خانه / تغذیه / برتری رژیم غذایی مدیترانه ای نسبت به رژیم غذایی کم چرب برای بیماران قلبی و عروقی

برتری رژیم غذایی مدیترانه ای نسبت به رژیم غذایی کم چرب برای بیماران قلبی و عروقی

رژِیم غذایی مدیترانه ای وکارآمدی آن در طی دهه های اخیر

رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای

شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه افرادی که رژِیم مدیترانه ای را دنبال کرده اند کمتر از کسانی که رژیم به شدت کم چرب استفاده کرده اند در معرض خطر حملات قلب و عروق و سکته های ناشی از آن قرار گرفته اند . در واقع این مطالعات که جدیدا در یک مجله پزشکی آمریکایی به چاب رسیده است .

یکی از اعضای یک تیم تحقیقاتی که از سال 1957 تا به امروز در زمینه رابطه بین غذا و بیماری های قلبی تحقیقاتی را انجام داده است دکتر   E. Dalen  استاد دانشگاه کالج آریزونا پزشکی به این مطلب اشاره می کند که سطوح بالای کلسترول سرم به مصرف بالای اسید های چرب اشباع در رژیم غذایی مرتبط است . و همین موضوع باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی و عروق می شود .

بنابراین طبق مطالعات توصیه می شود که افراد باید مصرف چربی کل روزانه خود را به کمتر از 30 %  محدود کنند و همچنین محدود کردن چربی های اشباع شده تا 10 % از کالری روزانه و کلسترول به کمتر از 300 میلی گرم در روز دائما به تمامی افراد سنین بزرگسال توصیه می شود .

دراین مطالعات مشخص شد که رژیم غذایی ، به خصوص رژیم غذایی مدیترانه ای ، کاهش بیشتری در مرگ و میر قلبی عروقی و خصوصا حلات قلب غیر کشنده نسبت به افرادی که رژیم  بسیارکم چرب استفاده می کردند وجود داشت

دکتر دالن در این باره می گوید : در تقریبا تمام آزمایش های بالینی در 1960 و دهه 70 و 80 میلادی انجام شده است مشخص شده است که افرادی که رژیم های بسیار بسیار کم چرب و بسیار فقیراز نظر کلسترول داشته اند باعث نشده که بروز سکته قلبی و مرگ و میر ناشی از آن کاهش یابد …….

هرم مدیترانه ای

هرم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای  از میزان بالای سبزیجات و میوه جات و حبوبات و غلات کامل تشکیل شده و تمرکز اصلی این رژیم در استفاده از روغن زیتون و مصرف  بالای ماست در بین انواع دیگر لبنیات و محدودیت شدید استفاده از گوشت قرمز و اسید های چرب اشباع  و به جای آن تمرکز بر روی ماهی و پاستا به عنوان غذای اصلی است بسیار مورد تاکید تر و ارجح تراز رژیم بسیار کم چرب و بسیار محدود از کلسترول می باشد . در کل میزان بروز بیماری های قلب و عروق و مرگ ومیر ناشی از آن درکسانی که در تمام عمر از این رژیم استفاده می کنند بسیارکمتر از افراد دیگر با رژیم های معمولی و رژیم  های کم چرب می باشد …

این تیم تحقیقاتی به تازگی عنوان کرده است که رژیم های مدیترانه ای اگر طولانی مدت استفاده شوند( مادام العمر ) می تواند در مواردی باعث کاهش بیماری دیابت نوع دو شوند.و بعضی از محققین ادعا کرده اند که رعایت رژیم مدیترانه  در سالیان متوالی می تواند باعث افزایش طول عمر شود .

متخصص تغذیه    زهرا ویسی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه