خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / امگا 3 در کاهش علائم ADHD تأثیر دارد؟

امگا 3 در کاهش علائم ADHD تأثیر دارد؟

امگا 3 در کاهش علائم ADHD تأثیر دارد؟Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 25Rating:

امگا 3

یک مطالعه ی چند رشته ای جدید نشان می دهد که ارتباط واضحی بین مصرف اسیدهای چرب امگا3 و کاهش علائم ADHD در موش صحرایی وجود دارد.

محققان در دانشگاه اسلو، رفتار موش ها را مشاهده کردند و پروسه های بیوشیمیایی مغز آنها را تجزیه و تحلیل کردند.نتایج، بهبود آشکار در رفتار مرتبط با ADHD  از طریق مکمل های اسید های چرب امگا 3 ، وهمچنین گردش سریع تر سیگنال های مواد دوپامین،سروتونین و گلوتامات در سیستم عصبی را نشان داد. با این حال،تفاوت های جنسیتی آشکار بودند: اسیدهای چرب امگا 3 در موش های صحرایی نر نسبت به جنس ماده تأثیر بهتری داشته است.

بیولوژی ناشناخته ی اختلال ADHD

در حال حاضر تشخیص ADHD ( اختلال کمبود توجه/ بیش فعالی )صرفاً  بر معیارهای رفتاری مبتنی است، در حالی که زمینه ی ژنتیکی، مولکولی بیماری تا حد زیادی ناشناخته است. تحقیقات جدید نشان می دهد که ADHD یک مولفه ی بیولوژیکی دارد و مصرف امگا3 می تواند علائم آن را تحت تأثیر قرار بدهد.

ایوار والاس (Ivar Walaas) پرفسورای بیوشیمی، می گوید در برخی از محیط های پژوهشی انجام کارهایی مرتبط با زیست شناسی در مورد اختلال بیش فعالی جنجال بر انگیز است.« اما ما بدون شک در مغز موش ها ی مبتلا به ADHD ،بعد از دادن امگا 3 متوجه تغییرات مولکولی شده ایم.

این واقعیت که امگا 3 می تواند رفتار همراه با بیش فعالی را در موش ها کاهش دهد در مطالعات قبلی نیز نشان داده شده بود.

آنچه که این مطالعه را منحصر به فرد کرده است،و قبلا مشاهده نشده است تلفیق علوم مختلف می باشد ، با کمک علوم رفتاری در پزشکی همچنین  روانشناسی، علم تغذیه و بیوشیمی این مطالعه انجام شده است.

موش های بیش فعال

موش های مورد استفاده در این مطالعه SHR نامیده می شدند – موشهایی که به خودی خود فشار خون بالایی دارند.

اگر چه در درجه ی اول این یک نوع رایج از موش ها است، جهش های تصادفی در ژن هایشان، آسیب ژنتیکی و تولید فشار خون بالا را منجر شده است.

با این حال، موشها تا دوره ی بلوغ از فشار خون بالا رنج نمی برند.قبل از این سن آنها علائم کاملاً متفاوتی نشان می دهند– یعنی بیش فعالی، توانایی تمرکز ضعیف و تکانشگری. دقیقاً همان سه معیاری که اساس تشخیص بیش فعالی را در انسان تشکیل می دهند.حیوانات نیز به ریتالین( محرک سیستم عصبی مرکزی«همانند انسانهای مبتلا به بیش فعالی») واکنش نشان می دهند. بنابراین موش های SHR به طور فزاینده ای در پژوهش به عنوان یک مدل برای بیش فعالی استفاده شدند.

مکملی برای دوره جنینی

محققان معتقدند که امگا 3 از همان آغاز زندگی می تواند اثر گذار باشد.در نتیجه امگا 3 به رژیم غذایی موشهای مادر قبل از لقاح اضافه شد و در طول بارداری و زمانی که نوزاد خود را تغذیه می کردند ادامه یافت. به موش کودک نیز امگا3 در مواد غذایی داده شد بعد از اینکه آنها 20 روزه بودند از مادر جدا شدند. گروه دیگر از موشهای مادر امگا 3 دریافت نکردند، بنابراین یک گروه کنترل  فرزندان ShR به حساب می آمدندکه اسیدهای چرب در مرحله ی جنینی یا بعد از آن دوره دریافت نکرده بودند.محققان چند روز بعد از اینکه از مادرشان جدا شدند، به تجزیه و تحلیل رفتار بچه موشها پرداختند. آنها رفتار انجام شده به وسیله ی پاداش و رفتار خود بخودی را مورد مطالعه قرار دادند. تفاوت قابل توجهی در رفتار دو نوع از موشها( گروهی که امگا 3 دریافت کرده بودند و گروهی که امگا 3 دریافت نکرده بودند) مشاهده شد.

پاداش در تمرکز موشهای نر بیشتر تأثیر کرد

موشها هرزمان که دکمه روشن را فشار می دادند می توانستند یک قطره آب بخورند گروه موشها ی ADHD که امگا 3 دریافت نکرده بودند قادر به تمرکز برای فشار دکمه نبودند،در حالی که  موش هایی که امگا 3 دریافت کرده بودند به راحتی قادر به نگه داشتن دکمه و دریافت آب خوشمزه به عنوان پاداش بودند. باکمال تعجب، تنها موشها نر بودند که در رفتار پاداش محور بهبود نشان دادند. با این حال، با توجه به رفتار خود به خودی موشها ،همان نوع کاهش در مشکلات بیش فعالی و توجه که اشاره شد در هر دو گروه نر  و ماده که مکمل امگا 3 دریافت کرده بودند، مشاهده شد.

تغییرات شیمی مغز

پرفسور والاس و گروه تحقیقاتی وی  به تجزیه و تحلیل فرایندهای مولکولی مغز موشها پرداختند. محققان اینکه چه مقدار از انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین،سروتونین و گلوتامات آزاد می شوند و فیبرهای عصبی را می شکنند را اندازه گیری کردند.

دکتر در وولا، از تفاوت ها ی جنسیتی واضح در گردش انتقال دهنده های عصبی، همانطور که در رفتار پاداش محور وجود داشت گزارش داد. ما شاهد بودیم که حجم معاملات دوپامین و سروتونین در موشها ی نری که امگا 3 دریافت کرده بودند نسبت به گروهی که دریافت نکرده بودند بسیار سریعتر بود. برای سروتونین نسبت گردش 3 برابر بیشتر بود. دوپامین آنها دو نیم برابر سریعتر بود.این اثرات در میان موش های ماده مشاهده نشد. دکتر دروولا به ما گفت که گلوتامات نیز اندازه گیری شد و در هر دو گروه نر و ماده افزایش کمی در گردش مشاهده شد.

می شود به انسان تعمیم داد؟

محققان در مورد اینکه می شود نتایج را به انسان انتقال داد محتاط هستند.در وهله ی اول تفاوت هایی میان انسان و موش ها وجود دارد و دوم اینکه موشها از همان ابتدا بیمار هستند. سوم اینکه دلایل اختلال بیش فعالی در انسان هنوز خوب ترسیم نشده اند. دکتر والاس می گوید: اما نتایج نهایی از این تحقیق و آنچه که در مغز موشها اتفاق افتاد و علائمADHD  در انسانها بیش فعالی، توان تمرکز ضعیف و تکانشگری، اولویت دادن به پژوهش های بنیادی شبیه به این مطالعه، به افزایش دانش دقیق ما از ADHD کمک خواهد کرد.

منبع:

http://www.sciencedaily.com

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه