خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / بهترین راه برای کمک کردن به کودکان خجالتی

بهترین راه برای کمک کردن به کودکان خجالتی

 کودک خجالتی

کودکان خجالتی ، همواره از معاشرت میترسند . آنها بیش از حد مراقب خودشان هستند و اغلب از خودشان خیلی ایراد می گیرند . آنها معمولا احساس بی کفایتی  و ترس از آنکه دیگران در مورد آنها قضاوت کنند  دارند و میل ندارند که به کودکان دیگر نزدیک شوند . وقتی بزرگترها می خواهند آنها را به زور به فعالیت جمعی وا دارند ، برخی از آنها اعتراض می کنند و در نتیجه ، ممکن است سایر کودکان به اشتباه تصور کنند که آنها نامهربان یا عجیب هستند . در حالی که وقتی سایر کودکان ، به کودکان خجالتی محبت می کنند ، آنها واکنش بسیار خوبی نشان می دهند . آنها می خواهند با سایرین ارتباط برقرار کنند ، اما به شدت می ترسند که خجالت زده بشوند .

در نتیجه کودکان خجالتی به شدت از معاشرت کناره می گیرند تا حدی که فعالیتهای طبیعی آنها ، مانند دوست پیدا کردن یا بازی کردن در حیاط مدرسه ، دچار اختلال می شود . هر چه این کناره گیری طولانی تر بشود ، کودک فرصت کمتری می یابد تا مهارت های اجتماعی را در خود پرورش دهد تا آنکه سرانجام ، به دلیل نداشتن این مهارت ها ، در مقایسه با افراد همسن خود ، رفتارش عجیب به نظر می رسد . آنها در برقراری ارتباط با سایرین شکست می خورند و چیزی که از آن می ترسیدند یعنی خجالت زده شدن سرشان می آید .

چگونه به این کودکان کمک کنیم؟

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

بهترین راه کمک کردن به کودکان کمرو ، برای غلبه کردن بر خجالت ، این است که به آنها کمک کنیم تا با وضعیتهای اجتماعی که از آن میترسند ، روبه رو شوند . متأسفانه این کار یک مشکل دارد :  وقتی کودک نمی داند چگونه رفتار کند ، چگونه می تواند معاشرت کند ؟

قدم اول، یادگیری مهارت های اجتماعی:

کودکان خجالتی اغلب فاقد مهارتهای اجتماعی ای هستند که در جمع لازم است . برای موفقیت در این زمینه ، خوب است آنها مهارت هایی بیاموزند ( برای نمونه قواعد بازیهای متداول را یاد بگیرند ) و در ضمن به تدریج وارد اجتماع شوند . به زور وارد کردن کودک در جمع کودکان دیگر ، معمولاً بیش از حد توان اوست . پس با آنچه کودک می تواند انجام دهد شروع کنید . دوستی کودکی با کودک دیگر نشان می دهد که او کم وبیش توانایی برقراری ارتباط فردی را دارد . بهتر است پیش از آنکه او را در جمع وارد کنیم ، ابتدا او را با کودک دیگری آشنا سازیم ( کودکی که اجتماعی تر از آن دوست ” غیر عادی ” باشد ) . پس از آنکه کودک توانست با کودکان گوناگونی رابطۀ فردی برقرار کند ، آنگاه می توانیم او را به جمعهای دو سه نفره وارد کنیم .

کودکانی که حتی این روش هم برایشان زیادی ترسناک است ، می توانند پیش از نشست و برخاست با همسنهایشان ، ابتدا با یک بزرگتر ” مهمانی بازی ” کنند . اجازه دهید کودک ، نقش کودک “ماهر” یا با اعتماد به نفس را بازی کند و شما نقش کودک مطیع تر را بازی کنید . ممولاً وقتی کودک نقش آموزگار را بازی می کند ، اعتماد به نفسش بالا می رود .

کودک خجالتی

به کاربستن این روش ها:

پس از آنکه کودک مهارت های اجتماعی ابتدایی را آموخت  ، اکنون باید او را تشویق کنید که آنها را به کار گیرد . همانطور که گفته شد ، بهتر است این کار قدم به قدم و به صورت تدریجی شکل بگیرد . تشویق یا پاداش می تواند انگیزۀ پیشروی را تقویت کند .

  • فرزندتان را تشویق کنید که دوستان جدیدش را به منزل دعوت کند یا اجازه دهید فرزندتان به خانۀ آنها   برود . به این ترتیب ، امکان بیشتری دارد که همبازیهای زنگ تفریح ، به دوستان صمیمی تبدیل شوند.
  • خودتان می توانید سرمشق خوبی از یک فرد معاشرتی باشید . اگر معاشرت نکنید و برای دوستی ارزش قائل نباشید ، احتمال آنکه فرزندتان خلاف آن را یاد بگیرد ، کم است .
  • پس از آنکه فرزندتان توانست بدون ناراحتی زیاد با چند کودک ارتباط برقرار کند ، او را تشویق کنید که دست کم در یک فعالیت بعد از مدرسه شرکت کند . ورزش یا فعالیت گروهی ، برای گسترش روابط اجتماعی بسیار مفید است ، اما توجه کنید که کودک واقعاً به آن ورزش یا سرگرمی علاقه داشته باشد .برای این منظور ، کلاسهای نمایش عالی است ؛ زیرا فرصت مناسبی به فرزندتان می دهد تا بر کمرویی خودش غلبه کند . در ضمن ، معمولاً برقراری ارتباط در قالب ” نقش بازی کردن ” ساده تر است . در این جور مواقع ، خجالت کشیدن کم وبیش فراموش می شود . اگر می بینید فرزندتان ، هر بار پس از چند جلسه شرکت در فعالیتی ، آن را کنار می گذارد ، با او قرار بگذارید که مثلاً 5 تا 10 جلسه در آن برنامه حضور یابد . سپس اگر باز هم از آن خوشش نیامد ، احتمالاً به دلیل بی علاقگی است نه اضطراب .

 

 

 

 

 

لیزر مو

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز
■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه