خانه / تغذیه / اعتیاد به الکل و اختلالات خوردن ممکن است عوامل ژنتیکی مشترکی داشته باشند

اعتیاد به الکل و اختلالات خوردن ممکن است عوامل ژنتیکی مشترکی داشته باشند

ژنتیک

با توجه به تحقیقات جدید، اختلال خوردن بویژه پرخوری عصبی و اعتیاد به الکل ممکن است، از عوامل ژنتیکی مشترکی ناشی شود.

نویسنده ی مطالعه،ملیسا مان- چرنوف، دکترای دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، گفت: مطالعات پیشین نشان داده بود ،افرادی که اختلال خوردن دارند، میزان بالاتری هم سوء مصرف و وابستگی به الکل دارند.

همچنین مطالعات میزان بالاتری از وابستگی به الکل در پرخوری عصبی نسبت به بی اشتهایی عصبی را نشان داده بودند.

مطالعات قبلی به ارتباط این دو پرداخته اند اما دلیل ژنتیکی در پس این دو اختلال مطرح نشده بود.

برای کشف این موضوع مان و تیم همکارش به مطالعه ی6000 دو قلوی همسان با ژن های کاملاً مشابه و دو قلو های غیر همسان که در نیمی از ژنها مشترک بودند پرداختند تا مشخص شود ژنتیک یا محیط نقش بیشتری در این دو اختلال دارد.

مان چرنوف گفت: «اگر دو قلو های همسان در این رفتارها بیشتر شبیه هم هستند این نشان می دهد که نقش ژنتیک بیشتر از محیط خواهد بود».

بعد از انجام یک سری  مصاحبه ها برای تعیین الکل و عادت غذایی اشخاص ،محققان بعد ازمقایسه نتایج بین دو قلو ها متوجه شدند که  ژنتیک نقش اساسی در امکان ابتلا به این دو اختلال دارد. البته این مطلب به این معنی نیست که نقش محیط را باید نادیده گرفت.هر دوی این عوامل کنار هم می تواند در این دو اختلال تأثیر گذار باشد.

چرنوف گفت : نتایج حاصل از این مطالعه کمک می کند تا پزشکان به هنگام رو یارویی با یکی از این اختلالات در شخص به امکان وجود اختلال دیگر نیز توجه کنند.

منبع:

http://psychcentral.com/

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه