خانه / تربیت فرزندان / برخورد مناسب با ناسزاگویی کودک

برخورد مناسب با ناسزاگویی کودک

برخورد با ناسزاگویی کودک

 

_ الگوی خوبی باشید:  کودکان از شما تقلید می کنند. به موقعیتهایی که فحش می دهید و ناسزا می گویید دقت کنید، کودک شما نیز در برخورد با چنین موقعیتهایی از روش برخورد شما استفاده خواهد کرد.آنها درک نمی کنند که چرا شما می توانید فحش بدهید و لی او مجاز نیست.آنها درک نمی کنند که انسانها چه فرقی دارند که شما به بعضی ها فحش می دهید به بعضی ها نه، آنها فقط انسان و موقعیت را می بینند. بنابراین از فحش و ناسزا بپرهیزید.

_ برخورد مناسب داشته باشید. به کودکان با قاطعیت کامل بگویید که اصلاً دوست ندارید این کلمات را از او بشنوید، بگویید که این کلمات مناسب با شخصیت او نیست.اگر بارها این کلمات را سمت کودک خود می شنوید به دلیل آن فکر کنید، به برخورد خودتان و یا خواهر و بردارها فکر کنید، چه عاملی سبب می شود کودکتان ترغیب شود از این کلمات استفاده کند.

گاهی کودکان با این کار مثل شما آرامش می گیرند، گاه توجه والدین را می خواهند چون می دانند والدی که حواسش به او نیست یک کار اشتباه انجام دهد به او توجه می کند. راه های صحیح آرامش را هم خودتان یاد بگیرید هم به کودک یاد بدهید، به او توجه کنید تا به این توجه دردناک شما راضی نشود.

به کودک بگویید که حرفهای ناشایست شما دیگران را ناراحت می کند ،اگر در جواب گفت: «اما شما هم این کلمه را به کار می برید» می توانید پاسخ دهید: «لطفا هر وقت از این کلمه استفاده کردم به من گوشزد کن». هز بار که در حضور کودک خود از کلمات ناشایست استفاده می کنید خود را سرزنش کنید و ابراز تأسف کنید که حواستان نبود و سعی می کنید دیگر تکرار نکنید.

از پی آمدهای منفی استفاده کنید.

♦ برخی از امتیازات را از او بگیرید، تماشای تلویزیون، بازی کامپیوتری، استفاده از موبایل و … اجازه دهید تا با پی آمدهای رفتار ناشایست خود روبه رو شود و تاوان بدهد. شما نیز باید تاوان حرفهای زشت خود را بدهید.

♦ یک جعبه ناسزا تهیه کنید و هرکس هر بار که فحش داد باید مبلغی را در صندوق بیندازد حتی شما والد گرامی، در این مورد از پول تو جیبی کودک کم می شود. جمع پول حاصل در هفته به کسی که کمترین ناسزاگویی را داشته هدیه داده می شود.

♦ قانونی در خانه بگذارید، هرکس فحش داد حتی اگر حواسش نبود باید همان لحظه مثلاً 10 تا دراز نشست برود.

♦ اگر کودک شما فکر می کند کلمات راهی برای تخلیه عصبانیت و هیجانات است می تواند کلمات بی معنی ابداع کند و آنها را بگوید.

♦ معمولاً کودکان به ویژه پسران وقتی فحش می شنوند،سعی می کنند با فحش جواب دهند، به آنها توضیح بدهید که فحش فقط کلماتی ناشایستی است که به زبان می آید و آسیبی به شما نمی زند. به او یاد دهید که به آنها اعتنایی نکند، به او کمک کنید تا به نوعی دیگر دوستان خود را تنبیه کند « مثلاً بگوید اگر فحش بدهی اصلاً با تو بازی نمی کنم».

  لعیا عباسی – کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه