خانه / بیماریهای مغزواعصاب / سردرد / انواع میگرن: میگرن وضعیتی

انواع میگرن: میگرن وضعیتی

 

میگرن در حالت نشسته

میگرن وضعیتی

میگرن یکی از انواع سردرد است که علاوه بر سردرد با طیف علائمی مانند تهوع و استفراغ، سرگیجه و مشکلات بینایی شناسایی می شود. سردردهای میگرنی معمولا بین چند ساعت تا چند روز تداوم پیدا می کنند.

اما نوع خاصی از حملات میگرن وجود دارد که به مدت 72 ساعت مداوم و بدون بهبودی ادامه پیدا می کند. این نوع میگرن تحت عنوان میگرن وضعیتی شناخته می شود. معمولا جهت درمان این نوع از حملات میگرن بستری شدن در بیمارستان برای تسکین درد و رفع کمبود آب بدن ناشی از تهوع و استفراغ ضرورت پیدا می کند.

در صورتیکه حملات میگرن معمولی به موقع درمان نشوند و یا در درمان آن ها از داروهای نامناسب و یا مصرف بیش از اندازه ی داروها استفاده شود می توانند به  حملات میگرن وضعیتی تبدیل شوند.

علائم میگرن وضعیتی مشابه حملات میگرن معمولی است. علائمی مانند سرگیجه، سردرد، اورا و اختلالات حسی- بینایی، استفراغ و …

از آن جایی که حملات میگرن وضعیتی طولانی مدت هستند و حداقل به مدت 3 روز ادامه پیدا می کنند علائم همراه با سردرد می توانند عوارضی برای فرد مبتلا به همراه داشته باشند. از جمله  از دست دادن آب بدن و خستگی مزمن در نتیجه ی بی خوابی.

داورهایی که معمولا برای درمان اورژانسی سردردهای وضعیتی مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند : متوکلوپرامید، کلروپرومازین و پروکلرپرازین، سوماتریپتان، دگزامتازون، پرنیزولون و دکاردون.

با این حال مصرف این داروها معمولا برای تسکین موقت درد ناشی از میگرن وضعیتی کاربرد دارند. مهم ترین و اثربخش ترین شیوه های درمانی برای این نوع میگرن، استفاده از روش های درمانی پیشگیرانه مانند بیوفیدبک، تزریق بوتاکس و رعایت اصول بهداشتی روزانه است.

 

درمان بیوفیدبک برای انواع سردرد و میگرن

بیوفیدبک تکنیکی است که می تواند با فراهم کردن اطلاعاتی (بازخورد) از انقباض های عضلانی، دمای پوست، امواج مغزی و سایر فرایندهای فیزیولوژیک بدن بیماران،در جهت آموزش روش های کاهش استرس در بیماران مبتلا به انواع میگرن و سر درد موثر واقع شود.در این روش درمانی،حسگرهای کوچک فلزی که الکترود نامیده می شوند، به پوست بیمار متصل می گردند و مقادیر تنش عضلانی و یا دمای پوست بیمار را اندازه گیری می کنند. برای مثال یک پاسخ استرسی دمای پوست را به دلیل تنگ کردن رگهای خونی کاهش می دهد در حالی که یک پاسخ ریلکسیشن باعث گشاد شدن رگهای خونی و در نتیجه گرم شدن پوست می شود.

نتایج مطالعات انجام شده بسیاری نشان از تغییر جریان خون در مغز حین حمله های میگرن و دوره های محو شدن درد در بین این حملات دارد. با استفاده از تمرینات بیوفیدبک، شخص می تواند جریان خون داخل مغز خود را تحت تأثیر قرار داده و میزان درد را بهتر کنترل کند.

بسیاری از مطالعات بیوفیدبک نشان داده اند که این درمان هم در بزرگسالان و هم کودکان باعث کاهش تناوب و طول مدت حملات سردرد شده است. به طور عمومی، تأثیرات بیوفیدبک قابل مقایسه با بسیاری از داروهای استفاده شده برای سردردهای مزمن بوده است و می تواند به عنوان یک درمان با اولویت بالا برای بهبود میگرن های تکرار شونده باشد.

خدمات بیوفیدبک در درمان میگرن بصورت اختصاصی در کلینیک آلومینا در دسترس می باشد.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه