خانه / خدمات تخصصی / مشاوره و روانشناسی / انعطاف پذیری : ایجاد مهارت تاب آوری در برابر سختی ها

انعطاف پذیری : ایجاد مهارت تاب آوری در برابر سختی ها

انعطاف پذیری : ایجاد مهارت تاب آوری در برابر سختی هاReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 5Rating:

 

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری به معنای توانایی انطباق با مشکلات ( بدبختی ها) زندگی و فشار برای عقب نشینی می باشد. سطح انعطاف پذیری خود را بیازمائید و برای ایجاد قدرت انعطاف پذیری در خود راهنمایی‌هایی دریافت کنید.

آیا زمانی که اشتباهی رخ می دهد یا  چیزی درست پیش نمی‌رود  احساس شکست کرده و عقب نشینی می‌کنید و روحیه خود را از دست می‌دهید؟

زمانی  که شما انعطاف پذیر هستید؛ قدرت درونی خود را مهار می کنید و این امر به شما کمک می‌کند بعد از شکست یا چالش‌هایی، مانند:  از دست دادن شغل، بیماری،بلایای طبیعی و  یا مرگ یک دوست دوباره به جای اول خود برگردید. اگر انعطاف‌پذیر کمی داشته باشید، ممکن است بر روی مشکلات ساکن بمانید، قربانی شوید، دست پاچه شده و در فکر  این مشکلات غرق شوید و یا مکانیسم‌های مقابله‌ای ناسالم از جمله سوء مصرف مواد را پیش بگیرید.

انعطاف پذیری مشکلات را دور نمی‌کند اما به شما توانایی دیدن ماورای آنها، پیدا کردن لذت در زندگی و مقابله بهتر با استرس را می‌دهد. اگر آن اندازه که انتظار دارید، انعطاف‌پذیر نیستید می‌توانید مهارت‌های انعطاف‌پذیری را در خود توسعه دهید تا انعطاف‌پذیرتر شوید.

انعطاف پذیری به معنای انطباق با سختی ها
انعطاف پذیری توانایی مبارزه در میدان جنگ با مشکلات است. هنگامی که تحت استرس و سختی قرار دارید، خشم، غم و اندوه و درد را تجربه می‌کنید اما قادر به حفظ عملکرد جسمی و روانی خود باشید در واقع انعطاف‌پذیر هستید. انعطاف‌پذیری به معنای انزوا نیست. در واقع توانایی استفاده از حمایت دیگران جزءکلید ی انعطاف پذیری است.

انعطاف پذیری و سلامت روانی
انعطاف پذیری سبب حفاظت در برابر شرایط مختلف سلامت روانی مانند افسردگی و اضطراب می‌شود. همچنین می‌تواند سبب انحراف عواملی که باعث افزایش خطر عدم بهداشت روانی است قرار گیرد؛ از جمله عدم حمایت اجتماعی و مورد آزار واقع شدن. اگر سلامت روانی شما تأمین نباشد انعطاف‌پذیری می‌تواند توانایی شما را برای مقابله با مشکلات بهبود بخشد.

نکاتی برای توسعه سطح انعطاف پذیری

ارتباط برقرار کنید: ساخت روابط قوی و مثبت با عزیزان و دوستان می‌تواند حمایت‌های مورد نیاز و قابل پذیرش در زمان‌های خوب و بد را ارائه دهد. روابط مهم دیگری را با انجام فعالیت‌های داوطلبانه، درگیر شدن در جامعه یا پیوستن به یک دین جوامع معنوی برقرار کنید.

هر روز را برای خود معنی دار کنید: در طول روز کارهایی انجام دهید که به شما احساس موفقیت و هدف دهد. اهدافی بچینید که به شما کمک کند نسبت به آینده با معنا نگاه کنید.

از تجربیات درس بگیرید:در مورد چگونگی مقابله با سختی‌ها در گذشته فکر کنید. مهارت‌ها و استراتژی‌هایی که به شما در شرایط سخت کمک کرده‌اند را مد نظر بگیرید. حتی ممکن است تجارب گذشته را در یک دفتر خاطرات برای کمک به شناسایی الگوهای رفتار مثبت و منفی بنویسید و به رفتار خود در آینده مسیر دهید.

امیدوار باشید: شما نمی‌توانید آنچه در گذشته اتفاق افتاده را تغییر دهید، اما همیشه می‌توانید به آینده نگاه کنید. پذیرش و حتی پیش بینی تغییر، انطباق را آسان‌تر می‌کند و امکان نگرش به چالش‌های جدید با اضطراب کمتر را به ما می‌دهد.

مواظب خودتان باشید: به احساسات و نیازهای خود از نظر جسمی و عاطفی بها دهید. در فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی شرکت کنید که از آنها لذت می‌برید. در زندگی روزمره خود فعالیت‌های بدنی را بگنجانید. به مقدار کافی بخوابید. یک رژیم غذایی سالم بخورید. برای بازگرداندن حس صلح و آرامش درونی، تمرین مدیریت استرس و تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند یوگا، مدیتیشن، هدایت ذهن، تنفس عمیق یا نماز انجام دهید.

فعال باشید:مشکلات خود را نادیده نگیرید و سعی نکنید از آنها دور شوید. در عوض آن‌چه باید انجام دهید را بیابید؛ برنامه بریزید و اقدام کنید. اگرچه بهبود یافتن از یک شکست بزرگ و حادثه تلخ از دست دادن عزیزی، نیاز به زمان دارد اما بدانید اگر به‌طور فعال در مورد آن اقدام کنید وضعیت شما بهبود می‌یابد.

چه زمانی مشاوره ی حرفه ای دریافت کنیم
انعطاف‌پذیری بیشتر  به تمرین و زمان نیاز دارد. اگر احساس می‌کنید پیشرفت نمی‌کنید یا نمی‌دانید از کجا شروع کنید با یک مشاور صحبت کنید. با راهنمایی می‌توانید حالت ارتجاعی و رفاه روانی خود را بهبود بخشید.

منبع:

mayoclinic

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه