خانه / افزایش تمرکز و حافظه / امواج تتا در مغز

امواج تتا در مغز

امواج تتا در مغزReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Aug 31Rating:

امواج تتا در مغز

قبلا راجع به مزیت های درمان از طریق امواج مغزی صحبت شده است، این روش شامل الگوهای خاصی از امواج مغزی می شود که نتایج مثبت دریافت می کنند. امواج مغزی عبارتند از امواج آلفا که القا کننده آرامش و خلاقیت هستند، امواج بتا تمرکز و منطق را کنترل می کنند و امواج دلتا که به بهبود جسمی و خواب عمیق کمک می کنند. اما یکی از امواج مغزی که به نظر می رسد متعادل کننده هر سه مورد، آلفا، بتا و دلتا، باشد موج تتا می باشد. این موج فراهم کننده شادی است.

امواج تتا

امواج تتا بین 3.5 تا 7 هرتز عمل می کنند. این امواج آهسته حرکت می کنند و در زمان خواب، استراحت و رویا دیدن تولید می شوند. به همین دلیل گرچه امواج تتا در زمان مدیتیشن تولید می شده اند، اما مردم این را نمی دانستند.

یکی از علائم رایج تولید امواج تتا توسط مغز این است که فرد تا حدی هوراز اری خود را از دست می دهد. این احساس به فرد دست می دهد که فرد کنترل خود را از دست داده و خود را به قدرت های ماوراء و کیهانی می سپارد ولی در عین حال هنوز قادر به تشخیص محیط و رویدادهای اطراف خود می باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد در حال مدیتیشن یا رویا پردازی باشد. شاید برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که در افکار خود فرو می روید و ناگهان که به خود می آیید متوجه می شوید زمان زیادی سپری شده در حالیکه اصلا اینطور به نظر نمی رسد. در این شرایط احتمالا انفجاری از امواج تتا داشته اید.

مزایای امواج تتا

همانطور که در بالا ذکر شد ابزاری برای شادی هستند و قادر به ارائه مزایای مربوط به همه امواج مغزی در برخی ظرفیت ها هستند. این امواج بهترین گزینه برای افرادی هستند که نیاز به بهبود سریع از همه مسائل رودر روی خود، دارند. در ادامه به چند مزیت مربوط به امواج تتا می پرداریم:

 • رهایی از استرس – مانند امواج آلفا و دلتا، امواج تتا نیز به کاهش استرس، جسمی و روحی، کمک می کنند. این امواج با آرام کردن ذهن کار می کنند و به مغز کمک می کنند تا بر روی مشکلات تمرکز کند. این ویژگی برای استرس های ناشی از کار بسیار خوب می باشد. تحقیقات نشان داده اند که استرس ناشی از کار نه تنها باعث مشکلات روحی می شود، بلکه مشکلات و مسائل جسمی نیز به دنبال خواهد داشت.
 • افزایش خلاقیت و حافظه یادگیری – معمولا حوزه های امواج آلفا و بتا، خلاقیت و یادگیری، با تولید امواج تتا افزایش می یابد. در تحقیقات انجام شده مشخص شده است که هنرمندان و افراد هوشمند در زمان خلق آثار هنری، ساخت موسیقی، حل مسائل کامپیوتری و غیره دارای میزان بالایی از امواج تتا می باشند. این امواج به بهبود حافظه نیز کمک می کنند که در حفظ مهارت های جدید و یادگیری و فرایندهای خلاقانه تاثیر زیادی دارند.
 • بهبودانرژی جسمی و روانی – امواج بتا و دلتا دارای این مزیت ها هستند، اما امواج تتا آنها را با هم و در یک ظرفیت کمتر ترکیب می کند. امواج تتا در فرایند خواب نیز موثر هستند، بنابراین با وجود این امواج بهبود خواب بیشتر خواهد شد و به بدن اجازه می دهد که از لحاظ جسمی و روحی خود را بهبود بخشد. امواج تتا باعث جوانسازی سریع ذهن می شوند و انرژی زیادی به بدن می رسانند و برای رسیدن به اهدافتان به شما کمک می کنند.

این امواج به پیشرفت مهارت ها و توانایی های متافیزیکی نیز کمک می کنند. یکی از مزایای هیجان انگیز امواج تتا توانایی برای بهبود مهارت هایی است که به قدرت های خوب ذهنی و روحی دارند، از جمله: رویا دیدن شفاف، تجربه خروج از جسم و تجربه های عمیق معنوی.

محققان دریافته اند که افراد در زمان تجربه موارد نام برده و در زمان فعالیت های عمیق معنوی امواج تتا تولید می کنند، به همین دلیل جلسات مدیتیشن در زمان یک درک عمیق تر از اعتقادات مذهبی فرد انجام می شود.

تحقیقات بسیاری نشان داده اند که حتی 30 دقیقه مدیتیشن با تتا می تواند نتایج چشمگیری در پی داشته باشد و باعث بهبود روحی و سلامت جسمی، بهداشت و انرژی می شود.

انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد و هر یک می تواند برای رسیدن به حالت تتا استفاده شود. مهم ترین نتایج مربوط به مدیتیشن در حالت تتا به شرح زیر می باشند:

 • تجسم – آیا رویاپردازی را به یاد دارید؟ یک روش خوب برای رسیدن به حالت تتا در زمان مدیتیشن خالی نبودن ذهن است. به یاد آوردن رویاهای گذشته و تمرکز بر روی آنها و درک شما از جهان و تجسم کردن آنها به شما کمک می کنند تا به حالت تتا برسید.
 • ریلکسیشن عمیق – برای تمدد اعصاب، به ویژه تمدد اعصاب و تجسم کردن، لازم است به حالت آرامش کامل و عمیق برسید که این حالت امواج تتا تولید می کند. برای رسیدن به این شرایط باید در مکانی قرار داشته باشید که به راحتی بتوانید ریلکس کنید و هیچ چیز دیگری حواس شما را پرت نکند.
 • ارتباط معنوی – بدون در نظر گرفتن اعتقادات خود، یک ارتباط معنوی، ارتباط درونی یا ارتباط با دنیای بیرون در رسیدن به حالت تتا به شما کمک می کند. به علاوه با تجسم سازی نیز همراه می شود.

 

جهت افزایش موج تتا می توانید از روش نوروفیدبک در کلیه شعب آلومینا بهره گیرید.

 

منبع:

http://brainwavepowermusic.com/blog/blog/the-super-wave-benefits-of-theta-brainwaves-and-meditation

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

 1. سلام لطفا به من راهنمایی بدید جهت افزایش خیلی زیاد حافظه وتند خوانی ومهارتهای مربوط به حافظه ودرست در مسیر طول موجها قرار گرفتن وضمنا دنبال مرکزی میگردم که به صوزت خیلی دقیق وجدی سیستم عملکرد مغزی واختلالات ومشکلات ذهنی من رو بررسی کنه وبرای درمان اعلام امادگی میکنم ممنون میشم به ایمیل من پاسخ سریع بدید

  • مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   برای بررسی حافظه توسط خانم رفیعی در شعبه شریعتی نوبت ویزیت بگیرید

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه