خانه / هنر درمانی / بازی درمانی / بهبود هوش هیجانی در بیماران روان پریش با کمک هنر درمانی

بهبود هوش هیجانی در بیماران روان پریش با کمک هنر درمانی

بهبود هوش هیجانی در بیماران روان پریش با کمک هنر درمانیReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 25Rating:

هوش

هوش هیجانی به عنوان « توانایی ابراز و درک احساسات و عواطف خود و دیگران، تمییز هر یک از احساسات از هم و استفاده از این اطلاعات برای هدایت افکار و اعمال» تعریف شده است. خود مدیریتی و هوش هیجانی برای تعاملات عاطفی سالم بسیار حیاتی می باشد.

هوش هیجانی، ترکیبی از هوش درون فردی و میان فردی می باشد. هوش میان فردی نشان دهنده ی صلاحیت در زمینه روابط اجتماعی است، در حالی که هوش درون فردی توانایی تنظیم احساست خود شخص را منعکس می کند.

درجه ی هوش هیجانی فرد بر میزان مقابله فرد با شرایط روانشناختی از قبیل اسکیزوفرنی تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است به لحاظ عاطفی حساس باشند، حیطه های هوش هیجانی( درون فردی و میان فردی) در این افراد به احتمال زیاد به دلایل نهفته آسیب دیده است.

با توجه به این واقعیت که اسکیزوفرنی در اواخر نوجوانی و اوایل دوران بلوغ ظهور می کند، این احتمال وجود دارد که با مراحل رشد اجتماعی اریکسون مطابقت داشته باشد. یعنی با دو مرحله رشدی اریکسون « هویت در برابر سردرگمی نقش » و« صمیمیت در برابر انزوا».

بخش عمده ای از هوش هیجانی در حیطه ی خود ابرازی، به جدایی و یا دلبستگی به دیگران مربوط است. در شرایط موفق از مراحل اریکسون، « هویت در برابر سردرگمی نقش» این امکان را برای فرد محیا می کند که با توجه به معنا دادن به تفاوت های خود با دیگران برای خود هویتی مستقل در نظر بگیرد، و « صمیمیت در مقابل انزوا» به فرد  اجازه می دهد تا در چهارچوب رابطه با شخص دیگر به یک دلبستگی معقول و مناسب دست یابد.

افراد روان پریش، موانعی نا معلوم برای دستیابی به این فاکتورهای مقتضی دارند. این افراد در هر دوحیطه ضعیف عمل می کنند یعنی با محیط اجتماعی بیگانه هستند و بیش از حد در عرصه ذهنی خود درگیر می شوند.

بازتاب همدلانه،در سنت درمان شخص محور راجرز، به ندرت قادر به درک افراد شیزوفرنیک می باشد، شاید به سادگی با توجه به این واقعیت است که اکثر  پزشکان نمی توانند تجربه های روانی مربوط به اسکیزوفرنی را بفهمند.

علاوه بر این ،توهم شنوایی- تجربه ی درون فردی یا میان فردی از اسکیزوفرنی –  ممکن است بوسیله ی ترکیب برداشت از خود و دیگران نشان داده شود. این تجربه ها در درجه ی اول، به افراد مبتلا به شیزوفرنی اجازه ی توان تنظیم احساسات خود را نمیدهد، برای اینکه او به طورکامل تجربه های ذهنی خود را تشخیص نمی دهد، همچنین با توجه به وجود توهم« اشخاص» در ذهن افراد روانی ، فقدان حریم خصوصی ظاهری در قلمرو روانی فرد روان پریش وجود دارد، و این نوع تجربه بیان شده به طور ضمنی به وسیله عدم درک از حریم خصوصی می تواند تنبیه گر باشد.

اگر افراد مبتلا به جنون نتوانند مرزهای ذهن خودشان را تشخیص دهند،چگونه می توان از آنها انتظار داشت که  هوش درون فردی موثری نشان دهند؟ اگر برچسب زدن به این اشخاص باعث شود مرزهای میان فردی، بین ذهن افراد روانی و افراد غیر روانی قابل نفوذ نباشد ،چگونه افراد روانی هوش میان فردی موثری نشان دهند؟

با توجه به موارد ذکر شده یک سوال اساسی پیش می آید :افراد مبتلا به اسکیزوفرنی  چگونه می توانند به طریقی سالم در دو حیطه ی درون فردی و میان فردی  مذاکره کنند؟

پیشنهاد این است: خود ابرازی با هنر وسیله ای برای ایجاد یک موضع و جایگاه شخصی در عرصه ی اجتماعی است،که اجازه بیان احساسات را به شیوه ای سالم فراهم می کند.هنر درمانی میتواند یک راه مهم برای افزایش سلامت روانی در افراد مبتلا به اسکیزوفرن باشد، درگیر شدن در هنر، نه تنها اجازه می دهد تا فرد روانی احساسات خود را به دیگران بیان کند.(شعر،آهنگ، بوم نقاشی)می تواند منعکس کننده ی وضعیت داخلی فرد باشد.

منبع:

www.brainblogger.com

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه