خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / بررسی نقش نوروفیدبک در درمان اوتیسم

بررسی نقش نوروفیدبک در درمان اوتیسم

بررسی نقش نوروفیدبک در درمان اوتیسم با توجه به جدیدترین مقالات و نظرات صاحبنظران اوتیسم در دنیا

نوروفیدبک

در ابتدا باید بدانیم که مغز مبتلایان به اوتیسم هنوز یکی از چالشهای بشر است و هنوز کاملا مشخص نشده است که مغز افراد مبتلا به اوتیسم دقیقا چگونه عمل می کند.پس از همینجا می توانیم نتیجه بگیریم که نوروفیدبک در درمان اوتیسم هنوز جایگاه اصلی اش را پیدا نکرده است.مطالعات انجام شده همگی قابل اعتماد نیستند و فقط تعداد کمی مقالات معتبر و قابل استناد در این حیطه وجود دارد.

نوروفیدبک (پس خوراند زیستی) در اصل یک شکل از آموزش و ورزش مغز است، که مغز را برای تولید سطح «بهینه» از انواع مختلف امواج مغزی  آلفا، بتا ، تتا و دلتا آموزش می دهد.

کودکان مبتلا به اوتیسم که تحت درمان نوروفیدبک قرار گرفتند بهبود رفتار، گفتار واضح تر ، تمرکز بهتر و حتی بهبود در نمرات IQ و امتحانات مدرسه داشته اند .

نوروفیدبک درظاهر شبیه یک بازی کامپیوتری است که  با امواج مغزی کار می کند. سنسورهای روی پوست سر امواج مغزی را دریافت و به مانیتور جلوی بیمار و درمانگر منتقل می کنند. از آنجا که در مناطق مختلف مغز رفتارهای مختلف کنترل می شوند، آموزش نوروفیدبک قادر به هدف قرار دادن هر یک از آن مناطق به طور خاص است .

به عنوان مثال (بصورت کلی)سمت چپ مغز بیشتر در مهارتهای تکلمی دخیل است و با تقویت امواج این قسمت از مغز می توان باعث بهبود تکلم در فرد مبتلا به اوتیسم شد.

انجمن اوتیسم امریکا فرکانس ها و محل های خاصی از پوست سر را جهت درمان اتیسم پیدا کرده اند که توصیه می کنند درمانگران از پروتکل پیشنهادی آنها برای درمان اوتیسم بهره بگیرند.

نوروفیدبک به مغز افراد کمک می کند که ارتباطات بین سلول های عصبی شان را تقویت کنند و همچنین باعث ایجاد ارتباطات جدید عصبی می شود.

نقش نوروفیدبک در درمان اوتیسم در دنیا در حال افزایش است ولی هنوز به عنوان یکی از درمانها و در کنار روش های دیگر درمانی (و نه به عنوان تنها درمان) مورد استفاده قرار می گیرد.

 

منابع:

http://autism-nutrition.com/autism-neurofeedback-training

http://www.brainbody.net/BrainBody/Autism_%26_Neurfeedback.html

 

درمان اختصاصی اوتیسم در کلینیک آلومینا توسط ترکیبی از روش های درمانی نوین و توسط متخصصین انجام میشود.

 

 

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه