خانه / تربیت فرزندان / چگونه با نوجوانم رفتار کنم؟

چگونه با نوجوانم رفتار کنم؟

چگونه با نوجوانم رفتار کنم؟Reviewed by پانته آ فیروزی (روانشناس) on Sep 4Rating:

چگونه با نوجوانم رفتار کنم؟

فرزندپروری نوجوان

نکاتی درباره تربیت نوجوانان:

نوجوانی به دلیل تغییرات خاص این سن می­تواند دوره­ ای گیج کننده برای والدین و فرزندانشان باشد. با اینکه گذراندن این سال­ها می­تواند سخت باشد اما کارهای زیادی وجود دارد که شما می­توانید از طریق آن نوجوان خود را تغذیه کنید و رفتار مسئولانه را در او پرورش دهید. مسلما کمک به نوجوانان برای اینکه تبدیل به بزرگسالی حامی، مستقل و مسئول شود، وظیفه کوچکی نیست. مطالب زیر به شما کمک می­کند که به مهارت­های فرزندپروری که برای راهنمایی نوجوانان خود به آن نیاز دارید، دست یابید.

1. عشقتان را نشان دهید

به فرزندتان توجه مثبت داشته باشید. یعنی با او وقت بگذرانید تا بفهمد که برای او ارزش قائل هستید. وقتی حرف می­زند به صحبت­های او گوش دهید و به احساساتش احترام بگذارید. فکر نکنید که فرزندتان می­داند که شما چقدر او را دوست دارید بلکه با محبت و رفتار خود این عشق را نشان دهید. حتی اگر به نظر نمی­رسد که نوجوانتان به رابطه با شما علاقمند باشد ادامه دهید. مثلا مرتب با هم غذا بخورید، از فرزندتان بخواهید به شما در آماده کردن غذا کمک کند. بعضی روزها هم که احساس می­کنید نمی­توانید سر صحبت را با او باز کنید به کارهایی بپردازیدکه بیشتر با نوجوان در یک محیط مشترک قرار بگیرید نزدیک بودن به یکدیگر باعث می­شود زمینه گفتگو ایجاد شود.

یادتان باشد اگر می­گوییم به فرزندتان عشق بی قید و شرط داشته باشید به این معنی نیست که بدون قید و شرط همه ­ی کارهای نوجوانتان را تایید کنید. بلکه شما می­توانید در حالی­که چارچوب­هایی را برای فرزندتان تعیین می­کنید نشان دهید که عشق شما به او بر اساس رفتاری که او نشان می­دهد نیست بلکه شما صرف نظر از هرکاری که او انجام می­دهد همیشه دوستش خواهید داشت. اگر از رفتاری که نوجوان انجام داده ناراضی هستید و فکر می­کنید می­توانست کار بهتری انجام دهد. انتقادهای خودتان را بر روی رفتار وی متمرکز کنید و هیچ­ گاه کل شخصیت او را زیر سوال نبرید. مثلا نگویید تو پسر یا دختر بدی هستی بلکه بگویید این کاری که کردی درست نبود.

2. انتظارات منطقی داشته باشید

نوجوانان تمایل دارند که با انتظارات والدین خود زندگی کنند پس انتظارات خود را سطح بالا بگیرید اما به جای تمرکز بر روی دستاوردهایی از قبیل گرفتن نمره 20 از فرزندتان بخواهید که مهربان، ملاحظه­ گر، محترم، راستگو و بخشنده باشد.

وقتی صحبت از دستاوردهای روزمره به میان می­ آید، به یاد داشته باشید که نوجوانان اعتماد به نفس خود را از طریق موفقیت­هایشان کسب می­کنند و از این طریق آماده رویارویی با چالش­های بعدی می ­شوند. وقتی نوجوان شما با وظایف دشواری روبرو می­شود به جای اینکه خودتان آن کار را انجام دهید، از او حمایت کنید تا متوجه شود چه کارهایی را می­تواند انجام دهد.  اگر می­بینید که دارد کم می ­آورد یا کنار می­ کشد، از او حمایت کنید و تشویقش کنید تا خودش را پیدا کرده و دوباره تلاش کند. این خیلی مهم است که به تلاش­های نوجوانتان بیشتر از نتیجه نهایی اهمیت دهید.

3. قوانین و عواقب آن را تعیین کنید

قوانین و چارچوب­ ها به جهت آموزش نوجوان است نه تنبیه یا کنترل او، پس برای اینکه فرزندتان تشویق شود که خوب رفتار کند، راجع به رفتارهای درست و نادرست در خانه، مدرسه و جاهای دیگر گفتگو کنید. برای رفتارهای نوجوانتان عواقب و پیامدهای مناسب و عادلانه تعیین کنید.

 وقتی عواقب و پیامدها را مشخص کردید به نکات زیر توجه کنید:

از دادن اولتیماتوم خودداری کنید

 به جای اینکه بگویید نمیتوانی تا دیر وقت بیرون بمانی، قوانینی برای ساعات رفت و آمد تعیین کنید. قوانین را کوتاه و ضع کنید و به نکات مهم اشاره کنید. عواقب را فوری و پس از رفتار فرزندتان اجرا کنید و نگذارید در این بین فاصله بیفتد تا نوجوان متوجه شود به خاطر کدام رفتار تنبیه یا محدود شده است.

 تصمیمات خود را توضیح دهید

 وقتی نوجوان متوجه هدف یک قانون شود بیشتر احتمال دارد آن را بپذیرد و هنگامی که بداند این محدودیتها برای امنیت خودش اجرا می شود کمتر احتمال دارد که سرکشی و مقاومت کند.

منطقی باشید

قوانینی وضع نکنید که عملا و در واقعیت نوجوان شما نتواند آن را اجرا کند. مثلا یک نوجوانی که خیلی نامنظم است ممکن است نتواند بلافاصله یک اتاق مرتب و بی نظیر داشته باشد. پس گام به گام و متناسب با شرایط نوجوان قوانین را برنامه ریزی کنید.

انعطاف پذیر باشید

همانطور که فرزندتان مسئولیت پذیرتر می شود آزادی او را افزایش دهید. اگر نوجوان قدرت قضاوت ضعیفی نشان می دهد محدودیت های بیشتری وضع کنید.

وقتی که محدودیت ها و تنبیه را اجرا می کنید (منظور تنبیهات روانی و بدنی نیست بلکه اجرای قوانینی است که برای نوجوان گذاشته بودید که شامل محدودیتهای متناسب بارفتار فرد می شود)، از رفتار فرزندتان انتقاد کنید و شخصیت او را زیر سوال نبرید که مثلا تو آدم نفهمی هستی بگویید این کار تو اشتباه بود و کارتو دوست نداشتم و به خاطر رفتار بدت بر اساس قوانین و عواقبی که قبلا با هم هماهنگ کردیم توبیخ یا محدود میشی. برای او در مورد کاستی هایش، پیامدهای ذهنی و دراز مدت رفتارش سخنرانی نکنید زیرا باعث می شود با شما مقابله کند. از لحن طعنه آمیز، تحقیر کننده و توهین آمیز استفاده نکنید. خجالت زده کردن نوجوان می تواند باعث شود که او احساس شرم کند و حالت دفاعی به خود بگیرد و متوجه نشود که این تنبیه برای چه اعمال شده و چه کاری را اشتباه انجام داده است. قبل از اینکه با او صحیت کنید در نظر بگیرید که چیزی را به او بگویید که لازم و درست باشد و در گفته هایتان قضاوتی نسبت به شخصیت نوجوان وجود نداشته باشد.

4. قوانین را اولویت بندی کنید

در حالی که مهم است که قوانین را به صورت مداوم اجرا کنید، برای مسائلی مثل تمارین درسی و ساعت خواب استثنا قائل شوید. اولویت بندی قوانین باعث می شود که شما و فرزندتان مذاکره و سازش را تمرین کنید. البته قبل از آن درنظر بگیرید که تا چه حد و بر سر چه مسائلی سازش خواهید کرد. در کل ما دو دسته مسائل داریم که یکسری قابل مذاکره هستند مثل نمونه هایی که قبلا مطرح شد و یکسری غیر قابل مذاکره. وقتی پای امنیت نوجوانتان به میان می آید به هیج وجه مذاکره نکنید مواردی مثل مصرف مواد، فعالیتهای جنسی، رانندگی پرخطر قابل مذاکره نیستند. اجازه دهید نوجوان بداند به هیج وجه استفاده از سیگار، الکل یا مصرف مواد را تحمل نمی کنید.

5. نمونه مثبتی برای فرزندتان باشید

نوجوانان با مشاهده رفتار والدینشان یاد می گیرند که چگونه رفتار کنند. در واقع صدای عمل شما بلندتر از  صدای کلماتتان به گوش بچه ها می رسد. به نوجوان نشان دهید که چگونه با استرس مقابله کند و در برابر آن طاقت بیاورد. وقتی الگوی خوبی برای آن ها باشید به احتمال بیشتری از شما دنباله روی می کنند.

مطالب بالا را به کار بگیرید و در اجرای آن ها مداومت داشته باشید تا به سلامت همراه با فرزندتان از دوره پیچیده نوجوانی عبور کنید.

 

 

 

 

 

پانته آ فیروزی

روانشناس

جهت مطالعه تربیت جنسی کودک اینجا کلیک کنید

لینک منبع

چگونه با نوجوانم رفتار کنم؟ نکاتی درباره تربیت نوجوانان: نوجوانی به دلیل تغییرات خاص این سن می­تواند دوره­ ای گیج کننده برای والدین و فرزندانشان باشد. با اینکه گذراندن این سال­ها می­تواند سخت باشد اما کارهای زیادی وجود دارد که شما می­توانید از طریق آن نوجوان خود را تغذیه کنید و رفتار مسئولانه را در او پرورش دهید. مسلما کمک به نوجوانان برای اینکه تبدیل به بزرگسالی حامی، مستقل و مسئول شود، وظیفه کوچکی نیست. مطالب زیر به شما کمک می­کند که به مهارت­های فرزندپروری که برای راهنمایی نوجوانان خود به آن نیاز دارید،…

مشاهده بازنگری

0

خلاصه: اگر مطلب بالا مفید بوده ستاره دهید

User Rating: 4.39 ( 5 votes)

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره پانته آ فیروزی (روانشناس)

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه