خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / بهترین راه برای کمک کردن به کودکان خجالتی

بهترین راه برای کمک کردن به کودکان خجالتی

بهترین راه برای کمک کردن به کودکان خجالتیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 21Rating:

 کودک خجالتی

کودکان خجالتی ، همواره از معاشرت میترسند . آنها بیش از حد مراقب خودشان هستند و اغلب از خودشان خیلی ایراد می گیرند . آنها معمولا احساس بی کفایتی  و ترس از آنکه دیگران در مورد آنها قضاوت کنند  دارند و میل ندارند که به کودکان دیگر نزدیک شوند . وقتی بزرگترها می خواهند آنها را به زور به فعالیت جمعی وا دارند ، برخی از آنها اعتراض می کنند و در نتیجه ، ممکن است سایر کودکان به اشتباه تصور کنند که آنها نامهربان یا عجیب هستند . در حالی که وقتی سایر کودکان ، به کودکان خجالتی محبت می کنند ، آنها واکنش بسیار خوبی نشان می دهند . آنها می خواهند با سایرین ارتباط برقرار کنند ، اما به شدت می ترسند که خجالت زده بشوند .

در نتیجه کودکان خجالتی به شدت از معاشرت کناره می گیرند تا حدی که فعالیتهای طبیعی آنها ، مانند دوست پیدا کردن یا بازی کردن در حیاط مدرسه ، دچار اختلال می شود . هر چه این کناره گیری طولانی تر بشود ، کودک فرصت کمتری می یابد تا مهارت های اجتماعی را در خود پرورش دهد تا آنکه سرانجام ، به دلیل نداشتن این مهارت ها ، در مقایسه با افراد همسن خود ، رفتارش عجیب به نظر می رسد . آنها در برقراری ارتباط با سایرین شکست می خورند و چیزی که از آن می ترسیدند یعنی خجالت زده شدن سرشان می آید .

چگونه به این کودکان کمک کنیم؟

بهترین راه کمک کردن به کودکان کمرو ، برای غلبه کردن بر خجالت ، این است که به آنها کمک کنیم تا با وضعیتهای اجتماعی که از آن میترسند ، روبه رو شوند . متأسفانه این کار یک مشکل دارد :  وقتی کودک نمی داند چگونه رفتار کند ، چگونه می تواند معاشرت کند ؟

قدم اول، یادگیری مهارت های اجتماعی:

کودکان خجالتی اغلب فاقد مهارتهای اجتماعی ای هستند که در جمع لازم است . برای موفقیت در این زمینه ، خوب است آنها مهارت هایی بیاموزند ( برای نمونه قواعد بازیهای متداول را یاد بگیرند ) و در ضمن به تدریج وارد اجتماع شوند . به زور وارد کردن کودک در جمع کودکان دیگر ، معمولاً بیش از حد توان اوست . پس با آنچه کودک می تواند انجام دهد شروع کنید . دوستی کودکی با کودک دیگر نشان می دهد که او کم وبیش توانایی برقراری ارتباط فردی را دارد . بهتر است پیش از آنکه او را در جمع وارد کنیم ، ابتدا او را با کودک دیگری آشنا سازیم ( کودکی که اجتماعی تر از آن دوست ” غیر عادی ” باشد ) . پس از آنکه کودک توانست با کودکان گوناگونی رابطۀ فردی برقرار کند ، آنگاه می توانیم او را به جمعهای دو سه نفره وارد کنیم .

کودکانی که حتی این روش هم برایشان زیادی ترسناک است ، می توانند پیش از نشست و برخاست با همسنهایشان ، ابتدا با یک بزرگتر ” مهمانی بازی ” کنند . اجازه دهید کودک ، نقش کودک “ماهر” یا با اعتماد به نفس را بازی کند و شما نقش کودک مطیع تر را بازی کنید . ممولاً وقتی کودک نقش آموزگار را بازی می کند ، اعتماد به نفسش بالا می رود .

کودک خجالتی

به کاربستن این روش ها:

پس از آنکه کودک مهارت های اجتماعی ابتدایی را آموخت  ، اکنون باید او را تشویق کنید که آنها را به کار گیرد . همانطور که گفته شد ، بهتر است این کار قدم به قدم و به صورت تدریجی شکل بگیرد . تشویق یا پاداش می تواند انگیزۀ پیشروی را تقویت کند .

  • فرزندتان را تشویق کنید که دوستان جدیدش را به منزل دعوت کند یا اجازه دهید فرزندتان به خانۀ آنها   برود . به این ترتیب ، امکان بیشتری دارد که همبازیهای زنگ تفریح ، به دوستان صمیمی تبدیل شوند.
  • خودتان می توانید سرمشق خوبی از یک فرد معاشرتی باشید . اگر معاشرت نکنید و برای دوستی ارزش قائل نباشید ، احتمال آنکه فرزندتان خلاف آن را یاد بگیرد ، کم است .
  • پس از آنکه فرزندتان توانست بدون ناراحتی زیاد با چند کودک ارتباط برقرار کند ، او را تشویق کنید که دست کم در یک فعالیت بعد از مدرسه شرکت کند . ورزش یا فعالیت گروهی ، برای گسترش روابط اجتماعی بسیار مفید است ، اما توجه کنید که کودک واقعاً به آن ورزش یا سرگرمی علاقه داشته باشد .برای این منظور ، کلاسهای نمایش عالی است ؛ زیرا فرصت مناسبی به فرزندتان می دهد تا بر کمرویی خودش غلبه کند . در ضمن ، معمولاً برقراری ارتباط در قالب ” نقش بازی کردن ” ساده تر است . در این جور مواقع ، خجالت کشیدن کم وبیش فراموش می شود . اگر می بینید فرزندتان ، هر بار پس از چند جلسه شرکت در فعالیتی ، آن را کنار می گذارد ، با او قرار بگذارید که مثلاً 5 تا 10 جلسه در آن برنامه حضور یابد . سپس اگر باز هم از آن خوشش نیامد ، احتمالاً به دلیل بی علاقگی است نه اضطراب .

 

 

 

 

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه