خانه / آموزش روابط / بهترین راه مقابله با افکار منفی چیست؟

بهترین راه مقابله با افکار منفی چیست؟

گسلش شناختی

راه حل آمیختگی شناختی، گسلش شناختی است. گسلش شناختی فرآیندی است که در آن افراد، افکار را فقط به صورت افکار تجربه می کنند_ یعنی به صورت رویداد زودگذری که نیاز به پاسخ مستقیم، چالش، یا کنترل ندارند. برای مثال، تصور کنید شما این فکر را دارید که همسر من خیانتکار است. آمیختگی با این فکر باعث می شود که با آن مثل یک حقیقت مطلق رفتار کنید و بر این اساس با شروع یک دعوا به این فکر پاسخ دهید. اما از طرف دیگر گسلش، باعث می شود به این فکر به عنوان یک رویداد کلامی گذرا نگاه کنید نه به عنوان یک حقیقت و در نتیجه ضرورتی برای پاسخ دادن به آن نبینید.

تکنیک های گسلش

انسان ها، با سابقه ی غرق شدن در زبان و پاسخ دادن مطابق با زبان، بسیار مستعد آمیختگی هستند و زیاد در گسلش خود به خودی درگیر نیستند. اما، ACT گسلش را به عنوان یک مهارت مهم که افراد می توانند در جهت حفظ سلامت روانشناختی خود بیاموزند می بیند، و متخصصان ACT تعدادی تکنیک به منظور تسهیل گسلش آموزش می دهند. یکی از این تکنیک ها تجسم یا مراقبه ی “برگ هایی در جریان رود” است، که در طی آن، فرد تصور می کند که هر یک از افکارش را داخل برگ هایی که در داخل یک رود شناور هستند قرار می دهد. این کار به فرد اجازه می دهد تا افکار را فقط به عنوان افکار ببیند، به جای اینکه در آن ها “گرفتار شده” و به آن ها پاسخ دهد. برای اطلاعات کامل تر در مورد تمرین “برگ هایی در جریان رود” اینجا کلیک کنید.

تکنیک دیگر تکرار کلمات یا عبارات است تا زمانی که معنی تحت اللفظی شان را از دست بدهند. مثال معمول این تمرین استفاده از کلمه ی “شیر” است. با تکرار مکرر این کلمه با صدای بلند (شیر، شیر، شیر،…)، فرد شروع به تجربه ی این کلمه به صورت یک صدا می کند نه به صورت یک کلمه ی معنی دار، و بنابراین معنای تحت اللفظی کلمه از بین می رود. هردوی این تکنیک ها می توانند برای هر فکری استفاده شوند، اما، به طور ویژه زمانی به عنوان تکنیک های درمانی موثر هستند که برای افکار منفی و نگران کننده استفاده شوند. از طریق گسلش شناختی، برای مثال، این فکر که  من دوست داشتنی نیستم، ممکن است فقط به عنوان یک فکر پاسخ داده شود و بنابراین به احتمال کمتری ممکن است باعث اجتناب ناکارآمد شود.

رابطه ی گسلش و پذیرش

گسلش در کنار پذیرش کار می کند. همان طور که در بالا اشاره شد، پذیرش به معنی پذیرفتن رویدادهای روانشناختی همان گونه که هستند و بدون تلاش برای اجتناب از آن ها یا تغییر آن ها است. بعلاوه، مهم نیست که هر تجربه ی درونی ممکن است چقدر منفی به نظر برسد، این فقط زمانی است که فردی این محتوای ذهنی را در یک مفهوم مشخص که از نظر روانشناختی مضر خواهد بود حفظ کند. این مفهوم یک آمیختگی شناختی است، که همان طور که توضیح داده شد، زمانی به وجود می آید که افراد به محرک ها براساس معنای تحت اللفظی چارچوب های ارتباطی خود پاسخ می دهند (به عبارتی به افکار خود می چسبند). از طرف دیگر، گسلش، به معنی پاسخ به تجربه ی بیرونی محرک هاست یعنی همانگونه که هستند نه پاسخ دادن به برداشت خودمان از محرک ها و تصویر ذهنی ای که از آن ها داریم.

تصور افکار به صورت برگهایی که در جریان رود شناورند و شنیدن این افکار که بارها و بارها با صدای بلند تکرار می شوند هردو مثال هایی از مفاهیم هستند که ممکن است در آن ها تبدیل کارکردها کمتر باشد و بنابراین احتمال پاسخ دهی مشکل ساز نیز کمتر است.

بنابراین، تکنیک های گسلش شناختی به جای تغییر شکل افکار، فراوانی آن ها، یا مفاهیمی که به وجود می آورند، به وسیله ی تغییر کارکردهای نامطلوب افکار کار می کنند. هدف این تکنیک ها کاهش غلبه ی کارکردهای تحت اللفظی تجربیات درونی به وسیله ی ایجاد یا تقویت پاسخ های جایگزین به چنین تجربیاتی است. نتیجه ی تمرین های گسلش معمولا کاهش باورپذیری یا وابستگی به افکار یا سایر رویدادهای درونی، به جای تغییر فوری در فراوانی آن ها می باشد. برای مثال، فردی را تصور کنید که اغلب تصور می کند که همسرش در حال خیانت به او است. بعد از تمرین های گسلش از افکار خیانت همسرش، او همچنان این افکار را دارد، اما باورپذیری این افکار و احتمال پاسخ دادن به آن ها کاهش می یابد. هنگامی که او قادر به تشخیص چنین افکاری فقط به عنوان افکار می شود، زمان کمتری را برای مقابله با آن ها صرف می کند و زمان و انرژی بیشتری برای حرکت در جهت ارزش های خود می گذارد_ هم ارزش هایی که حول رابطه هستند و هم ارزش های دیگر. در حقیقت، ارزش ها و اقداماتی که آن ها را به این سمت هدایت می کنند ستون های اصلی ACT هستند، بنابراین در مقالات بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

گسلش شناختی راه حل آمیختگی شناختی، گسلش شناختی است. گسلش شناختی فرآیندی است که در آن افراد، افکار را فقط به صورت افکار تجربه می کنند_ یعنی به صورت رویداد زودگذری که نیاز به پاسخ مستقیم، چالش، یا کنترل ندارند. برای مثال، تصور کنید شما این فکر را دارید که همسر من خیانتکار است. آمیختگی با این فکر باعث می شود که با آن مثل یک حقیقت مطلق رفتار کنید و بر این اساس با شروع یک دعوا به این فکر پاسخ دهید. اما از طرف دیگر گسلش، باعث می شود به این فکر به عنوان یک رویداد کلامی گذرا…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه