خانه / روانشناسی / تفسیر روانشناختی فیلم / بررسی آسیب شناسانه فیلم هیس

بررسی آسیب شناسانه فیلم هیس

بررسی آسیب شناسانه فیلم هیسReviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Dec 16Rating:

هیس دخترها فریاد نمیزنند

فیلم هیس فیلمی که از لحاظ اجتماعی رویکرد صریحی به یکی از معضلات اجتماعی دارد و در آن پوران درخشنده، برای نخستین بار موضوعی چون کودک آزاری را دستمایه خلق یک اثر سینمایی کرده است.

 

موضوع این فیلم،بی توجهی و سهل انگاری پدرومادر دختری 8 ساله که واقعه ای را برای او رقم میزند که زخمش سالها بر روح او باقی می ماند و همه زندگی اش را تحت الشعاع قرار میدهد و واقعه را به فاجعه ختم می سازد ،این است که دخترک هیچ کس را نمی یابد تا دردش را با او در میان بگذارد…

از چند دیالوگش واقعا نمیشه گذشت:


مثل این
((شیرین نعیمی(طناز طباطبایی) : من از کی دفاع کنم ؟ از یه جسد ؟
من کشته شدم … وقتی 8 سالم بود کشته شدم …
اما هیچ کس دنبال قاتل من نگشت ! …
چون هیچ کس منو ندید، هیچ کس صدامو نشنید…)).

 

همان طور که در فیلم عنوان شده بود تجاوز در کودکی می تواند اثرات کوتاه مدت و یا ماندگاری داشته باشد ،ممکن است با نمود  بیرونی مانند  افسردگی  خودش را نشان دهد  و عوارضی که نمود درونی دارند بسیار ماندگار تر هستند و این افراد خودشان را مقصر دانسته ویا حتی محیط واطرافیان آنها را مقصر می دانند که به  صورت ترس پنهان از مرد ها، ترس از تنهایی و یا عدم ازدواج و دیگر علائم روانی خودش را نشان دهد.

در نهایت :

اجازه دهیم کودکانمان صحبت کنند و ما بشنویم ، حتی چیزهایی که دوست نداریم شنیده شود ،  این‌که بی‌توجهی والدین به روان کودک چه تبعاتی دارد، به دنبال نشنیدن صدای فرزندانشان، تبعاتش سنگین‌تر است.

وقتی نخواهیم بشنویم شاهد بدترین اتفاقات خواهیم بود و در این فیلم نیز بدترین پیامدها نشان داده شد، فرار از عروسی اول، خودکشی در عروسی دوم و قتل در عروسی آخر. درباره قتل هم باید گفت بدترین پیامد آزار جنسی است ، تداعی‌کننده لحظاتی که فرد در آن موقعیت بوده و به دلیل خشمی که سراسر وجودش را فرا گرفته، انتقامش را از این حادثه به‌این‌گونه می‌گیرد.

اگر قرار است فقط پیامد روانشناسی مدنظر فیلم باشد انتظار ما این است که به عمق مسائل بیشتر پرداخته شود اما کلیات آن در همین حد تلنگر زدن به والدین، کافی بود.

 

 

 

 

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - بررسی آسیب شناسانه فیلم هیس

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه