیمت، اجازه می دهد که خاطرات، احساسات، افکار، و حس های فیزیکی که قبلا اجتناب شده بودند، تجربه شوند. نتیجه ی این نوع پذیرش از رویدادهای درونی این است که، از طریق در معرض گذاری، حوادث کمتر آزارنده می شوند، و البته، فرد به صورت بالقوه قادر به جمع آوری همه ی چیزهای مثبتی که می توانند در یک رابطه وجود داشته باشند می شود.

اهمیت پذیرش در مورد احساسات مثبت

باید توجه داشته باشیم که ما پذیرش را فقط برای حوادثی که به صورت منفی درک شده اند توصیه نمی کنیم، بلکه برای رویدادهایی که به صورت مثبت درک شده نیز اشاره داریم. پذیرش آن ها همان طور که در واقعیت هستند، به جای چیزی که دوست دارید باشند، می تواند مشکل باشد. مردم همان طور که تمایل دارند از رویدادهایی که آن ها را منفی درک می کنند اجتناب کنند، همچنین تمایل دارند به رویدادهایی که آن ها را به صورت مثبت درک می کنند چسبیده و آن ها را تکرار کنند. برای مثال، ممکن است یک زوج در اوایل رابطه شان، هنگام برقراری رابطه ی جنسی احساس سرخوشی را تجربه کنند؛ با این حال، در طول زمان، ممکن است این احساس سرخوشی کاهش یابد. در این شرایط ممکن است یکی از زوجین یا هردو به مدت طولانی به دنبال راهی برای بازگشت احساس قبلی باشد و یا حتی شروع به دنبال کردن آن احساس کند و نسبت به واقعیت لحظه ی حال بی توجه شود. دنبال کردن آن احساس می تواند منجر به پیدا کردن یک معشوقه ی جدید و از دست رفتن یک رابطه ی ارزشمند شود. تلاش برای از نو خلق کردن یک رویداد شخصی به اندازه ی تلاش برای اجتناب از این کار فرد را از لحظه ی حال دور می کند. درک ماهیت گذرای رویدادهای شخصی برای پذیرش اهمیت دارد. پذیرش به معنی مشاهده ی ماهیت گذرای همه چیز است. هر احساسی، صرف نظر از اینکه چقدر دشوار یا دردناک، یا چقدر شگفت انگیز است، افزایش خواهد یافت و سقوط خواهد کرد.

 

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: اجتناب از تجربه در روابط ممکن است یکی از زوجین یا هردو از اینکه سر یک موضوع خاص با همسرش درگیر شود اجتناب کند چرا که در گذشته در مورد این موضوع باهم دعوا کرده اند. اجتناب از تبادلی که بالقوه باعث خشونت می شود یا سایر تجربیات ناخوشایند عاطفی ممکن است برای مدت کوتاهی خوب به نظر برسد. اما، در بلند مدت، به احتمال زیاد مشکل ساز است، چرا که حساسیت فرد به این تجربیات ناخواسته احتمالا رو به افزایش است، و ممکن است در الگوهای اجتنابی بزرگ و بزرگ تری…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه