خانه / تازه های علم و تکنولوژی / خطر ابتلای ژنتیکی به اوتیسم، با آلودگی هوا افزایش می یابد

خطر ابتلای ژنتیکی به اوتیسم، با آلودگی هوا افزایش می یابد

آلودگی هوا و افزایش خطر ابتلا به اوتیسم ژنتیکی

با توجه به تحقیقات جدید دانشکده پزشکی کک دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، به نظر می رسد کودکانی که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به اوتیسم هستند زمانی که در معرض آلودگی هوا قرار می گیرند احتمال بیشتری وجود دارد که به این اختلال مبتلا شوند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که بین اوتیسم و رویارویی با آلودگی هوا و همچنین اوتیسم و جهش ژن “MET” ارتباط نزدیکی وجود دارد.
طی این تحقیق، 408 کودک 2 تا 5 ساله که در پژوهشی با عنوان “خطرات اوتیسم وابسته به ژنتیک و محیط زیست در کودکی ” شرکت داشتند، مورد بررسی قرار گرفتند. از این تعداد 252 کودک، نشانه‌های اختلال طیف اوتیسم با اوتیسم را نشان دادند.
این پژوهش نشان می‌دهد که مواجهه با آلودگی هوا و جهش ژنتیکی با افزایش خطر ابتلا به “ASD” مرتبط است.
میزان رویارویی این کودکان با آلودگی هوا بر اساس محل اقامت پیشین کودکان و مادر آنها، منابع ترافیک محلی و معیارهای کیفی هوا در منطقه تعیین شد. علاوه بر این ژنوتیپ “MET” نیز طی نمونه گیری خونی مشخص شد.
دکتر (volk) و (Campbell) محققان این پژوهش می گویند: تحقیق ما نشان داد کودکانی که در معرض هر دو مورد ژنوتیپ و آلودگی هوا قرار دارند در مقایسه با کودکانی که ساقه ی ژنتیکی ندارند و کتر در معرض هوای آلوده می باشند، بیشتر احتمال دارد به اختلال اوتیسم مبتلا شوند.

به گفته پژوهشگران برای نخستین بار است که ثابت شده است واکنش خاصی بین عامل ژنتیکی و محیطی به طور مستقل در بروز این بیماری دخیل است، (ASD)بسیار وابسته به ارث و ژنتیک است اما هنوز ریشه اصلی بروز و همچنین درمان قطعی آن نامشخص است.
نتایج این پژوهش در شماره ژاونویه 2014 مجله “Epidemology” منتشر شده است.

منبع:

psycentral

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه