خانه / آموزش / بزرگترین تهدید برای روابط زناشویی چیست؟

بزرگترین تهدید برای روابط زناشویی چیست؟

 

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

پذیرش و گسلش

فرآیندهای تکمیلی پذیرش و گسلش می توانند به افراد کمک کنند تا به روش سالم تری از نظر روانشناختی، به افکار و احساسات خود پاسخ دهند. این نوع پاسخ می تواند از واکنش به تجربه های خاصی در روابط که می توانند این روابط را ضعیف کنند جلوگیری کند.

پذیرش

برای شناخت پذیرش، اجازه دهید با نقطه ی مقابل آن، یعنی اجتناب از تجربه، شروع کنیم. اجتناب از تجربه به تلاش برای کنترل کردن، تغییر دادن، یا فرار از رویدادها یا تجربیات شخصی(داخلی و روانی)، از قبیل افکار، احساسات، یا حس های بدنی اشاره دارد، حتی زمانی که تلاش برای انجام این کار باعث آسیب روانی شود.

توانایی پیش بینی و اجتناب از موقعیت های آزارنده شامل ترس، درد، طرد، و انزوا برای بقای انسان اهمیت دارد، و از نظر تاریخی انسان ها به خوبی این کار را انجام داده اند. برای مثال، اجداد ما احتمالا برای زنده ماندن و تولیدمثل بیشتر از حیوانات بزرگ و ترسناک اجتناب می کردند. هرچند، ظرفیت انسان برای کلام نوعی اجتناب را فراهم می کند که می تواند به شدت ناسازگار شود. ظرفیت افراد برای چارچوب ها و قوانین ارتباطی که با توجه به تجربیاتشان به وجود آمده است، می تواند عملکردهای محرک در یک تجربه را به صورتی ناکارآمد تغییر دهد، مثل اینکه افراد تلاش می کنند تا از تجربه فرار یا اجتناب کنند حتی زمانی که انجام این کار مفید نیست. به عنوان مثال، ممکن است شما این قانون را تنظیم کنید که اضطراب ناخوشایند است و برای اینکه بتوانید یک زندگی کامل و اساسی را زندگی کنید نیاز دارید که اول اضطرابتان را از بین ببرید. (واقعا، بسیاری افراد قوانینی مشابه این دارند.) این قواعد احتمالا عملکردهای اضطراب شما را تغییر خواهند داد به طوری که در جهت اجتناب از اضطراب خود عمل می کنید. هرچند، همان طور که شواهد تجربی نشان می دهند، اضطراب و سایر تجربیات هیجانی به راحتی کنترل نمی شوند، و رفتار اجتنابی شما به احتمال زیاد فقط شما را از زندگی کامل و اساسی که می خواهید دور می کند.

نقش اجتناب از تجربه در روابط

دامنه ی روابط صمیمی اغلب به تجربیاتی مرتبط است که ممکن است به صورت منفی ارزیابی شده باشند و نیاز به کنترل دارند. هر رابطه ی صمیمی شامل فراز و نشیب های احساسی است_ گاهی اوقات جاذبه قوی تر و لحظه هایی طرد بیش تر است_ زمان های باهم بودن وجود دارد، و زمان های جدایی نیز وجود دارد. تجربیات فیزیکی و روانشناختی بی شماری وجود دارند که افراد در یک رابطه ی صمیمی احتمالا آن ها را به عنوان تجربیات ناخواسته و ناراحت کننده، و حتی تهدیدآمیز یا مضر ارزیابی می کنند. بسیاری از مردم به احتمال زیاد از مهارت های مقابله ای که برای اجتناب از این احساسات، افکار، خاطرات، یا حس های بدنی منفی آموخته اند استفاده می کنند.

از دیدگاه ACT، زمانی می گوییم یک رفتار کارکرد اجتناب از تجربه دارد که تهدید فقط به صورت کلامی و مخالف با آنچه که واقعا به صورت فیزیکی در محیط وجود دارد باشد. به عبارت دیگر، افراد زمانی از یک موقعیت یا تجربه اجتناب می کنند که به خودشان می گویند این یک تهدید است، یا زمانی که آن ها وجود یک تهدید را درک می کنند، در حالی که در واقع وجود ندارد. برای مثال، پسر بچه ای که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته  در برخورد با این موقعیت ممکن است یک استراتژی انطباقی شامل “خاموش کردن ” یا از بین بردن احساسات، افکار، و حس های بدنی ایجاد کند. این اجتناب از تهدید غیرکلامی، بهنجار است. اما، این پسر بچه ممکن است از این حادثه چنین قاعده ای را استخراج کند که رابطه ی جنسی به طور کلی خطرناک و تهدیدآمیز است، و بنابراین در آینده به عنوان یک مرد ممکن است در هنگام داشتن رابطه ی جنسی با همسرش مشکل داشته باشد. نتایج مشکل ساز اجتناب از تجربه در این مورد کاملا به وضوح مشخص است، چراکه رابطه ی جنسی این مرد و همسرش رضایت بخش نخواهد بود و به احتمال زیاد این رابطه در رنج خواهد بود. چنین مشکلاتی ممکن است نقش مهمی در پایان دادن به یک رابطه داشته باشند. در صورتی که چنین الگویی در روابط یک مرد به وجود آید، و پس از آن او قواعدی ایجاد کند که همه ی روابطش ناگریز در درد و رنج عاطفی پایان یابد، ممکن است از وارد شدن به هر رابطه ای اجتناب کند، در نتیجه مهم ترین منبع رضایت و معنا در زندگی فرد خاموش می شود.

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

  فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: پذیرش و گسلش فرآیندهای تکمیلی پذیرش و گسلش می توانند به افراد کمک کنند تا به روش سالم تری از نظر روانشناختی، به افکار و احساسات خود پاسخ دهند. این نوع پاسخ می تواند از واکنش به تجربه های خاصی در روابط که می توانند این روابط را ضعیف کنند جلوگیری کند. پذیرش برای شناخت پذیرش، اجازه دهید با نقطه ی مقابل آن، یعنی اجتناب از تجربه، شروع کنیم. اجتناب از تجربه به تلاش برای کنترل کردن، تغییر دادن، یا فرار از رویدادها یا تجربیات شخصی(داخلی و روانی)، از قبیل افکار،…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.85 ( 2 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه