خانه / اختلالات مغزواعصاب / برخی حقایق در مورد درمان آلزایمر

برخی حقایق در مورد درمان آلزایمر

 آلزایمر

بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل در افراد مسن تر از 65 سال است . آلزایمر، بیماری عصبی پیشرونده ای است که با رسوب غیر طبیعی پروتئین ( پلاک آمیلوئید ) در مغز و در درون سلول های عصبی ( دولایه ای های نوروفیبریلاتوری ) ایجاد می شود. بزرگترین عوامل خطرساز در این بیماری : سن و سابقه خانوادگی و داشتن سابقه ضربه مغزی شدید می باشد.

آلزایمر به تدریج حافظه و توانایی فرد برای یادگیری، استنباط، قضاوت ، برقراری ارتباط و انجام فعالیت های روزانه را از بین می برد . از دست دادن حافظه شدید می شود و با سردرگمی ، گیجی  و ناتوانی در به یاد آوردن حوادث اخیر مشخص میشود. همچنین افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است تغییراتی در شخصیت و رفتار از قبیل : بازگشت به رفتارهای ابتدایی و سوء ظن را تجربه کنند. آنها در نهایت گفتار و حرکات خود را از دست میدهند و مرگ را تجربه میکنند.

برخی از حقایق در مورد درمان آلزایمر :

اکثر آزمایشات بالینی بر داروهای از دست دادن حافظه در افراد مبتلا به آلزایمر تمرکز می کنند.

پنج دارو توسط FDA برای درمان علائم آلزایمر تایید شده است ، اما هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

چهار دارو به عنوان مهارکننده های کولین استراز شناخته شده است : Cognex ( تاکرین ) ، اکسلان ( ریواستیگمین ) و Razadyne ( گالانتامین ) برای درمان آلزایمرخفیف تا متوسط ​​ تایید شده است.  Aricept ( دونپزیل ) برای درمان تمام درجات شدت این بیماری ، از خفیف تا شدید استفاده میشود. مهار کننده های کولین استراز، از شکست استیل کولین که یک ماده شیمیایی است که سلول های عصبی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده میکنند،جلوگیری میکنند. این داروها به تاخیر یا کاهش شدت علائم برای یک مدت زمان محدود در برخی از افراد کمک میکند. عوارض جانبی مهارکننده های کولین استراز، تهوع و اسهال می باشد.

Namenda ( ممانتین ) برای آلزایمر متوسط ​​تا شدید استفاده میشود، که برای جلوگیری ازفعالیت بیش از اندازه گلوتامات درمغز استفاده میشود که در افراد مبتلا به آلزایمر بیش از حد فعال است. عوارض جانبی شایع این داروعبارتند از: سرگیجه، سردرد ، یبوست و سردرگمی است. گاهی اوقات، Namenda همراه با مهارکننده های کولین استراز تجویز می شوند.

علائم رفتاری افراد مبتلا به آلزایمرشامل اضطراب، بی خوابی ، افسردگی ، که می تواند درمان شود .

منبع:

www.webmd.com

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیردپارتمان درمان های غیردارویی سردرد)

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه