خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / بازی انفرادی با کودکان مبتلا به اوتیسم

بازی انفرادی با کودکان مبتلا به اوتیسم

بازی انفرادی با کودکان مبتلا به اوتیسمReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Aug 17Rating:

بازی درمانی

چه چیزی بازی انفرادی با کودک مبتلا به اوتیسم را با دیگر بازی ها متفاوت می کند؟

آنچه اینگونه بازی را متفاوت می سازد، این است که والدین در زمان بازی در حال انجام کار می باشد و کودک سرگرم شده و لذت می برد. به مرور زمان والدین یا درمانگر نیز از این بازی لذت خواهند برد، اما در حقیقت آنها در حال به چالش کشیدن کودک برای انجام 6 کار به طور همزمان هستند. به هرحال این بالاترین سطح انتظار از کودک است و شاید قادر به آن نباشد، اما در چنین وضعیتی قرار می گیرد.

شما از طریق علائق کودک وی را به چالش می کشید، بنابراین نوعی بازی محسوب می شود. اگر کودک بازی با عروسک یا کامیون را دوست داشته باشد، یا تمایل به دویدن در اطراف اتاق را داشته باشد، شما با وی همراه شده و نقش راهنما را بازی می کنید. سپس توجه و تمرکز کودک را جلب می کنید و از طریق یک ارتباط دو طرفه ابتکار عمل را به کودک می دهید.

سپس سعی می کنید کودک را در حل مشکل مشترک اجتماعی درگیر کنید. در اینجا کودک شما را به سمت در راهنمایی می کند، محل اسباب بازی ها را به شما نشان می دهد، شما را به سمت یخچال می برد و غیره. سپس اگر کودک بتواند صحبت کند، سعی می کنید به وی کمک کنید تا نظر خود را بیان کند، آنچه را می خواهد به شما بگوید، آنچه می خواهد را انجام دهد یا برای عروسک خود صحبت کند.

سپس سعی می کنید به وی کمک کنید تا ارتباطی بین صحبت های خود برقرار کند. به عنوان مثال می گویید: “عروسکت می گه چرا باید خونه بسازیم؟” یا ” چرا باید به بچه غذا بدیم؟” و اگر کودک در سطح مناسبی باشد، پاسخ دریافت خواهید کرد.

در حال حاضر تمام کودکان در سطوح مورد نظر نیستند. وقتی شما در حال انجام این آزمایشات هستید، در حال ترسیم سیستم عصبی کودک خود هستید. برخی کودکان در مقابل صدا و لمس واکنش های شدیدی نشان می دهند، بنابراین صدای شما باید آرامبخش باشد. برخی دیگر نیز فعالیت زیادی ندارند، بنابراین صدای شما باید انرژی کافی برای تحریک این کودکان داشته باشد.

بازی درمانی1

کودکی که از این بازی ها اجتناب کرده و از شما دور می شود، نیاز به شوخی هایی دارد – به عنوان مثال یک بازی گربه و موش انجام دهید تا کودک در اطراف شما جنب و جوش داشته باشد یا اینکه با دستان خود حصاری در اطراف کودک بسازید، سپس کودک مجبور است برای رهایی از این حصار حرکتی انجام دهد یا با شما حرف بزند.

بنابراین اساسا بازی انفرادی نوع خاصی از بازیست که طی آن شما در حال بهره برداری از همه ی توانایی های کودک هستید و این کار لذت بخش است زیرا شما در مسیر منافع و علائق کودک کار می کنید. سپس نگاه کودک به شما یا صحبت کردن وی با شما معنا پیدا می کند. این مسئله است که بازی انفرادی را خاص می سازد.

به همین دلیل این مدل را DIR می نامیم که در آن تمرکز بر این مسئله است آیا کودک به کار و چالش بیشتر یا ارتباط دو طرفه نیاز دارد. همچنین تمرکز برروی ویژگی های فردی کودک و روش های بیولوژیکی در برقراری ارتباط با دیگران می باشد. تمام موارد ذکر شده این روش را در درمان اوتیسم منحصر به فرد ساخته است.

مرکز تخصصی و فوق تخصصی موسیقی درمانی و بازی درمانی آلومینا

خدمات تخصصی موسیقی درمانی، هنر درمانی(نمایش درمانی خلاق،موسیقی درمانی،نقاشی درمانی)و بازی درمانی در مرکز واحد شرق(رسالت) آلومینا ارائه می گردد
جهت اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت قبلی به صفحه ی تماس با ما مراجعه فرمایید

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - بازی انفرادی با کودکان مبتلا به اوتیسم

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه