خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / بالابردن اعتماد به نفس کودک شما با 3 تکنیک بازی درمانی

بالابردن اعتماد به نفس کودک شما با 3 تکنیک بازی درمانی

Creative children playing with craft

داشتن و یا نداشتن اعتماد به نفس عامل مهمی دربرخورد با چالش های زندگی مانند ترس و اضطراب و نگرانیهای دیگرمحسوب می شود. هنگامی که کودک شما اعتماد به نفس داشته باشد به خود باوری می رسد و درمقایسه با سایرکودکان قاطع تر و راحت تر با مسائل برخورد می کند و اینطور به نظر می رسد که چنین کودکی درمراحل زندگی خود بهتر با ترس ها و نگرانیها کنارخواهد آمد.
دراینجا سه روش مناسب بازی درمانی برای کمک به کودکان در بهبود بخشی به اعتماد به نفس آورده شده است. بسیاری از بازی درمانی ها می توانند برای افراد بزرگسال هم استفاده شوند.
• تظاهر به بازی کردن
این کاربه کودکان کمک می کند تا درطول بازی درنمایش عروسکی مشکلات خود را ابرازکنند. بطورمثال اگر کودک ازتاریکی وحشت دارد بازی کردن درنقش فردی که ازتاریکی می ترسد را درنمایش به او بسپارید. ازاوبخواهید که عنوان نمایش را خودش انتخاب کند واگرانجام این کار کمکی به ازبین رفتن ترس کودک نکرد، ازاو پرسشهایی بپرسید تا راهی پیداکنید که بتوانید به او کمک کنید که دیگرنترسد.
این فعالیت به کودک شما کمک می کند تا بتواند با بازکردن مشکلات و فکرکردن دریابد که چگونه می تواند شخصا بر ترس خود ازتاریکی غلبه کند. همچنین می توانید با شرکت دادن کودک در نمایش عروسکی و دادن این حس که درانجام این کارموفق بوده حس اعتماد به نفس را درآنها بالا ببرید.
• کمک کردن به استقلال کودک
بسیاری ازکودکانی که عزت نفس یا اعتماد به نفس پایین دارند رفتارهایی ازخود نشان می دهند که بیانگراین است که ازعهده هیچ کاری برنمی آیند. برای اینکه حس استقلال کودک خود را بالا ببرید هنگامی که کودک می گوید که قادربه انجام کاری نیست و یا ازشما می خواهد که آن کاررا برایش انجام دهید، اورا تشویق کنید تاخودش آن کاررا انجام دهد. ازاوتعریف کنید و به او افرین بگویید. مثلا اگرکودک قادرنیست با قیچی کاری را انجام دهد و درضمن لازم است که این کارانجام شود و ازشما می خواهد که این کاررا برایش انجام دهید، به آرامی او را تشویق کنید تا تلاش کند و این کاررا انجام دهد.
گاهی هم لازم است که درانجام کارهای کودک به اوکمک کنیم. کودکان با اعتماد به نفس پایین و کودکان حساس ترباید اطمینان داشته باشند که کسی وجود دارد که ازآنها حمایت و مراقبت می کند. با همه این احوال بسیارمهم است که درمیزان کمک شما به کودک وتشویق او به مستقل بودن تعادل وجود داشته باشد.
• خودآگاهی
کمک کردن به کودک به منظورشناخت خود به بالا بردن اعتماد به نفس او کمک می کند. کودکان با اعتماد به نفس پایین ممکن است قاطع و جسورنباشند. این کودکان به بسیاری ازسؤالات با نمیدانم پاسخ می دهند. حتی هنگامی که درمورد غذای مورد علاقه یا استعدادشان سؤال می کنید پاسخ آنها نمیدانم است. پرسیدن سؤالاتی درمورد اینکه او کیست؟ چه چیزهایی را دوست دارد؟ چه مهارت هایی دارد؟ چه چیزی اورا خوشحال ، غمگین یا هیجان زده می کند؟ به بالا بردن اعتماد به نفسش کودک کمک می کند.
همچنین برای بالابردن خودآگاهی درکودک به او کمک کنید که پاسخ خود را قبول داشته باشد. برای این کاربه گونه ای با کودک برخورد کنید که پاسخ درستی داده و نیازی نیست که حرف خود را عوض کند. اگرکودک نتواند درمورد چیزهایی که لازم دارد و یا به انها علاقمند است تصمیم گیری کند، شما می توانید با چند سؤال کوچک به او کمک کنید. مثلا موزمی خوری یا انگور؟ آبرنگ می خواهی یا ماژیک؟
توجه داشته باشید که بازی درمانی باید توسط افراد متخصص و آموزش دیده انجام شود. البته والدین و مراقبان کودکان هم می توانند برای حمایت ازکودکان خود و بالا بردن اعتماد به نفس آنها همراهی کنند.

گردآورنده : مینو شفیعی
مرکز تخصصی موسیقی درمانی و بازی درمانی آلومینا

خدمات تخصصی بازی درمانی،موسیقی درمانی و نمایش درمانی خلاق در مرکز واحد شرق(رسالت) آلومینا ارائه می گردد
جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه