خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / بهبود عملکرد های اجرایی در کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (قسمت نخست)

بهبود عملکرد های اجرایی در کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (قسمت نخست)

بهبود عملکرد های اجرایی در کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم (قسمت نخست)Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 17Rating:

اوتیسم

عملکرد های اجرایی چیست؟

 نوزادان و بچه های کوچک به طور معمول به هر محرک که با آن روبرو می شوند به شیوه ایی متفاوت: تکانشی، محسوس و یا جهت دار  واکنش نشان می دهند. آنها هنوز سازماندهی رشد یافته­ایی برای بازی و همچنین به کارگیری انواع حواس ندارند. به شکل تکانشی(بدون فکر) دستهای خود را به اشیاء می زنند و آنها را در دهان می­گذارند.بازیهای آنها اغلب بدون سازماندهی و تکراری می باشد.

با این حال، همانطور که بچه ها رشد می کنند، به شکل فزاینده ای  قادر می شوند در مورد جنبه های مختلف یک مشکل فکر کنند،یک دوره از فعالیتها را برنامه ریزی کنند، برنامه را به ذهن بسپارند و به آن عمل کنند.

 

 

آنها همچنین می توانند موارد اشتباه را تشخیص دهند وبر اساس یادگیری از اشتباهات خود، به اصلاح عملکرد خود بپردازند.کودکان همانطور که رشد می کنند بیشتر و بیشتر توانایی بکارگیری، سازماندهی، برنامه ریزی و عملکرد هدف گرا، را پیدا می کنند.

فعالیت های هدفگرا، به تعدادی از پروسه های ذهنی، از قبیل: سازماندهی، جلوگیری از انگیزه های بدون فکر و ناگهانی، توجه انتخابی، حفظ، تغییر و برنامه ریزی حافظه اطلاق می شود.

 توانایی انجام فعالیتهای هدفگرا، همراه با فرایند های ذهنی که این امکان را فراهم می کنند، تحت عنوان عملکردهای اجرایی(Executive Function –EF) شناخته می شوند.

مشکل در عملکردهای اجرایی، در طبیعت عصب شناختی ریشه دارد وتصور بر این است که از تأخیر در رشد طبیعی عصب شناختی ناشی می شوند. کورتکس پشت پیشانی مسئول رسیدگی به مهارتهای عملکردهای اجرایی می باشد.اما برای موفقیت در عملکرد های اجرایی، ارتباط شبکه ای بین بسیاری از  بخش های مغز باید وجود داشته باشد.

عملکردهای اجرایی و اختلالات طیف اوتیسم(ASD)

در طول سال 1990، تحقیقاتی برای تعیین ارتباط  میان اوتیسم و عملکردهای اجرایی انجام شد.در سال 2004، خانم الیزابت ال هیل، تحقیقی انجام داد و به طور خلاصه اینطور نتیجه گیری کرد: اگرچه بیشتر کودکان با اختلال اوتیسم در عملکرد های اجرایی مشکلاتی دارند، ولی این موضوع نمی تواند به عنوان یکی از ویژگی های کودکان اوتیسمی در نظر گرفته شود، برای اینکه این مشکل در کودکانی که اوتیسم ندارند، نیز وجود دارد. با توجه به نتایج، درمان اوتیسم تا حد زیادی مستثنی از ارزیابی و درمان EF  می باشد، در عوض  بر مشکلات اجتماعی و ارتباطی رایج در میان همه افراد  طیف اوتیسم، متمرکز است.

  همه ی افراد طیف اوتیسم در EF مشکل ندارند، اما بیشتر آنها با این مشکل درگیر می باشند.

گرایش به نادیده گرفتن عملکردهای اجرایی در درمان اوتیسم، پیامدهای قابل توجهی بر آن دسته از افراد مبتلا به اوتیسم که در بخش  EFمشکل داشته اند (بالای 80% تخمین زده شد)داشته است. بیشتر این افراد پیشرفتی در مهارتهای ارتباطی- اجتماعی( بدون توجه همزمان به مشکل در عملکرد های اجراییشان)نداشتند.عدم پیشرفت در روشهای تدریسی که توجه مشکلات EF  را  به حساب نیاورده است، این امکان را سبب می شود،که این افراد  به اشتباه به عنوان عمیقاً و شدیداً مبتلا به اوتیسم یا  مبتلا به دو اختلال اوتیسم  و عقب ماندگی ذهنی طبقه بندی شوند. این مشکلات عقب ماندگی ذهنی و یا ابتلای شدید به اختلال اوتیسم نیستند، اوتیسم با مشکلاتی در عملکردهای اجرایی ترکیب شده است.

برای بعضی از آنها، مشکلات ارتباطی – اجتماعی مسئله اصلی نمی باشد. در برنامه ها ی  رشد ذهنی، ما با بچه هایی که تشخیص اختلال اوتیسم داده شده بودند و از لحاظ اجتماعی درگیر بودند کار کردیم، تماس چشمی خوبی برقرار کردند  و ارتباطشان مکرر و بهتر شد.اما آنها قادر به پاسخ به موقع و سازماندهی شده  به درخواست والدین و معلمان خود نبودند، و یا قادر به سازماندهی بازیهای پیچیده نبودند، زیرا آنها مشکلات قابل توجهی در عملکردهای اجرایی داشتند.

تعدادی از بچه هایASD با مشکلات عملکردهای اجرایی شناخته می شوند ، تعدادی با مشکلات حرکتی (Dyspraxia)، تعدادی با کنش پریشی گفتاری و در برخی از کودکان نیز این مشکلات با هم تداخل دارند.

عملکردهای اجرایی و مشکلات حرکتی(کنش پریشی)

اغلب بین کنش پریشی (Dyspraxia{ Motor control problems}) و مشکلات EF همپوشانی وجود دارد. با این حال ، برخی از کودکان با مشکلات حرکتی می توانند خود را به خوبی برای انجام اهداف پیچیده با وجود محدودیت های حرکتیشان، سازماندهی کنند و نشانه ای از نگرانی های EF   را نشان ندهند. برخی از بچه ها با وجود مشکلات آشکار در EF در فعالیت های حرکتی(اگرچه مشاهدات دقیق تر ممکن است مشکلات حرکتی ظریف و پیچیده را آشکار سازد) عملکرد ماهرانه ای دارند.

همه ی افراد وقتی بهتر پیشرفت می کنند که روشهای تدریس، هم سو با چالش های خاص آنها طراحی شده باشد.  این مهم است که پیشرفت هر شخص با وضعیت قبلی خودش ارزیابی شود تا مشخص شود روش تدریس برای آن شخص موثر  بوده است یا خیر.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه