خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / انعطاف پذیری چیست؟

انعطاف پذیری چیست؟

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری یکی دیگر از مهارت های تفکر است که به توانایی کودک برای انطباق با موقعیت های جدید، بکارگیری و تغییر استراتژی ها،  مشاهده ی انواع چالش ها و راهکارها اشاره دارد.

برای مثال: هنگامی که شما از کودک خود آزمونی می گیرید که شامل دو نوع سوال (تستی و تشریحی) می باشد.کودکی که از انعطاف پذیری خوبی برخوردار است به راحتی می تواند به این دو نوع سوال جواب دهد.در حالی که یک کودک با انعطاف پذیری رشد نیافته قادر به مطالعه ی امتحان به این شکل نیست( عادت کرده است یا تستی بخواند یا تشریحی). به همین دلیل،ممکن است نتواند توانایی واقعی خود را به دلیل عدم انعطاف پذیری، نشان دهد.

انعطاف پذیری چگونه عمل می کند؟

انعطاف پذیری نه تنها مهارت مهمی برای موفقیت تحصیلی به حساب می آید، برای یک زندگی سالم خانوادگی و اجتماعی نیز بسیار حیاتی می باشد. برای اینکه، ظرفیت تعبیه کردن، تغییر روش ها و دیدگاه ها،انطباق با موقعیت ها و شرایط جدید،را در بر می گیرد. انعطاف پذیری اغلب در تعاملات اجتماعی و عضویت در انجمن ها و مراکز کاربرد دارد. یک کودک در مواقعی به مقابله با نا امیدی، تغییر انتظارات به دلیل تغییرات و شرایط غیر منتظره در روال عادی زندگی،  نیاز دارد، در این شرایط او از مهارت انعطاف پذیری استفاده خواهد کرد.

_ کودکان و نوجوانان با مهارت انعطاف پذیری خوب:

● به راحتی قادر هستند روی پای خود بایستند و خود را با شرایط جدید وفق دهند.

● به راحتی  قادر به انتقال از یک موقعیت به موقعیت دیگر هستند ( بستن بازی کامپیوتری برای صرف شام کنار خانواده).

● می توانند تا رسیدن نوبت خود صبر کنند.

● وقتی در یک بازی یا امتحانی شکست می خورند به خوبی قادر به مقابله با احساس نا امیدی می باشند.

● توانایی مشاهده و درک دیدگاه های دیگران را نسبت به یک موقیت را دارند.

_ کودکان و نوجوانانی که مهارت انعطاف پذیری ضعیفی دارند:

● در موقعیت های جدید و با ایجاد تغییرات جدید در شرایط و روال عادی با مشکلات زیادی روبرو می شوند.

● در شرایط جدید راهکارهای نا مناسب اتخاذ می کنند و خشمگین می شوند.

● هنگامی که بازخورد منفی دریافت میکنند عصبانی و نا امید می شوند.

● در فهم انتظارات متفاوت والدین و مربیان مشکل دارند.

● دوست دارند کارها را  طبق روال قبلی که به آنها آموزش داده شده است ،ادامه دهند.

● به راحتی نمی توانند در برنامه های خود تغییر ایجاد کنند.

بهبود مهارت انعطاف پذیری در کودکان

اینجا، راهکارهایی به شما برای کمک به رشد مهارت انعطاف پذیری در بچه ها ارائه شده است:

● تشویق به فکر کردن در مورد مسائل مختلف. برای مثال: شما می توانید با کودک خود در باره جایگزین کردن راهکارهای مختلف در خانه صحبت کنید، موارد استفاده  از دفتر تلفن، محکم کردن یک صندلی، وسیله ای که به باز ماندن در کمک کند،آتش سوزی شد چکار کنیم، چطوری شماره ی مورد نظر  را از دفتر تلفن پیدا کنیم؟ و …

●  کودک را به انجام بازی هایی که نیاز به مهارت انعطاف پذیری دارد، تشویق کنید. بسیاری از بازیهای کامپیوتری و باز های دیگر، برای اتخاذ راهکار و ارائه پاسخ ( به نسبت تغییر مسیر بازی و اقداماتی که تیم مخالف در بازی انجام می دهد)، به انعطاف پذیری نیاز دارد. با کودک خود در مورد راهکارهایی که در بازی به کار گرفت صحبت کنید و به او کمک کنید تا در مورد مسائل روزمره نیز دنبال راهکار های متفاوت باشد.

● تمرین یادگیری آزمون و خطا. کارهایی را با کودک خود انجام دهید که نه جواب درست و نه جواب غلطی برای آنها فرض شود. برای مثال: چیدن مجدد کتاب ها در قفسه تا ببینید کدام بهتر به نظر می رسد، کنار هم گذاشتن گلها یا ظروف.

انعطاف پذیری و مهارت های تحصیلی

انعطاف پذیری یک مهارت مهم در زمان مواجهه با اطلاعات جدید می باشد. به ویژه این موضوع که یادگیری مسائل پیچیده ممکن  است با  اشتباهاتی همراه باشد،و یادگیری های  از طریق آزمون – خطا، ممکن است یک راه خوب برای تسلط یافتن باشد، درست به نظر می رسد. انعطاف پذیری همچنین در پروژه های بلند مدت، از قبیل تکالیف نوشتاری، و برای بازنگری و ویرایش بازیها ، نقش بسیار مهمی دارد.

_ خواندن

● انعطاف پذیری کمک می کند تا بچه ها  به دستکاری و اصلاح الگو های صدا در هنگام رمز گشایی کلمات بپردازند.

● انعطاف پذیری، برای نتیجه گیری از حدس و گمانها و تخمینها، برای درک مطلب و نوشته ای که خوانده می شود، یک مهارت ضروری به حساب می آید.

_ ریاضی

● انعطاف پذیری به کودک در حالی که بین تمرینات و مسائل مختلف جا به جا می شود، کمک کننده خواهد بود. ازقبیل جابه جایی بین تمرینات کلمه ی با سوالات عددی.

● انعطاف پذیری در مواردی که کودک شما قادر به پاسخگویی صحیح به مسائل نیست، برای تغییر در استراتژی و روش حل مسئله کمک کننده می باشد.

● انعطاف پذیری برای تغییر بین حالت مسائل ،ازقبیل مسائلی که به شکل عمودی و افقی مطرح می شوند( جدول ،پازل،نمودارها و معادلات) کمک کننده است.

_ نوشتن

● انعطاف پذیری برای نوشتن یک متن اولیه از یک موضوع مفید می باشد.

● انعطاف پذیری  برای ویرایش و اصلاح و تغییرنوشته ها و درست کردن اشتباهات، یک مهارت اساسی می باشد.

انعطاف پذیری و عملکرد های اجرایی

انعطاف پذیری به عنوان یکی از عملکردهای اجرایی، اغلب به مهارت شناختی اشاره دارد که اجازه ی یادگیری از اشتباهات و تغییر رویکردها در روند انجام یک کار را فراهم می کند.انعطاف پذیری برای مقابله با موقعیت های جدید و تنظیم انتظارات بر اساس تغییرات  و شرایط جدید مفید می باشد. انعطاف پذیری در کودکان ،اغلب به توانایی برای مقابله با احساس نا امیدی یا تغییر موقعیت ها اشاره دارد. مهارت انعطاف پذیری، از فرایند حل مسئله پشتیبانی می کند. و اغلب ترکیبی از مهارت های برنامه ریزی و مدیریت زمان برای رسیدن به اهداف می باشد.

ارزیابی انعطاف پذیری از عملکردهای اجرایی در کودکان، شامل تعیین چگونگی انطباق خوب با موقعیت های جدید، شرایط جدید،انتقال از حالتی به حالت  دیگر و برخورد با موانع صورت می پذیرد.

منبع:

www.learningworksforkids.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه