خانه / تربیت فرزندان / بازیهای ویدئویی با بازخورد زیستی به کودکان یاد می دهند که خشم خود را کنترل کنند!

بازیهای ویدئویی با بازخورد زیستی به کودکان یاد می دهند که خشم خود را کنترل کنند!

کنترل خشم

پژوهش ها نشان دادند کودکانی که در کنترل خشم مشکل دارند، اغلب به روان درمانی بی علاقه بوده ولی نسبت به بازیهای ویدئویی اشتیاق زیادی نشان می دهند. از این رو محققان به منظور با انگیزه کردن کودکان برای تمرین مهارت های کنترل هیجانی بازی هایی را تدوین کرده اند که با استفاده از آن، کودکان مهارت های تنظیم هیجانی را تمرین کنند و بتوانند در موقعیت های چالش بر انگیز زندگی از آن ها استفاده کنند. بازی “گام های سریع” شامل پرتاب کردن سفینه های فضایی دشمن و اجتناب از پرتاب سفینه های فضایی خودی است. در حین بازی، میزان ضربان قلب کودک ثبت  می شد و بر روی صفحه کامپیوتر نشان داده می شد. وقتی که ضربان قلب از حد خاصی فراتر می رفت، کودک توانایی خود را برای پرتاب کردن سفینه های فضایی دشمن از دست می داد. در نتیجه برای ادامه بازی، کودک باید یاد می گرفت که آرام باشد و ضربان قلب خود را کاهش دهد.

این مطالعه بر روی کودکان بستری در بیمارستان بوستون انجام شد .بعد از 5 جلسه علاقه مندان به بازیهای ویدئویی بهبود قابل توجهی در کنترل ضربان قلب خود نشان دادند، آنها با توجه به نتایج پرسش نامه  (STAXI-CA) کاهش قابل توجهی در نمرات خشم داشتند.

این پرسشنامه به طور خاص موارد زیر را بررسی می کند:

● شدت خشم در یک زمان خاص

● بررسی فراوانی احساسات خشمگینانه در طول زمان

● ابراز خشم نسبت به دیگران و یا اشیاء

در افرادی که مشکلات کنترل خشم شدیدی دارند، ارتباط بین مراکز کنترل اجرایی مغز و مراکز هیجانی ضعیف است. بنابراین برای موفقیت در بازی، کودکان باید یاد بگیرند که از این مراکز مغزی به طور همزمان استفاده کنند. نتایج پژوهش ها نشان داده است که کودکانی که از این بازی ها استفاده می کنند، نسبت به کودکان دیگر، بهتر می توانند ضربان قلبشان را در حد پایین نگه دارند و از نظر بالینی کاهش معناداری در نمره های خشم آن ها مخصوصاً در حوزه های شدت خشم، فراوانی احساس خشم و ابراز خشم مشاهده می شود. این کودکان بعد از بازی، احساس بهتری در کنترل هیجاناتشان دارند و خود را مفیدتر ارزیابی می کنند. همچنین بازی به آن ها کمک می کند که هیجاناتشان را در محیط های دیگر نیز کنترل کنند.

مطالعات بیشتر در این مورد

 اخیراً پژوهشگران  در بیمارستان بوستون بازی های تعاملی را طراحی کرده اند که در آن برای پیشرفت بازی، والد و کودک ، هر دو باید بتوانند هیجاناتشان را کنترل کنند و در صورتی که یکی از آن ها قادر به این کار نباشد، دیگری باید به او کمک کرده و او را آرام کند.

علاوه بر این ، گروه دیگری بر روی طراحی اسباب بازی به منظور ارتقاء مهارت های تنظیم هیجانات کودک کار می کنند.این اسباب بازی شامل ماشین های مسابقه ای می باشد که اگر بیش از حد هیجان زده شود متوقف می شوند.

منبع:

www.sciencedaily.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه