خانه / آموزش روابط / ازدواج موفق / افزایش صمیمیت در ازدواج

افزایش صمیمیت در ازدواج

افزایش صمیمیت در ازدواجReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jun 10Rating:

صمیمیت در ازدواج

صمیمیت در ازدواج چیست؟

صمیمیت عبارت است از داشتن یک ارتباط نزدیک، عاطفی، روحی، فکری، جنسی و غیره، با همسر. صمیمیت یک هدف نهایی نیست، اما دستیابی به آن در طول ازدواج کمی طول می کشد. مشاوران خانواده معتقدند که صمیمیت در طول زمان رخ می دهد و هرگز به طور کامل به دست نمی آید. در یک زندگی مشترک هر دو نفر رشد کرده و تغییر می کنند و اگر صمیمیت را در زندگی مشترک نادیده بگیرید، دور از هم رشد خواهید کرد. بهتر است از همین امروز بر روی صمیمیت خود با همسرتان کار کنید.

به صحبت های دکتر فرشاد شیبانی در رابطه با راهکارهایی برای افزایش صمیمیت گوش دهید!

به صحبت های دکتر فرشاد شیبانی در رابطه با راهکارهایی برای افزایش صمیمیت گوش دهید!

مزایای صمیمت در ازدواج

براساس بررسی های انجام شده ازدواج دارای مزیت های زیادی است. افراد متاهل از لحاظ جسمی سالمتر هستند، عمر طولانی تری دارند، از لحاظ اقتصادی زندگی کاملتری دارند و از لحاظ جنسی نیز رضایت بیشتری دارند.

مزیت های جسمی ازدواج مورد تایید بسیاری از محققان است. بررسی های اخیر تاثیر قابل ملاحظه آن را بر روی قلب، به ویژه برای مردان، نشان داده اند. در یک بررسی که بر روی ده هزار مرد متاهل انجام شد و از همه آنها این سوال پرسیده شد که آیا همسر شما عشق و علاقه خود را به شما نشان می دهد؟ مردانی که پاسخ مثبت به این سوال دادند به طور قابل ملاحظه ای کمتر از دیگران طی 5 سال اخیر دچار درد قفسه سینه شده بودند. یک تحقیق دیگر بر روی 119 مرد و 40 زن انجام شد، در این تحقیق نیز محققان دریافتند مردهایی که تحت حمایت و عشق همسر خود هستند، کمتر دچار مشکل انسداد عروق شده اند.

صمیمیت در ازدواج تاثیرات مثبت زیادی بر روی رح و ذهن افراد نیز دارد. عشق نیرویی است که باعث آرامش روحی می شود.

انواع صمیمیت

صمیمیت برای خانم ها و آقایان معانی مختلفی دارد، به هرحال تمام انسان ها دارای نیاز اولیه برای صمیمیت و نزدیکی به شخص دیگر هستند. گفته می شود خانم ها اغلب میل به صمیمیت عاطفی و آقایان میل به صمیمیت جنسی دارند. صمیمیت دارای اشکال مختلفی است که عبارتند از:

 • صمیمیت عاطفی که از طریق به اشتراک گذاری احساسات به دست می آید. از آنجایی که دخترها از سنین پایین تشویق می شوند تا عواطف و احساسات خود را بشناسند و آنها را بیان کنند، بنابراین به طور کل زنان بهتر از مردان عواطف را درک می کنند. متاسفانه در جامعه بیان احساسات توسط مردان نه تنها تشویق نمی شود که گاهی رد می شود. مردانی که بیان احساسات و صمیمیت را یاد گرفته اند، ازدواج قوی تر و سالمتری دارند.

اولین گام برای آگاهی عاطفی توجه کردن به احساسات، تشخیص آنها و فکر کردن به آنهاست. به تفاوت های بین احساسات قوی مانند ترس و خشم و احساسات ثابت مانند اضطراب و ناامنی دقت کنید.

صمیمیت عاطفی زمانی رخ می دهد که افراد احساسات یکدیگر را می شناسند، آنها را به یکدیگر انتقال می دهند و نگرانی و درک یکدیگر را نسبت به احساسات یکدیگر بیان می کنند.

 • صمیمیت روانی یا ذهنی که شامل درک تمام مسائل مهم در ازدواج است. تنظیم اهداف با یکدیگر راهی است برای صمیمیت ذهنی بیشتر. به عنوان مثال ممکن است تصمیم بگیرید مقدار معینی پول را با یکدیگر ذخیره کنید و یا روزانه با هم پیاده روی کنید.
 • صمیمیت روحی عبارت است از به اشتراک گذاشتن اعتقادات. زمانی که اعتقادات و دیدگاه هایتان را در مورد مسائل مختلف برای یکدیگر بیان می کنید، راحت تر می توانید در دیدگاه ها و اهداف خود به یک اتحاد برسید.
 • صمیمیت در نشاط که از طریق انجام برخی فعالیت ها با هم به دست می آید، به عنوان مثال با هم دویدن، انجام بعضی بازی ها و یا خواندن کتاب. انجام کارهای ساده ای مانند تماشای یک فیلم یا آماده کردن یک وعده غذایی به کمک یکدیگر نیز میزان صمیمیت را افزایش می دهد.
 • صمیمیت مالی یا پولی که از طریق تبادلات مالی با یکدیگر به دست می آید. اگر دارای حساب و درآمد مجزا باشید، احتمالا صمیمیت مالی در رابطه شما وجود ندارد.
 • صمیمیت جنسی که یکی از مهم ترین ابعاد صمیمیت در روابط بین زن و شوهرهاست. صمیمیت جنسی سالم شامل برقراری روابط مکرر جنسی است که هر بار هر دو طرف لذت می برند و به راحتی در مورد آن صحبت می کنند. محقق ها و مشاورین خانواده معتقدند قدرت اصلی یک ازدواج موفق از طریق کیفیت روابط جنسی آن تامین می شود. آنها دریافته اند که شایع ترین نگرانی جنسی شامل تفاوت در سطح تمایلات جنسی است. زن و شوهرهای شاد تعریف مشترکی از رضایت جنسی دارند و نگرانی های آنها در مورد روابط جنسی کمتر است. مشکل این است که بیش از نیمی از زوجین در صحبت کردن در مورد مسائل جنسی دچار مشکل هستند.

ویژگی های صمیمیت

روابطی که با صمیمیت همراه هستند، دارای ویژگی های مشترک زیادی هستند که عبارتند از:

 • اعتماد متقابل، نوعی احساس امنیت برای زن و شوهر. در این شرایط به هیچ عنوان نمی خواهید به همسر خود آسیب بزنید و اگر ناخواسته صدمه ببینید، سعی نمی کنید متقابلا و به عمد آن را تلافی کنید.
 • از طریق لمس کردن می توانید عشق و محبت خود را به پارتنر خود نشان دهید. تماس محبت آمیز در ساخت محبت و بیان احساسات ضروریست.
 • پذیرش نوعی تایید بی قید و شرط در رابطه است. هیچ کس کامل نیست، اما پذیرش طرف مقابل به معنای پذیرش تمام نقاط قوت و نقاط ضعف اوست. اگر احساس می کنید روی نقاط ضعف پارتنر خود تمرکز کرده اید، بهتر است دید خود را تغییر دهید و نقاط قوت وی را نیز در ذهن خود مرور کنید.
 • راحت صحبت کردن در مورد مسائل مختلف، که شامل بیان صادقانه افکار و احساسات و همچنین گوش دادن دقیق به یکدیگر است. علائم یک رابطه ضعیف عبارتند از تردید داشتن برای بیان رویدادهای روز یا عدم تمایل به گوش دادن به صحبت ها و احساسات پارتنر.
 • عذرخواهی کردن راه حلی برای اشتباهاتی است که زن و شوهر در مقابل یکدیگر و به ناخواسته دچار می شوند. تشخیص اشتباهات، قبول مسئولیت آنها، ابراز پشیمانی به خاطر صدمات ناشی از آنها و پیشگیری از بروز مجدد آنها همگی برای مرمت کردن یک رابطه آسیب دیده ضروری هستند.
 • بخشش نیز راهی است که می توان از طریق آن جلوی هرگونه عصبانیت را گرفت. بهتر است به همسر خود اجازه اشتباه کردن بدهید. مشاهده قدرت و ضعف و اشتباهات در کنار یکدیگر رابطه را کامل می کند.

 • حد و مرزها و محدودیت های مناسبی برای روابط خود تعیین کنید. این محدودیت ها به صورت شخصی ایجاد می شوند یا دو نفره در مورد آنها تصمیم گرفته می شود. به عنوان مثال در یک رابطه زمانی که همسر شما درخواستی بر خلاف ارزش ها و اعتقادات شما دارد، درخواست وی را رد کنید. اگر بر اثر این مسئله ارتباط شما دچار مشکل شد بهتر است به مشاور مراجعه کنید.

کلام آخر اینکه صمیمیت مسئله مهمی در ازدواج و روابط زناشویی است و دارای سطوح مختلفی است، از جمله صمیمت جسمی، جنسی، روحی، ذهنی و مالی و غیره. افزایش صمیمیت باعث استحکام رابطه خواهد شد.

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله

تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله

دکتر فرشاد شیبانی

متخصص روانشناس بالینی، زوج درمانگر و مدرس دانشگاه

زهرا کاشفی 

متخصص روانشناسی بالینی ، زوج درمانگر ( واحد کرج )

 

و 

سمیه محمدی

لینک منبع

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

صمیمیت در ازدواج چیست؟ صمیمیت عبارت است از داشتن یک ارتباط نزدیک، عاطفی، روحی، فکری، جنسی و غیره، با همسر. صمیمیت یک هدف نهایی نیست، اما دستیابی به آن در طول ازدواج کمی طول می کشد. مشاوران خانواده معتقدند که صمیمیت در طول زمان رخ می دهد و هرگز به طور کامل به دست نمی آید. در یک زندگی مشترک هر دو نفر رشد کرده و تغییر می کنند و اگر صمیمیت را در زندگی مشترک نادیده بگیرید، دور از هم رشد خواهید کرد. بهتر است از همین امروز بر روی صمیمیت خود…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان امده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.78 ( 3 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه