خانه / زندگی سالم / بارداری سالم / انتخاب غذا در دوران بارداری

انتخاب غذا در دوران بارداری

به خاطر افزایش نیاز به انرژی ، پروتئین، ویتامینها و مواد معدنی، بهتر است مواد غذایی با استفاده از هرم راهنمای غذایی انتخاب شود. مصرف 5/1  تا 2  فنجان بیشتر شیر می تواند کلسیم و مواد مغذی ضروری را تأمین کند.

نوجوانان باردار برای تأمین کلسیم مورد نیاز بدن 5 تا 5/5  فنجان شیر مصرف کنند. بسیاری از غذاهای محلی می توانند مواد مغذی شیر را به بدن برسانند وجانشین شیر شوند. بعلاوه محصولات لبنی در تهیه غذاهای آماده زیادی به کار می رود.

در سالهای اخیر اهمیت بهداشت و بی خطر بودن مواد غذایی مصرفی زنان باردار مشخص شده است. خطر میکروارگانیسم ها و مسمومیت با جیوه در صدر قرار دارد. تمام مواد غذای باید با حداکثر مراقبت از فروشندگان معتبر خریداری شود و با روشهای بهداشتی تهیه گردد. مسمومیت با جیوه برای زنان باردار بسیار خطرناک است. قرار گرفتن جنین در معرض جیوه در سه ماهه اول خطرناک ترین دوره است.

تغذیه در دوران بارداری

مکمل ویتامینهای چندگانه و مواد معدنی

برای زنانی که دریافت غذایی آنها ناکافی است یا کسانی که از نظر پزشکی درمعرض خطر بالا قرار دارند، مثل زنانی که چند جنین دارند یا آنها که سیگار می کشند، مکمل مواد مغذی تجویز می شود. مواد مغذی پیشنهاد شده شامل ویتامینهای B6،D،C و فولات و مواد معدنی،کلسیم، آهن، روی و مس می باشد. برای جذب مطلوب مواد مغذی توصیه می شود خانم باردار مکمل را در فاصلۀ وعده های غذایی و یا قبل از خواب مصرف کند(همراه با میان وعده یا وعده غذایی مصرف نشود).

کلینیک آلومینا، پیشگام در خدمات تغذیه و ارائه انواع رژیم ها

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه