خانه / اختلالات روانپزشکی / افسردگی در سالمندان را جدی بگیریم!

افسردگی در سالمندان را جدی بگیریم!

افسردگی در سالمندان

افسردگی شرایطی است که در آن فرد در زندگی عمومی دلسردی، ناراحتی، نا امیدی، بی انگیزگی، یا  بی میلی را احساس می کند. وقتی این احساسات برای دوره ی کوتاهی ادامه پیدا می کنند، ممکن است تبدیل به “حزن و اندوه” شوند.

اما زمانی که این احساسات بیش از دو هفته ادامه می یابند و با فعالیت های روزانه از قبیل مراقبت ازخانواده، وقت صرف کردن با دوستان، و رفتن سرکار یا مدرسه تداخل می یابند، این احتمالا یک اپیزود افسردگی عمده است.

افسردگی عمده یک بیماری قابل درمان است که در نحوه ی افکار، احساسات، رفتار، و عملکرد شخص تاثیر می گذارد. افسردگی یکی از رایج ترین اختلالات ذهنی در ایالات متحده است.

انواع افسردگی

سه نوع اصلی از اختلالات افسردگی__ افسردگی عمده، اختلال افسردگی دائم، و اختلال دو قطبی__ می توانند با هر یک از اختلالات اضطرابی رخ دهند.

افسردگی عمده، شامل حداقل پنج مورد از علائم برای یک دوره ی دو هفته ای است. علائم از قبیل: غیر فعال کردن و تداخل با توانایی در کارکردن، مطالعه، خوردن، و خوابیدن است. دوره های افسردگی عمده ممکن است در طول عمر یک یا دو بار اتفاق بیافتد، یا به دفعات عود کند. دوره های افسردگی عمده همچنین ممکن است به صورت خود به خود در طول یا پس از مرگ یک دوست، یک شکست عاطفی، یا حوادث دیگر زندگی رخ دهند.

بعضی از افراد با افسردگی عمده احساس می کنند که زندگی ارزش زندگی کردن ندارد و برای پایان دادن به زندگی خود تلاش خواهند کرد.

اختلال افسردگی دائم(که قبلا دیس تایمیا نامیده می شد)، نوعی از افسردگی است که معمولا حداقل 2 سال ادامه می یابد. اگرچه شدت اختلال افسردگی دائم از افسردگی عمده کمتر است، اما همان علائم، یعنی کاهش انرژی، بی اشتهایی یا پرخوری، بی خوابی یا پرخوابی را دارد. این اختلال می تواند به صورت استرس، کج خلقی، و فقدان لذت خفیف، که عدم توانایی در لذت بردن از بسیاری فعالیت هاست آشکار شود.

افرادی که اختلال افسردگی دائم دارند همیشه نیمه ی خالی لیوان را می بینند.

اختلال دو قطبی، که شیدایی_افسردگی نیز نامیده می شود، توسط یک چرخه ی خلقی که به تناوب از حالت مانیا(شیدایی) یا هیپومانیا به افسردگی تغییر می کند، مشخص می شود.

در طول مرحله ی شیدایی، فرد ممکن است سرخوشی غیر طبیعی یا بیش از حد، کج خلقی، کاهش نیاز به خواب، پر حرفی، افزایش امیال جنسی، افزایش قابل توجه انرژی، قضاوت ضعیف، و رفتار اجتماعی نامناسب را تجربه کند.

در طول مرحله ی افسردگی، شخص همان علائم افسردگی عمده را تجربه می کند. نوسانات خلقی از شیدایی به افسردگی اغلب آهسته و تدریجی هستند، هرچند گاهی اوقات به صورت ناگهانی اتفاق می افتند.

افسردگی در سالمندان

طبق آخرین برآوردهای سازمان بهداشت جهانی(WHO)، بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان با افسردگی زندگی می کنند. بر اساس این برآوردها افسردگی علت اصلی بیماری و ناتوانی در مقیاس جهانی است. شمار افراد مبتلا به افسردگی از سال 2005 تا 2015، 18 درصد افزایش یافته است.

به دلیل افزایش شمار افسردگی در جهان سازمان جهانی بهداشت در سال 2017 بر افسردگی تمرکز خواهد کرد. برای این هدف، یک کمپین یک ساله با این عنوان که، “افسردگی: بیا حرف بزنیم” تشکیل شد.

افسردگی بر سالمندان چه تاثیری می گذارد؟

اختلالات افسردگی غم، از دست دادن علاقه و لذت، احساس خستگی، خواب آشفته، احساس گناه یا کاهش احساس ارزشمندی،   و تمرکز ضعیف را شامل می شوند. افسردگی توانایی فرد برای فعالیت در محل کار یا مدرسه و کنار آمدن با زندگی روزانه را معیوب می کند.

برآورد شده که در سال 2015، 4/4 درصد از جمعیت جهانی با افسردگی زندگی می کردند. افسردگی در زنان بیشتر از مردان رایج است.

از نظر رده های سنی، اوج شیوع در افراد مسن(بالای 7،5 درصد بین زنان 55-74  ساله، و بالای 5،5 درصد دربین مردان است).

این شمار قابل توجه ما را تشویق می کند تا بر افسردگی در سالمندان تمرکز کنیم، که اغلب نادیده گرفته شده و درمان نشده است.

فاکتورهای مختلفی وجود دارد که می تواند به افسردگی به عنوان پی آمدی از تغییرات زندگی که با افزایش سن می آید منجر شود.

لوئیس مورس، درمانگر شناختی-رفتاری می گوید: “یکی از چیزهایی که با افسردگی در سالمندان ارتباط دارد این است که ان ها اغلب با فقدان سروکار دارند”. ” از دست دادن چالاکی فیزیکی و ذهنی، همچنین از دست دادن اعضای خانواده، هم کسانی که مسن تر هستند(و فوت می کنند) و هم کسانی که جوان تر هستند( و به علت کار از آن ها دور می شوند). ترکیب این فقدان ها می تواند طاقت فرسا باشد. آن ها افرادی که هویتشان را منعکس می کنند از دست می دهند: افرادی که قابل اعتمادند، افرادی که با آن ها خاطرات مشترک دارند”.

علائم، رفتارها، و اقداماتی وجود دارد که نباید به عنوان نشانه های طبیعی پیری کوچک شمرده شوند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • فقدان لذت از فعالیت هایی که به طور طبیعی لذت بخش هستند و ناتوانی از انجام فعالیت های روزانه برای حداقل دو هفته.
 • از دست دادن انرژی، تغییر در اشتها، الگوی خواب متفاوت، اضطراب، کاهش تمرکز، بی قراری، احساس بی ارزشی، احساس گناه، یا نا امیدی، و افکار خود آسیب رسانی یا خود کشی.
 • افسردگی در افراد مسن اغلب با حالت های فیزیکی، از قبیل بیماری قلبی، فشار خون بالا، یا دیابت ارزیابی می شود. حوادث زندگی، از قبیل مرگ همسر، و کاهش توانایی برای انجام فعالیت هایی که در زمان جوانی قابل انجام بودند، نیز ممکن است منجر به افسردگی شوند.

افسردگی به وسیله ی درمان های گفتگویی(روان درمانی) یا داروهای ضد افسردگی، و همچنین با ترکیب این دو روش قابل درمان است.

شما چطور می توانید به سالمندان دچار افسردگی کمک کنید؟

 1. بدون قضاوت گوش دهید.

ارائه ی پشتیبانی بی قید و شرط و گوش دادن صمیمانه به چیزی که شخص می گوید: تغییرات کم و ظریف در زندگی این افراد می تواند از علائم هشداردهنده باشد.

 1. جستجو برای علائم مخفی

مطالبی که در بالا آمده را بخوانید و به درک روشنی از افسردگی دست پیدا کنید. نشانه های پریشانی شامل فشردن بیش از حد دست ها، آشفته یا تحریک پذیر شدن، یا ساکت نشستن است. سالمندان اغلب نمی گویند که احساس غم یا تنهایی دارند زیرا آن ها نمی خواهند به خانواده تحمیل شوند. علائم محتمل دیگر شامل کاهش اشتیاق و علاقه بیش از دو هفته نسبت به فعالیت های لذت بخش است.

 1. در مراقبت از آن ها فعال باشید.

به دیدن آن ها بروید و اگر دارویی تجویز شده، کمک کنید تا داروها را بگیرند. به آن ها کمک کنید تا الگوی منظمی برای غذا خوردن و خوابیدن داشته باشند و آن ها را به انجام فعالیت های روزانه و ورزش کردن تشویق کنید.

 1. در مورد اینکه چه احساسی دارند صحبت کنید و از آن ها حمایت کنید.

این موضوع بسیار اهمیت دارد که آن ها را بشنوید و به احساساتشان احترام بگذارید. خیلی کم احتمال دارد که افراد مسن بتوانند با فقدان یا حوادث دشوار زندگی کنار بیایند.  لوئیس مورس می گوید: “یکی از چیزهایی که واقعا می تواند به آن ها کمک کند مرور خاطراتشان و قدم زدن در میان چشم انداز خودشان است. در این حالت آن ها می توانند احساس کنند که از زمان جدا شده اند”.

 1. باور داشته باشید که درمان راه حل است.

افسردگی قابل درمان است. اعضای خانواده باید از ناتوانی هایی که افسردگی سبب می شود آگاه باشند و دریافت درمان درست را به آن ها پیشنهاد کنند.

 1. در دسترسشان باشید.

اجازه دهید آن ها احساس کنند که شما در دسترسشان هستید. در عین حال، بیش از حد مراقبشان نباشید و اجازه دهید کارهایی را که می توانند خودشان انجام دهند، چرا که درصورت مراقبت بیش از حد ادراک آن ها نسبت به اینکه ناتوان و بی ارزش هستند تقویت می شود. کمک کنید که کارهایشان را به مراحل کوچکتر تبدیل کنند و آن ها را برای هر تلاشی ستایش کنید.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر

لینک منبع

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی و روحی به شما کمک می کنند. از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع اطلاعات پزشکی کشور)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

افسردگی شرایطی است که در آن فرد در زندگی عمومی دلسردی، ناراحتی، نا امیدی، بی انگیزگی، یا  بی میلی را احساس می کند. وقتی این احساسات برای دوره ی کوتاهی ادامه پیدا می کنند، ممکن است تبدیل به "حزن و اندوه" شوند. اما زمانی که این احساسات بیش از دو هفته ادامه می یابند و با فعالیت های روزانه از قبیل مراقبت ازخانواده، وقت صرف کردن با دوستان، و رفتن سرکار یا مدرسه تداخل می یابند، این احتمالا یک اپیزود افسردگی عمده است. افسردگی عمده یک بیماری قابل درمان است که در نحوه…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.46 ( 5 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه