خانه / روانپزشکی / بیش فعالی و کمبود توجه / امگا 3 در کاهش علائم ADHD تأثیر دارد؟

امگا 3 در کاهش علائم ADHD تأثیر دارد؟

امگا 3

یک مطالعه ی چند رشته ای جدید نشان می دهد که ارتباط واضحی بین مصرف اسیدهای چرب امگا3 و کاهش علائم ADHD در موش صحرایی وجود دارد.

محققان در دانشگاه اسلو، رفتار موش ها را مشاهده کردند و پروسه های بیوشیمیایی مغز آنها را تجزیه و تحلیل کردند.نتایج، بهبود آشکار در رفتار مرتبط با ADHD  از طریق مکمل های اسید های چرب امگا 3 ، وهمچنین گردش سریع تر سیگنال های مواد دوپامین،سروتونین و گلوتامات در سیستم عصبی را نشان داد. با این حال،تفاوت های جنسیتی آشکار بودند: اسیدهای چرب امگا 3 در موش های صحرایی نر نسبت به جنس ماده تأثیر بهتری داشته است.

بیولوژی ناشناخته ی اختلال ADHD

در حال حاضر تشخیص ADHD ( اختلال کمبود توجه/ بیش فعالی )صرفاً  بر معیارهای رفتاری مبتنی است، در حالی که زمینه ی ژنتیکی، مولکولی بیماری تا حد زیادی ناشناخته است. تحقیقات جدید نشان می دهد که ADHD یک مولفه ی بیولوژیکی دارد و مصرف امگا3 می تواند علائم آن را تحت تأثیر قرار بدهد.

ایوار والاس (Ivar Walaas) پرفسورای بیوشیمی، می گوید در برخی از محیط های پژوهشی انجام کارهایی مرتبط با زیست شناسی در مورد اختلال بیش فعالی جنجال بر انگیز است.« اما ما بدون شک در مغز موش ها ی مبتلا به ADHD ،بعد از دادن امگا 3 متوجه تغییرات مولکولی شده ایم.

این واقعیت که امگا 3 می تواند رفتار همراه با بیش فعالی را در موش ها کاهش دهد در مطالعات قبلی نیز نشان داده شده بود.

آنچه که این مطالعه را منحصر به فرد کرده است،و قبلا مشاهده نشده است تلفیق علوم مختلف می باشد ، با کمک علوم رفتاری در پزشکی همچنین  روانشناسی، علم تغذیه و بیوشیمی این مطالعه انجام شده است.

موش های بیش فعال

موش های مورد استفاده در این مطالعه SHR نامیده می شدند – موشهایی که به خودی خود فشار خون بالایی دارند.

اگر چه در درجه ی اول این یک نوع رایج از موش ها است، جهش های تصادفی در ژن هایشان، آسیب ژنتیکی و تولید فشار خون بالا را منجر شده است.

با این حال، موشها تا دوره ی بلوغ از فشار خون بالا رنج نمی برند.قبل از این سن آنها علائم کاملاً متفاوتی نشان می دهند– یعنی بیش فعالی، توانایی تمرکز ضعیف و تکانشگری. دقیقاً همان سه معیاری که اساس تشخیص بیش فعالی را در انسان تشکیل می دهند.حیوانات نیز به ریتالین( محرک سیستم عصبی مرکزی«همانند انسانهای مبتلا به بیش فعالی») واکنش نشان می دهند. بنابراین موش های SHR به طور فزاینده ای در پژوهش به عنوان یک مدل برای بیش فعالی استفاده شدند.

مکملی برای دوره جنینی

محققان معتقدند که امگا 3 از همان آغاز زندگی می تواند اثر گذار باشد.در نتیجه امگا 3 به رژیم غذایی موشهای مادر قبل از لقاح اضافه شد و در طول بارداری و زمانی که نوزاد خود را تغذیه می کردند ادامه یافت. به موش کودک نیز امگا3 در مواد غذایی داده شد بعد از اینکه آنها 20 روزه بودند از مادر جدا شدند. گروه دیگر از موشهای مادر امگا 3 دریافت نکردند، بنابراین یک گروه کنترل  فرزندان ShR به حساب می آمدندکه اسیدهای چرب در مرحله ی جنینی یا بعد از آن دوره دریافت نکرده بودند.محققان چند روز بعد از اینکه از مادرشان جدا شدند، به تجزیه و تحلیل رفتار بچه موشها پرداختند. آنها رفتار انجام شده به وسیله ی پاداش و رفتار خود بخودی را مورد مطالعه قرار دادند. تفاوت قابل توجهی در رفتار دو نوع از موشها( گروهی که امگا 3 دریافت کرده بودند و گروهی که امگا 3 دریافت نکرده بودند) مشاهده شد.

پاداش در تمرکز موشهای نر بیشتر تأثیر کرد

موشها هرزمان که دکمه روشن را فشار می دادند می توانستند یک قطره آب بخورند گروه موشها ی ADHD که امگا 3 دریافت نکرده بودند قادر به تمرکز برای فشار دکمه نبودند،در حالی که  موش هایی که امگا 3 دریافت کرده بودند به راحتی قادر به نگه داشتن دکمه و دریافت آب خوشمزه به عنوان پاداش بودند. باکمال تعجب، تنها موشها نر بودند که در رفتار پاداش محور بهبود نشان دادند. با این حال، با توجه به رفتار خود به خودی موشها ،همان نوع کاهش در مشکلات بیش فعالی و توجه که اشاره شد در هر دو گروه نر  و ماده که مکمل امگا 3 دریافت کرده بودند، مشاهده شد.

تغییرات شیمی مغز

پرفسور والاس و گروه تحقیقاتی وی  به تجزیه و تحلیل فرایندهای مولکولی مغز موشها پرداختند. محققان اینکه چه مقدار از انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین،سروتونین و گلوتامات آزاد می شوند و فیبرهای عصبی را می شکنند را اندازه گیری کردند.

دکتر در وولا، از تفاوت ها ی جنسیتی واضح در گردش انتقال دهنده های عصبی، همانطور که در رفتار پاداش محور وجود داشت گزارش داد. ما شاهد بودیم که حجم معاملات دوپامین و سروتونین در موشها ی نری که امگا 3 دریافت کرده بودند نسبت به گروهی که دریافت نکرده بودند بسیار سریعتر بود. برای سروتونین نسبت گردش 3 برابر بیشتر بود. دوپامین آنها دو نیم برابر سریعتر بود.این اثرات در میان موش های ماده مشاهده نشد. دکتر دروولا به ما گفت که گلوتامات نیز اندازه گیری شد و در هر دو گروه نر و ماده افزایش کمی در گردش مشاهده شد.

می شود به انسان تعمیم داد؟

محققان در مورد اینکه می شود نتایج را به انسان انتقال داد محتاط هستند.در وهله ی اول تفاوت هایی میان انسان و موش ها وجود دارد و دوم اینکه موشها از همان ابتدا بیمار هستند. سوم اینکه دلایل اختلال بیش فعالی در انسان هنوز خوب ترسیم نشده اند. دکتر والاس می گوید: اما نتایج نهایی از این تحقیق و آنچه که در مغز موشها اتفاق افتاد و علائمADHD  در انسانها بیش فعالی، توان تمرکز ضعیف و تکانشگری، اولویت دادن به پژوهش های بنیادی شبیه به این مطالعه، به افزایش دانش دقیق ما از ADHD کمک خواهد کرد.

منبع:

http://www.sciencedaily.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه