خانه / زندگی سالم / خواب / اگر هنگام شب تمایل به خواب خوش دارید این کار را انجام ندهید…

اگر هنگام شب تمایل به خواب خوش دارید این کار را انجام ندهید…

آیا ورزش کردن واجرای تمرینات فیزیکی در زمان خواب درست نیست؟ برعکس، اجرای یوگا، مدیتشن یا تمرینات آرام سازی در نزدیکی زمان خواب می شود. چرا ؟

 هنگام خواب

تمرین های ورزشی باعث افزایش متابولیسم وحرارت بدن می شود که به نوبه خود به تحریک سیستم برانگیزنده (گروهی از سلولهای عصبی وفیبرهای عصبی در قسمت های پایین مغز)منجر شده و درنتیجه شروع خواب با اختلال مواجه می شود.

 به علاوه، به همین دلیل ، درجه حرارت بدن درشروع خواب به مرور کاهش می یابد .

انجام تمرینات ورزشی باعث اختلال در خواب می شود با این وجود ،تقریبا5 تا6 ساعت بعد ازتمرینات ورزشی درجه حرارت بدن شروع به کاهش و پایین رفتن می کند در نتیجه میتوان گفت که انجام تمرینات ورزشی 5تا6 ساعت قبل از ورود به رختخواب بهتر از ساعت نزدیک به خواب است.

     مدیتیشن، یوگا وسایر تمرینات آرام سازی باعث کاهش متابولیسم بدن می شود، نگرانی و اضطراب را کاهش داده و تحریک خارجی سیستم های برانگیزننده را نیز کاهش می دهد.

 تمرین مدیتیشن برای اولین بار در هند حدود سال های 3000 تا 4000 قبل از میلاد شناخته شده و درآخرین سالهای قرن گذشته به جهان غرب آورده شد.

 مدیتیشن به کنترل ذهن وبدن، آرام کردن عضلات وکاهش اضطراب ونگرانی می پردازد.

مدیتیشن

تحقیقات در مورد مدیتیشن وعملکرد آن بسیار محدود می باشد اما مشخص است که مدیتیشن ، فرد را به حالتی می رساند که آغاز کننده ی شروع خواب است این حالت ،حالت پیش از خواب نام دارد.

یوگا در مدیتیشن ریشه دارد اما بر برخی جنبه های خاص، از جمله کند وعمیق نفس کشیدن، راست ومستقیم نشستن در یک وضعیت مخصوص باچشمان بسته وذهن آرام، تمرکز دارد.

تمرینات آرام سازی نیز باعث آرام سازی ذهن وبدن می شوند. همه ی این عوامل به تسهیل خواب منتهی شده و در تعداد زیادی از بیمارانی که از بی خوابی مزمن رنج می برند،مفید است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه