خانه / زندگی سالم / خواب / بستن غیرارادی پلک (چشم) و جمع شدن صورت

بستن غیرارادی پلک (چشم) و جمع شدن صورت

بستن غیرارادی پلک (چشم) و جمع شدن صورتReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 18Rating:

چشمان بسته غیرارادی

بلفارواسپاسم یک بیماری مزمن است، که اغلب به تدریج بدتر می شود . اگر چه هیچ درمان قطعی در حال حاضر وجود ندارد ولی گزینه های درمانی بسیار عالی در دسترس است. از آنجا که این بیماری اغلب با وجود درمان پیشرفت می کند، بیماران ممکن است ناامید شوند وبا توسل به راه حل های غیر متعارف،قربانی شارلاتانیزم در پزشکی گردند!

بلفارواسپاسم چیست؟

بلفارواسپاسم؛ یک اختلال سیستم عصبی پیشرونده است که با انقباضات عضلانی غیر ارادی و اسپاسم عضلات پلک و اطراف چشمها و صورت همراه است.بلفارواسپاسم نوعی اختلال حرکتی است که در آن انقباضات عضلانی مکرر باعث بسته شدن پلک بصورت پایدار ، کشش و یا حرکات تکراری اطراف چشمها و صورت می شود. این اختلال هم در مردان و هم زنان دیده می شود، ولی در زنان میانسال و مسن رایج تر است.حالت دوطرفه،مزمن وغیر قابل کنترل بلفارواسپاسم را نوع بلفارواسپاسم خوش خیم می گویند.

معمولا اولین نشانه های بلفارواسپاسم افزایش تعداد پلک زدن است که به تدریج پیشرفت می کند طوری که باز نگه داشتن چشمها دشوار می گردد.

همراه این اختلال در اکثر موارد حساسیت به نور نیز وجود دارد.

بلفارواسپاسم ممکن است خوش خیم باشد و یا گاهی با اختلالات جدی مغز و اعصاب همراهی داشته باشد (تشخیص نوع اختلال توسط پزشک متخصص صورت می پذیرد)

به دلیل دوره های طولانی بسته ماندن یک یا هر دوچشم ،این اختلال ممکن است سبب  باعث اختلال بینایی قابل توجهی و یا کوری عملکردی شود.

ندرتا انقباض پلک ممکن است نشانه ای از اختلالات مغزی و سیستم عصبی باشد.

اختلالات مغزی که می توانند باعث بلفارواسپاسم شوند عبارتند از:

 •     دیستونی های گردن
 •     انواع دیگر دیستونیا
 •     مولتیپل اسکلروزیس
 •     پارکینسون
 •     عوارض جانبی داروها ، به خصوص داروهای مورد استفاده در درمان صرع و داروهای روانپزشکی
 •     سندرم تورت
 •     فلج بل (فلج عصب صورت)

درمان های بلفارواسپاسم:

 • استفاده از عینک های ضد آفتاب
 • استفاده از اشک مصنوعی برای کاهش خشکی چشم
 • درمان های دارویی
 • درمان جراحی
 • تزریق بوتاکس (دیسپورت): درمان ارجح و انتخابی بلفارواسپاسم

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

♦  دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - بستن غیرارادی پلک (چشم) و جمع شدن صورت

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

7 نظر

 1. باعرض سلام وخسته نباشید دختر 16 ساله ای دارم که حدود 50 روز پلک چسم چپش کاملا بسته شده وهر دکتری بردم گفتن مشکلی نداره خودش خوب میشه حتی ام آرآی هم بردم اما ام آرآی هم خوب بوده خیلی دخترم بهم ریخته به خاطر چشمش همه دکترایی که بردم فقط قرص آرام بخس بهش دادن تورا خدا شما بگین من باید چه کار کنم تا چشمش باز بشه اولشم که بسته شد حساسیت شدید گرفت وزیاد عطسه میزد که چشمش بسته شد وهنوز هم باز نشده

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   با تمام مدارک پزشکی برای خانم دکتر وهابی در کلینیک شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

  • سلام، امیدوارم تا حالا خوب شده باشن
   اما من هر وقت قسمتی از صورتم پرش داره یا به قول خودم
   «می درزه» لوبیا آب پز می کنم و می خورم
   شاید کمبود منیزیم باشه
   بعدش خوب میشم
   فعلن ۲ روزه پلک بالایی چشم چپم جمع میشه و پرش داره
   البته ۲ روز پیش حرص خوردم خفن!
   حالا لوبیا می پزم اگه خوب بشم یعنی که بیراهم نمیگم
   البته من ده ساله که ام اس خفیییییف هم دارم،اما دارو نمیخورم

 2. سلام وعرض ادب خانمم زهره که اموزگاراست فعلا ۵۲ساله میباشد روزی از دبیرسنان به حالت بسیار ناخوش بخانه برگشت ظرف چند ساعت دوبار ببهوش شد البته این حادثه ده سال پبش اتفافافتاد چون خودم مهاجر افغان درپاکستان میباشم خانمم را به بار اول به دوکتور قلب نشان دادم ولی دکتور قلب موضع را بپزشک عصبی راجع ساخت بعد ازمعیانات متعدد ستی سکن ای ای جی وخون چیزی دریافت نشد بالاخره دکتوران حکم صرع نمود تابایت کابیمیزاپم وادویه ضدافسردگی تجویز نمود،باانهم ماه یکبار یا در دوماه یکبار حمله برابش می امد بعد از تداوی چندین ساله حلتش خوب شد واهسنه، اهسته ادویه را قطع نمود، ولی با فوت شدن مادرش حملا ت دوباره اغاز شد اینبار به بیمارستان اپولو هند بردم همان معینات تکرار شد ولی چیزی را نیافت بازهم اوکسی کاربازیپم لومترجین وادویه ضد افسردگی، مثلی سابق ماه یک دوبار حمله میاید چند روز پبش به حملات شدید شد به پکستان به لیمارسنان الشفا بردم انها با معاینه ای ای جی بقول خدشان دریافته اند که کهدر قسمت چپ مغز عارضه موجود است وربسک اپلوپسی انرا نا گذاشته البته دوکتور افغانی بجای کابمزاپم، تابلت فینوباربیتال تجویز کرد که باان مرض کنترول شد ولی که بامردن یکی ازدوستان باز مرض شدت گرفت
  حالت حمله:درهنگام حمله دست وپاها کج نمبشود بسیار ارام بمانندکه در خواب باشد فقد دهن خوبش را محکم میکند ادرار هم نمکند بعد از حمله نمتواند خوب راه رود مدت حماه ده،بیست، سی وتاچهل دقیقه میباشد. چشم چپش یگان وقت بند مبشود یعنی پت مبشود در هنگام حمله فشارخون تا ۱۵۰ بالا میرود. ابن بود حالت بیمارمایان لطفا کمک ما کنید

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   نیاز است که به صورت حضوری با تمامی مدارک پزشکی برای جناب دکتر دهقانی در کلینیک شریعتی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 3. سلام.من 18 سالمه وقتایی که میخوام با بعضی افراد مثل معلمم،پدرم یا کسایی که میخوام جلوشون خوب به نظر بیام(اینطور مواقع خوب استرس هم دارم)و یک سری های دیگه صحبت کنم نمیتونم به چشماشون و رو به بالا نگاه کنم چون هر دو پلکم به طور کامل و غیر ارادی بسته میشه ولی مثلا اگه اونا نشسته باشن و من سر پا باشم طوری که بخوام به پایین نگاه کنم و باهاشون صحبت کنم هیچ مشکلی ندارم و پلکهام هم بسته نمیشهاینا همه در حالیه که در ارتباط با بعضی افراد به هیچ وجه مشکلی ندارم مثل فروشنده های مغازه کسایی که نمیشناسنم مادرم خواهرم و بعضیای دیگه هیچوقت دچار مشکل نمیشم.به نظرتون من بلفارو اسپاسم (یا هر بیماری چشمی دیگه)دارم یا باید برم پیش روانشناس؟؟؟به نظر خودم مشکل روحیه چون اگه نبود همیشه یک طور عمل میکرد.در ضمن من هم با فشار دادن بالای ابرو ،ناحیه گیج گاهی و خندیدن تا حدی میتونم کنترلش کنم.به هر حال نظر شما هم برام مهمه ممنون میشم پاسخ بدین چون فعلا امکان دکتر رفتن ندارم.

  • دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

   با سلام و احترام
   با تشکر از شرح دقیق علایم ،در شرایط مختلف.با توجه با اینکه علایم شما بسته به وضعیتهای مختلف و سطوح استرس که خودتون هم در سوال به درستی اشاره کردین،فرق دارد،توصیه میکنم که در اولین فرصت ممکن به روانپزشک برای بررسی و درمان مناسب مراجعه کنید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه