خانه / هنر درمانی / بازی درمانی / بهبود هوش هیجانی در بیماران روان پریش با کمک هنر درمانی

بهبود هوش هیجانی در بیماران روان پریش با کمک هنر درمانی

هوش

هوش هیجانی به عنوان « توانایی ابراز و درک احساسات و عواطف خود و دیگران، تمییز هر یک از احساسات از هم و استفاده از این اطلاعات برای هدایت افکار و اعمال» تعریف شده است. خود مدیریتی و هوش هیجانی برای تعاملات عاطفی سالم بسیار حیاتی می باشد.

هوش هیجانی، ترکیبی از هوش درون فردی و میان فردی می باشد. هوش میان فردی نشان دهنده ی صلاحیت در زمینه روابط اجتماعی است، در حالی که هوش درون فردی توانایی تنظیم احساست خود شخص را منعکس می کند.

درجه ی هوش هیجانی فرد بر میزان مقابله فرد با شرایط روانشناختی از قبیل اسکیزوفرنی تأثیر می گذارد. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است به لحاظ عاطفی حساس باشند، حیطه های هوش هیجانی( درون فردی و میان فردی) در این افراد به احتمال زیاد به دلایل نهفته آسیب دیده است.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

با توجه به این واقعیت که اسکیزوفرنی در اواخر نوجوانی و اوایل دوران بلوغ ظهور می کند، این احتمال وجود دارد که با مراحل رشد اجتماعی اریکسون مطابقت داشته باشد. یعنی با دو مرحله رشدی اریکسون « هویت در برابر سردرگمی نقش » و« صمیمیت در برابر انزوا».

بخش عمده ای از هوش هیجانی در حیطه ی خود ابرازی، به جدایی و یا دلبستگی به دیگران مربوط است. در شرایط موفق از مراحل اریکسون، « هویت در برابر سردرگمی نقش» این امکان را برای فرد محیا می کند که با توجه به معنا دادن به تفاوت های خود با دیگران برای خود هویتی مستقل در نظر بگیرد، و « صمیمیت در مقابل انزوا» به فرد  اجازه می دهد تا در چهارچوب رابطه با شخص دیگر به یک دلبستگی معقول و مناسب دست یابد.

افراد روان پریش، موانعی نا معلوم برای دستیابی به این فاکتورهای مقتضی دارند. این افراد در هر دوحیطه ضعیف عمل می کنند یعنی با محیط اجتماعی بیگانه هستند و بیش از حد در عرصه ذهنی خود درگیر می شوند.

بازتاب همدلانه،در سنت درمان شخص محور راجرز، به ندرت قادر به درک افراد شیزوفرنیک می باشد، شاید به سادگی با توجه به این واقعیت است که اکثر  پزشکان نمی توانند تجربه های روانی مربوط به اسکیزوفرنی را بفهمند.

علاوه بر این ،توهم شنوایی- تجربه ی درون فردی یا میان فردی از اسکیزوفرنی –  ممکن است بوسیله ی ترکیب برداشت از خود و دیگران نشان داده شود. این تجربه ها در درجه ی اول، به افراد مبتلا به شیزوفرنی اجازه ی توان تنظیم احساسات خود را نمیدهد، برای اینکه او به طورکامل تجربه های ذهنی خود را تشخیص نمی دهد، همچنین با توجه به وجود توهم« اشخاص» در ذهن افراد روانی ، فقدان حریم خصوصی ظاهری در قلمرو روانی فرد روان پریش وجود دارد، و این نوع تجربه بیان شده به طور ضمنی به وسیله عدم درک از حریم خصوصی می تواند تنبیه گر باشد.

اگر افراد مبتلا به جنون نتوانند مرزهای ذهن خودشان را تشخیص دهند،چگونه می توان از آنها انتظار داشت که  هوش درون فردی موثری نشان دهند؟ اگر برچسب زدن به این اشخاص باعث شود مرزهای میان فردی، بین ذهن افراد روانی و افراد غیر روانی قابل نفوذ نباشد ،چگونه افراد روانی هوش میان فردی موثری نشان دهند؟

با توجه به موارد ذکر شده یک سوال اساسی پیش می آید :افراد مبتلا به اسکیزوفرنی  چگونه می توانند به طریقی سالم در دو حیطه ی درون فردی و میان فردی  مذاکره کنند؟

پیشنهاد این است: خود ابرازی با هنر وسیله ای برای ایجاد یک موضع و جایگاه شخصی در عرصه ی اجتماعی است،که اجازه بیان احساسات را به شیوه ای سالم فراهم می کند.هنر درمانی میتواند یک راه مهم برای افزایش سلامت روانی در افراد مبتلا به اسکیزوفرن باشد، درگیر شدن در هنر، نه تنها اجازه می دهد تا فرد روانی احساسات خود را به دیگران بیان کند.(شعر،آهنگ، بوم نقاشی)می تواند منعکس کننده ی وضعیت داخلی فرد باشد.

منبع:

www.brainblogger.com

 

لیزر مو

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه