انواع توجه

انواع توجه

به منظور تقویت مهارت های شناختی در کودکان  به ویژه کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی – کمبود توجه، باید دید کدام بخش از عملکردهای شناختی آنها دچار اختلال شده است و چه بخش هایی در او باید تقویت شود. یکی از عملکردهای شناختی توجه می باشد که لازم اشت شناخت درستی نسبت به انواع آن داشته باشیم.
انواع توجه:
توجه مداوم –  توانایی تمرکز بر روی یک موضوع خاص برای مدت زمان طولانی
مثال: اگر به علی یک صفحه تمرین ریاضی داده شده است او باید بتواند برای حل این تمرین تمرکز کند تا زمانی که آنرا به طور کانل به پایان برساند، چه این تمرین 10 دقیقه طول بکشد چه 30 دقیقه.
کودک مبتلا به ADHD قادر نخواهد بود مدت زمان طولانی تا تمام شدن تکلیف بر روی آن تمرکز کند.

 
توجه انتخابی- توانایی نادیده گرفتن عوامل دیگر و محرک های مزاحم و تمرکز بر روی یک موضوع خاص.
مثال:  علی روی میز پذیرایی تکالیفش را انجام می دهد، و او انتخاب می کند که عوامل درونی مثل افکار و عوامل بیرونی مانند تیک تاک ساعت ، صدای جارو برقی که سبب پرت شدن حواس از تمرکز به تکلیفش می شود را نادیده بگیرد.

 
توجه متمرکز-  توانایی پاسخگویی جداگانه به محرک های دیداری و شنیداری یا بساوایی

 
توجه متناوب- توانایی انعطاف پذیری ذهنی برا جابه جایی  توجه از یک فعالبت به فعالیت دیگر می باشد.
مثال: اینکه شما دستور العمل یک فعالیت را مطالعه می کنید( یادگیری) و سپس آنرا اجرا کنید( عمل)

 
توجه تقسیم شده-  توانایی توجه بر بیش از یک مورد به طور همزمان- عالیترین نوع توجه
مثال: علی همزمان که به حرفهای معلم گوش می دهد قادر است یادداشت برداری نیز بکند. یا ،شما با اینکه به حرفهای مهمانتان گوش می دهید می توانید غذا را نیز آماده کنید.

 

 

نویسنده: لعیا عباسی اصل
کارشناس ارشد علوم تربیتی

کلینیک فوق تخصصی اعصاب و روان آلومینا کاملترین پکیج درمانی کودکان بیش فعال/کم توجه را ارائه میکند

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه