خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / اوتیسم و جهش در DNA

اوتیسم و جهش در DNA

%d8%a7%d9%88%d8%aa%db%8c%d8%b3%d9%85-%d9%88-dna

بررسی 903 کودک مبتلا به اوتیسم نشان داد که جهش های خود به خودی و موروثی خطر ابتلا ب اوتیسم را افزایش می دهد. کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم بیش از دیگران در DNA خود دچار جهش های خطرناک می شوند.

این بررسی ها به طور فزاینده ای به اختلال در عملکرد میتوکندری – نیروگاه های سلولی – اشاره دارند که به عنوان یکی از عوامل بروز اختلال طیف اوتیسم مطرح است، اما اساس بیولوژیکی برای این رابطه روشن نیست. برای مشاهده ارتباط بین نقص میتوکندری و اوتیسم، دانشمندان توالی DNA میتوکندری در 903 کودک مبتلا به اوتیسم را مورد بررسی قرار دادند. همچنین خواهران و برادران و والدین این کودکان که به اوتیسم مبتلا نبودند هم بررسی شدند. این محققان یک الگوی منحصر به فرد از جهش هتروپلاسمیک (heteroplasmic) کشف کردند که در آن توالی میتوکندری DNA جهش یافته و طبیعی در یک سلول وجود دارد. کودکان مبتلا به اوتیسم در مقایسه با خواهر و برادران سالم خود دو برابر این جهش مضر را در خود داشتند و به علاوه 1.5 برابر جهشی که باعث تغییر پروتئین می شود، در این کودکان مشاهده شد.

در ادامه محققان به بررسی این مسئله پرداختند که آیا این جهش ها از مادر به ارث رسیده یا جهش های همزمانی است که در طول رشد کودک بروز کرده اند.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

دانشمندان خاطر نشان کردند که خطر مربوط به این جهش ها در کودکان با ضریب هوشی پایین و رفتارهای اجتماعی ضعیف نیز احساس می شود. وجود جهش های مضر در متوکندری DNA با افزایش خطر مشکلات عصبی و رشد در بین کودکان مبتلا به اوتیسم نیز مربوط می شود. از آنجایی که میتوکندری نقش مهمی در سوخت و ساز بدن بازی می کند، این یافته ها به توضیح اختلالات سوخت و ساز بدن که در بین کودکان مبتلا به اوتیسم و سایر اختلالات عصبی رایج است، کمک می کنند. ارزیابی جهش ها در میتوکندری DNA در خانواده هایی که در معرض خطر بودند، توانست به بهبود تشخیص و درمان این بیماری ها کمک کند.

 محققان در این باره می گویند آزمایشات بیشتری برای بررسی عملکرد DNA و میتوکندری در کودکان مبتلا به این اختلالات لازم است. بسیاری از اختلالات عصبی تکاملی و اختلالات دوران کودکی به ناهنجاری های میتوکندری و احتمالا نقص در DNA مربوط می شود. بنابراین شناخت این جنبه های پر انرژی از تکامل اختلالات عصبی می تواند به روش های درمانی جدید و استراتژی های پیشگیرانه کمک کند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات رفتاردرمانی کودکان اوتیسم  با روش سان رایز در مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه