خانه / بیماریهای مغزواعصاب / افزایش فشار داخل مغز بدون دلیل شناخته شده!

افزایش فشار داخل مغز بدون دلیل شناخته شده!

 

فشار بالای داخل سر

خانمی با وزن حدود 90 کیلوگرم و با سردردهای مزمن از چند ماه پیش که همه داروها را مصرف کرده اما بهتر نشده است!

این ممکن است یک نمونه افزایش فشار داخل مغزی باشد.

این اختلال با این علائم مشخص می شود: سردرد،اختلال بینایی،سرگیجه،احساس وزوز گوش و دوبینی

سردرد ثابت ترین یافته این بیماریست و معمولا در ساعات اولیه صبح بیمار را از خواب بیدار می کند.  حرکت ناگهانی مانند سرفه باعث تشدید سردرد می شود. سردرد ممکن است برای ماه ها قبل از تشخیص بیماری وجود داشته باشد.  برخی از بیماران از سرگیجه نیز شکایت دارند.

برای تایید تشخیص از تصویربرداری ، معمولا با سی تی اسکن ( CT / CAT ) و یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی ( MRI ) ، استفاده می شود که عمدتا این روش ها برای رد کردن ضایعات توده ای به کار می روند.

گاهی بعضی داروها می توانند باعث این حالت شوند؛این داروها عبارتند از :

 • مینوسیکلین
 • ایزوترتینوئین
 • نالیدیکسیک اسید
 • تتراسایکلین
 • تری متوپریم سولفامتوکسازول
 • سایمتیدین
 • پردنیزولون
 • متیل پردنیزولون
 • تاموکسیفن
 • بکلومتازون

همچنین این حالت با چاقی و بعضی بیماریهای طبی نیز دیده می شود.

در چرایی به وجود آمدن این سندرم ممکن است افزایش جریان خون به مغز و یا افزایش در بافت  خود مغز دخیل باشند.

تشخیص و درمان این حالت توسط متخصص مغز و اعصاب صورت می گیرد و برای درمان ممکن است به آزمایش مایع مغزی نخاعی و بررسی های تخصصی بینایی نیاز باشد. هدف اصلی در درمان این اختلال، پیشگیری از دست دادن بینایی و نابینایی ، و نیز کنترل علائم (سردرد و دوبینی و…) است . درمان های دارویی مانند استازولامید و کورتون و همچنین جراحی شنت گذاری از جمله اقدامات رایج در درمان این اختلال است.

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

4 نظر

 1. باسلام جواب سوال من وحتی خودسوالم موجودنیست.ازکجاپیدایش کنم

 2. باسلام من دارای سردردهای عصبی – میگرنی هستم سی تی من گویا طبق گفته پزشکان مشکلی ندارد. اما با وجود 1ماه مصرف والپرات و پروپرانول هنوز حتا ضعیف هم بهبودنیافته ام . با وجودیکه تراکم کاری من در ایام عید بسیار بسیار ضعیف بوده است اما شدت سردردهای من به حدی با کاهش فشار من همراه شده بودند که من با فاصله 4روز 2تا سرم 0.5 و 1 لیتری گرفتم. اما بازم نه فشارم عادی شد و نه سردردم خوب شد….
  دنبال یک پزشک مغز و اعصاب خوب و با حوصله و توانمند میگردم که تحت درمان قرار بگبرم . استان من بوشهر است اما برای اومدن به تهران. شیراز و اصفهان مشکلی ندارم.
  لطفا راهنمایی نمایید.منتظر ای

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام
   آقای دکتر مصطفی امیری را به شما توصیه می کنیم.ایشان در هردو کلینیک تهران حضور دارند.
   سپاس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه